Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 07:30   #46
Florin&David

Stage 5
 
Florin&David's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 370
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Si eu am avut aceasi problema.
Este vorba de 207 1,4/90 CP si Ibiza 1,4/85CP.
Nu stiam pe care sa o aleg dintre cele doua.
Am facut test drive cu amandoua ... una dupa alta, ca sa le inteleg mai bine
Cei de la Peugeot nu pre lasau masinile la drive test sa iasa prea departe de reprezentanta si asta m-a facut sa mai incerc inca o data. Nu reuseam sa imi dau seama, foarte bine, ce poate masina.
Intr-un final iesim spre Cumpana si ii dau bice. Pe la 3800 rot ... Dumnezeule ... un zgomot in habitaclu de ma inebunea. Cei drept balanta inclina mai mult spre 207 dar am renuntat.
Reintors la SEAT mi-a sarit in ochi oferta pentru Leon (13.800) si asa a ramas. Sotia este super incantata.
__________________
FIAT 500 - 1.4/100 CP Sport Lounge, 2008 / B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP Reference, 2008 / CT 50 DAB
Florin&David is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 08:31   #47
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

ai ai ai ce proceed iti luai la 13800 ( atat am dat si eu pe el) :P ei glumesc, fiecare cu gusturile lui, e frumos si leonul dar o sa cam vajai pe langa tine :P
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 08:50   #48
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Lecca, te rog eu, lasa oamenii in pace cu proceed-ul, ca m-am saturat de reclamatii
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 09:08   #49
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

oi bineee, scuze de off topic, leon e frumos si bine dotat, dar scuuuump , la fel ca si ibiza pana la urma, pt o masina din clasa ei... de 207 nu mai zic.... cel mai bine e sa ai peste 15000 ca sa iti iei o masina... prea greu la pretul asta o alegere
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 13:10   #50
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by !Sasha View Post
de ce masina frantuzeasca ar fi ultima alegere??
asa pt voi atotstiutorilor..masinile frantuzesti au cele mai fiabile motoare diesel... si cred ca asta conteaza 90% la o masina... si nu poti sa spui ca 207 are aspect urat... de fapt pe langa ibiza e chiar formidabil
si din ciclul : masini nemtesti si restu.. deja miroase a comunism
la majoritatea masinilor motorul e ultimul care pica.. sa mai discutat asta. ambele au minusuri si plusuri. 207 e placut, linii frumoase dar o masina frantuzeasca, ceva de genul p`afara vopsit gardul, inauntru leopardul. adica mai au de lucrat la finisari.ibiza e draguta, desi din fata zici ca e facuta de zorro cu sabia per ansamblu arata ok. daca are 1.9tdi care e problema? importante sunt criteriile pentru care vrei sa achizitionezi masina, consum, viteza etc. 1.9 tdi a dovedit ca e un motor fiabil si bun pan` acu.
asa pot spune de 207 ca in afara de motor... nu mai are mai nik fiabil si bun.... in fine.
mai bine se ramane la subiectivism si pareri design, ca altfel va fi alt thread cu nervi intinsi la maximum
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 16:23   #51
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

nu vine unul sa zica //ba// ewn 207 nu e bun deoarece am avut timp de un an/2 100 1000 si mi-a facut numai probleme....de ex: etc. etc. toti aruncati cateva vorbe confundand forumul cu bancile din fata blocului unde spargeti seminte si vorbiti si voi ce auziti.....frate aia e proasta e frantuzeasca si atat (cum a zis un posesor de passat mai sus, doar are passat, ce-ar mai fi de zis?)....porma la fel si cu masinile italiene tot proaste sunt...ca a avut bunicu´ fiat tipo cand era el mic si numai probleme....porma si cu japonezele la fel pentru ca masina nemteasca e masina nemteasca.....pana la urma toate sunt proaste....ori veniti cu argumente concrete ori numai postati! Nici daca scrie in spate Peugeot by BMW tot nu o sa va placa ca in fond e frantuzeasca....se gaseste ceva...piese scumpe...finisari chipurile de ***....materiale chipurile proaste...si tot asa....basme si iar basme....inainte sa vorbiti aiurea uitati-va la masinile voastre cu bord de utilitara (Caddy) porma vorbiti! Nu sunt un stare sa faca un bord diferit la fiecare masina....mai mare rasul....dai 25 de mii pe un Passat sau EOS si ai acelasi bord (mici diferente) cu vecinul care are masina de serviciu Caddy si lucreaza la nu stiu ce firma de distributie....

Last edited by aleks; 15-01-09 at 20:29.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 16:44   #52
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

no bine ca bordul ala de caddy tot e mai misto decat asta al tau ei glumesc, dar caddy nu seamana deloc cu golf nush unde ai vazut tu...
dar ma rog, daca zici tu....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	volkswagen-caddy-maxi-5.jpg
Views:	236
Size:	41.3 KB
ID:	756222   Click image for larger version

Name:	112_0808_06z+2007_volkswagen_rabbit+interior.jpg
Views:	173
Size:	40.8 KB
ID:	756223  
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 17:01   #53
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

da mult mai misto, si zici tu ca nu seamana deloc? ))) la una clima e mai sus si la alta gurile de aerisire sunt rotunde....asa si la polo si restul gamei...mai schimba una alta si gata au facut si ei bord....
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 17:34   #54
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Eu zic ca 207 arata mult mai bine decat noul Ibiza... fiecare cu gusturile lui.
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 17:46   #55
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

dc sa schimbi ceva care e foarte bun? ca asa spune unu cu un peugeot 207 si clar e de kkao VW si oricine detine... wake up man ... bordul de vw e bord de vw, d'asta il si pastreaza, e un trade-mark si arata foarte bine.
in comparatia de fata n-am spus ca ar fii dumnezeu bordul de seat sau cel de vw, sau ca bordul de peugeot e varza... chiar arata bine in dotarile superioare, valabil la orice marca. dar tu desigur, fiind mai inteligent ca restul pt ca ai peugeot, te consideri suficient de cunoscator in ale designului si sa declari ca bordul de vw e kakao...

Last edited by aleks; 15-01-09 at 20:28.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 04:35   #56
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
nu vine unul sa zica //ba// ewn 207 nu e bun deoarece am avut timp de un an/2 100 1000 si mi-a facut numai probleme....de ex: etc. etc. toti aruncati cateva vorbe confundand forumul cu bancile din fata blocului unde spargeti seminte si vorbiti si voi ce auziti.....frate aia e proasta e frantuzeasca si atat (cum a zis un posesor de passat mai sus, doar are passat, ce-ar mai fi de zis?)....porma la fel si cu masinile italiene tot proaste sunt...ca a avut bunicu´ fiat tipo cand era el mic si numai probleme....porma si cu japonezele la fel pentru ca masina nemteasca e masina nemteasca.....pana la urma toate sunt proaste....ori veniti cu argumente concrete ori numai postati! Nici daca scrie in spate Peugeot by BMW tot nu o sa va placa ca in fond e frantuzeasca....se gaseste ceva...piese scumpe...finisari chipurile de ***....materiale chipurile proaste...si tot asa....basme si iar basme....inainte sa vorbiti aiurea uitati-va la masinile voastre cu bord de utilitara (Caddy) porma vorbiti! Nu sunt un stare sa faca un bord diferit la fiecare masina....mai mare rasul....dai 25 de mii pe un Passat sau EOS si ai acelasi bord (mici diferente) cu vecinul care are masina de serviciu Caddy si lucreaza la nu stiu ce firma de distributie....
si pe tine cumva te face mai destept daca folosesti atitudinea asta? nu de alta dar vad ca vine dupa postul meu si face referinta la unele lucruri care le`am scris acolo.
app acum ai luat si u aceeasi atitudine agresiva despre care vorbesti u cu cei cu passat`uri, ba chiar mai agresiva
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 06:19   #57
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Eu pun o intrebare, lecca tu ai vazut ibiza????? Cum poti afirma ca arata bine. Intradevar in poze mi-a placut si mie, pana si-a luat vecina, deci e urata, e taiata, spatele e stil sanderos, parca dezbracat in comparatie cu fata, lateralul, uite-te pe la modelele alfa sport, poate gasesti ceva asemanator, pe scurt, masina se ridica la nivelul lui sanderos din punct de vedere stilistitic.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 09:12   #58
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

si atat de mult v-as fi recunoscator daca v-ati lasa unii pe altii in pace, sau cel putin daca v-ati adresa "cele mai calde urari" pe p.m., mess, la telefon, live, etc...
aici hai sa vorbim despre ibiza si despre 207, va rog eu...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 16:11   #59
spiderweb03

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 43
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Poti sa zici orice, ca sunt proaste, materiale ieftine, piese scumpe...orice...numai ca sunt urate masinile Peugeot NU poti sa zici !!...inseamna ca n-ai nici o treaba cu realitatea si simtul estetic.
Nu ma refer la cineva anume...ci in general la oricine !
Toti cei cu care am vb au fost de acord in unanimitate ca designul de la peugeot e altceva...ce e al lor e al lor
Off topic : @sindrom imi place semnatura ta

Last edited by spiderweb03; 17-01-09 at 16:27.
spiderweb03 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-09, 17:20   #60
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau parerea voastra...207 sau ibiza ?

Quote:
Originally Posted by spiderweb03 View Post
Poti sa zici orice, ca sunt proaste, materiale ieftine, piese scumpe...orice...numai ca sunt urate masinile Peugeot NU poti sa zici !!...inseamna ca n-ai nici o treaba cu realitatea si simtul estetic.
Nu ma refer la cineva anume...ci in general la oricine !
Toti cei cu care am vb au fost de acord in unanimitate ca designul de la peugeot e altceva...ce e al lor e al lor
Off topic : @sindrom imi place semnatura ta
Ia cauta pe google sau pe forum Peugeot 4007 sau Peugeot 3007 sa vezi cum iti schimbi parerea despre designul lor....
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -