Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-09, 12:30   #121
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by denver View Post
clio rs sa mearga cateva zile apoi la garantie cu el , polo gti si ibiza cupra sunt deh cam acelasi lucru ... pacat de seat ca-mi placea , a ramas o masina pe care o recunosti dintre multe dar si-a bagat vw prea mult nasul... fiesta st nu-i o masina rea dar nici mare branza nu-i de capu ei , n-am condus nu stiu deci nu vorbesc aiurea zicand ca-i proasta dar cam toate`s prea anoste , interesant ar fi suzuki in rest toate sunt cam banale... in schimb 500 abarth este o masina usoara si capabila , poate pentru multi suna ciudat un 1.4 turbo dar poate destule...

iar tu race , matiz de 18.000 de euro , cred ca tu ai fost violat de vreo masina italiana , nu stiu cum s-ar putea intampla acest lucru.... dar altfel nu-mi explic comportamentul tau , toti va considerati niste experti dar pana acum s-au spus mai putine lucruri concrete , multi nu ati condus , habar nu aveti macar un singur lucru despre masinile care le urati atat de tare , dar totusi vorbiti despre ele... sunt obosit , nu stiu cat de bine am scris nici eu , n-are nimic continuam maine
imi pare foarte rau dar iara esti subiectivist cum poti sa compari un suzuki swift si in varianta gti 1.6 125 de cp cu fiesta ST polo GTI renault clio RS seata ibiza CUPRA ..golf GTI este totusi o masina sportiva si echilibrata iti ofera si confort si sportivitate motor turbo 2.0 200 cp si 230 in "30 edition"
iara in legatura cu fiat 500 abarth e o masina ptr impatimiti sau sa o ai ca a doua masina de duminica..altfel eu nu ii gasesc rostul..parerea mea e mai fain un mini cooper s sau mas multumi si cu un c2 sport
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 12:42   #122
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

NU zice nimeni ca 1.4 tsi e o petarda de motor, e un motor foarte bun si plin de cai, doar ca dupa ce iese din garantie n-as vrea sa fiu proprietarul unei masini echipata cu respectivul motor, mai ales daca s-a si tras de el, asta spun oamenii...
motor bun, ca e nou, mai vedem peste 3-4-5 ani ce-o sa fie cu ele...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:00   #123
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
NU zice nimeni ca 1.4 tsi e o petarda de motor, e un motor foarte bun si plin de cai, doar ca dupa ce iese din garantie n-as vrea sa fiu proprietarul unei masini echipata cu respectivul motor, mai ales daca s-a si tras de el, asta spun oamenii...
motor bun, ca e nou, mai vedem peste 3-4-5 ani ce-o sa fie cu ele...
poate nu o fi fiabil si oricum e destul de multa tehnlogie bagata in el si intretinerea lui costa mult.. bun si pana la urma ce este de demonstrat?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:12   #124
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

nimic, nu am contrazis pe nimeni eu, doar iti povesteam despre ce cred oamenii, scuzele mele pentru postarea ambigua
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:34   #125
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
nimic, nu am contrazis pe nimeni eu, doar iti povesteam despre ce cred oamenii, scuzele mele pentru postarea ambigua
daaa cred ca uitam ca pana la urma masina e o necesitate doar pentru nevoi..o trasformam la rang de obiect de arta..azi maine o sa ajungem sa fim condusi de masini..sau devenim dependenti prea mult
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:39   #126
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

dap, tocmai ca masina trebuie sa-mi serveasca necesitatile, de preferat pentru o peruiada mai indelungata decat un fier de calcat, nu ma convinge un motor de 1.4 cu atat de multi cai, nu-mi da sentimentul ca am sub talpa un motor fiabil, ci mai degraba chestiune semi-stabila, careia trebuie sa-i menajez puterile, ori eu nu ma simt confortabil facand asta...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:51   #127
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

In forja consuma cat GTI, deci daca il iei ca sa tragi de el, mai bine iei GTI.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 13:54   #128
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

...buey bun ok,asta s-a stabilit deja...dar dc unii cred ca acel motor de 1.4 170 cai din grupul vag nu este fiabil,etc...iar acel 1,4 200 cai de pe fiat 500 abarth "nush ce editie" e xceptional...asta vroiam sa zic ca subiectivismul a depasit de mult granitele bunului simt...nu iau apararea motorului de 1.4 tsi,ba din contra nu mi-as cumpara niciodata o masina echipata cu acel motor,prefer de 100 ori 2.0 170 cai...dar nu mi se par corecte aceste afirmatii...
ionut nu am inteles gresit,de aia am si inceput postul cu"aia e parerea ta"...deci am inteles f bine
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:01   #129
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

ok robert, ai dreptate, nici fiat-ul nu l-as premia pentru fiabilitatea lui, asta asa e
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:04   #130
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...buey bun ok,asta s-a stabilit deja...dar dc unii cred ca acel motor de 1.4 170 cai din grupul vag nu este fiabil,etc...iar acel 1,4 200 cai de pe fiat 500 abarth "nush ce editie" e xceptional...asta vroiam sa zic ca subiectivismul a depasit de mult granitele bunului simt...nu iau apararea motorului de 1.4 tsi,ba din contra nu mi-as cumpara niciodata o masina echipata cu acel motor,prefer de 100 ori 2.0 170 cai...dar nu mi se par corecte aceste afirmatii...
ionut nu am inteles gresit,de aia am si inceput postul cu"aia e parerea ta"...deci am inteles f bine
pai tu ai VW GOLF GT tu ar trebui sa ne spui ce avantaje are si ce dezavantaje..puterea mare nu inseamna intotdeauna totu..parca la un GT consumu mediu e peste 9 ce inseamna ca e cam mult pentru un motor de 1.4..si pretul e destul de mare 17000..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:07   #131
gabin

Stage 4
 
gabin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 186
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
imi pare foarte rau dar iara esti subiectivist cum poti sa compari un suzuki swift si in varianta gti 1.6 125 de cp cu fiesta ST polo GTI renault clio RS seata ibiza CUPRA ..golf GTI este totusi o masina sportiva si echilibrata iti ofera si confort si sportivitate motor turbo 2.0 200 cp si 230 in "30 edition"
iara in legatura cu fiat 500 abarth e o masina ptr impatimiti sau sa o ai ca a doua masina de duminica..altfel eu nu ii gasesc rostul..parerea mea e mai fain un mini cooper s sau mas multumi si cu un c2 sport
Totusi, de ce nu ar putea sa compare suzuki swift sport 1.6, 125CP cu modelele enumerate de tine? Pt cineva cu un buget de pana in 15.000 de euro care vrea sa isi cumpere o masina fiabila, frumoasa atat interior cat si exterior, care sa ii ofere ceva senzatii tari si bashca ca mai vine si cu niste optiuni foarte interesante unde pe la alte marci se platesc bani destul de multi, mie unu mi se pare un chilipir...
Nu vreau sa transform acest topic intr-un versus swift, polo, clio, etc...dar m-am simtit deranjat de afirmatia respectiva, iar eu tind sa cred ca swift-ul nu este vreun lighean japonez!
Sper ca m-am facut inteles, iar daca aveti intrebari legate de swift nu ezitati sa intrebati.
__________________
'08 Suzuki Swift Sport 1.6 VVT .:. Apex .:. Ferodo .:. Enkei
gabin is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:11   #132
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

robertinho....ce golf gt ai tu ? ca eu stiam ca ai 1.9 TDI iar la 1.9 tdi nu exista varianta GT ...
dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:13   #133
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by gabin View Post
Totusi, de ce nu ar putea sa compare suzuki swift sport 1.6, 125CP cu modelele enumerate de tine? Pt cineva cu un buget de pana in 15.000 de euro care vrea sa isi cumpere o masina fiabila, frumoasa atat interior cat si exterior, care sa ii ofere ceva senzatii tari si bashca ca mai vine si cu niste optiuni foarte interesante unde pe la alte marci se platesc bani destul de multi, mie unu mi se pare un chilipir...
Nu vreau sa transform acest topic intr-un versus swift, polo, clio, etc...dar m-am simtit deranjat de afirmatia respectiva, iar eu tind sa cred ca swift-ul nu este vreun lighean japonez!
Sper ca m-am facut inteles, iar daca aveti intrebari legate de swift nu ezitati sa intrebati.
am zis ca mi se pare o comparatie deplasata tinand cont ca toate celelalte au de la 150cp+ si preturi mai mari..mi se pare o masina draguta swiftu si bineinteles care are avantaje si dezavantaje..

GT SPORT e un nivel de echipare de la 1.4 tsi 122-140-170 1.6 1.9 tdi 2.0FSI 150 2.0 tdi 140-170..

Last edited by adrian78bmw; 18-01-09 at 14:21.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:26   #134
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Apreciez interventia lui Gabin, omul stie ce vorbeste cand vine vorba de Suzuki si nu numai, deci bun venit pe sectiunea de versus
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 14:35   #135
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

adrian..eu nu am vazut niciodata gt sport pe motorizarile alea!.. gt sport am vazut doar pe 2.0 tdi si 1.4 tsi
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -