Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-10, 11:12   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Este oficial! Noul VW Touareg a fost dezvaluit oficial, asa ca nu va mai trebui sa asteptam Geneva Motor Show pentru a admira a doua generatie a SUV-ului german.

Designul de baza si proportiile nu au fost schimbate radical, exteriorul fiind acum insa mai fluent si in acelasi timp mai sportiv. Un aspect important in "nasterea" noului Touareg a fost consumul de carburant, reducerea greutatii jucand de asemenea un rol important (-208 kg fata de predecesorul sau).

Sub capota avem de ales intre motorizari FSI, TDI, TSI si chiar un hibride. Din pacate (sau din fericire?), a doua generatie a SUV-ului german nu va mai fi oferita si cu motoarele V8 benzina, V10 TDI si W12.

Noul Touareg Hybrid va fi propulsat de o combinatie intre un V6 TSI de 3.0 litri (333 CP) si un motor electric ce dezvolta 47 CP. Cu o putere maxima de 380 CP si 580 Nm, SUV-ul accelereaza de la 0 la 100 km/h in 6.5 secunde si atinge o viteza maxima de 240 km/h. Consumul de carburant se situeaza in jurul valorii de 8.2 l/100 km, iar emisiile de CO2 ating pragul de 193 g/km. Mai mult de atat, Touareg Hybrid poate fi condus cu pana la 50 km/h doar in modul electric.

In plus, VW Touareg va fi disponibil si cu un motor 3.6 V6 FSI, ce produce 280 cai putere si 360 Nm. In cazul de fata, consumul se ridica la 9.9 litri iar emisiile de CO2 la 236 g/km. De asemenea, doua motorizari diesel se vor regasi sub capota celei de-a doua generatii a SUV-ului german: un V6 TDI (240 CP si 550 Nm) si un V8 TDI de 4.2 litri (340 CP si 800 Nm).

Noul VW Touareg va ajunge in showroom-uri din luna aprilie a acestui an.



VW Touareg in actiune pe www.4tuning.tv



VW Touareg - Exterior pe www.4tuning.tv



VW Touareg - Interior pe www.4tuning.tv

__________________

Last edited by boy_wonder; 11-02-10 at 12:08.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 11:55   #2
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Imi place. Chiar arata bine, e o evolutie mare fata de Touareg1
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 12:42   #3
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Chiar ma gandeam cand o sa apara ceva nou, era timpul. Arata bine, nu pot sa spun ca e mai frumos sau mai urat ca precedentul dar arata ok, atat la interior cat si la exterior.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 11-02-10 at 12:47.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 13:15   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Parca era mai interesanta prima varianta. Asta are faruri si volan de Polo si mi se pare mult prea jos.
Nu ma pot decide, dar la prima vedere ma atrage mai mult prima versiune.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 14:01   #5
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

se inscrie pe noua linie de design VW nimic spectaculos..ma intreb unde vor concura ,spre premium?

Last edited by adrian78bmw; 11-02-10 at 14:09.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 14:03   #6
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Quote:
ma intreb unde vor concura spre premium?
La ce te referi mai exact?

Last edited by _anaconda_; 11-02-10 at 14:32.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 14:25   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

ma intreb unde vor concura spre premium?[/quote]

La ce te referi mai exact?[/QUOTE]

pai care sunt concurentii?Discovery 4,Volvo XC90,Hyundai IX55 sau segmentul premium?citeam undeva ca VW ataca Mercedes inseamna ca Audi raman concurenti directi spre Bmw..Interesanta si lansarea diviziei sport R-GMBH
__________________
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 14:25   #8
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Pai in clasa SUV Premium sunt - Cayenne, Q7, ML, X5. Tehnic vorbind un Touareg s-ar putea incadra de minune aici (avand in vedere ca imparte multe elemente cu Q7/Cayenne), mai ales ca la generatia asta interiorul pare mult evoluat (nu ca la cea actuala este rau dar nu este la nivelul celor mentionate mai sus) dar nu vad o problema in a fi comparat cu XC90 sau alte masini din clasa aia, variantele mai ieftine de Touareg.

PS - bine ca au scapat de R5 TDI (2.5 ~170CP).

PS2 - sunt curios cum au abordat problema de data asta. O masina cu dinamica decenta on road si comportament bun (pentru un suv) in off road sau o masina orientata mai mult spre on road si aproape 0 in off road (gen X5/6). Cel putin la design pare mai dinamic fata de generatia pe care o inlocuieste.

Last edited by _anaconda_; 11-02-10 at 14:32.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 16:13   #9
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Poate motorizarile nu reprezinta punctul forte al generatiei actuale dar ca si design eu spun ca este peste cel din imaginile de mai sus. Interiorul cel nou este atragator dar nu consider ca aceasta masina merita cumparata doar pentru atat. Asta este parerea mea...oricum se vor gasi destui sa o cumpere.
Car Lover is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 13:35   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Toata admiratia mea pentru motorizarea hibrida. Era si timpul, iar daca scoate consumul declarat e ideal. Ma asteptam, cand am deschis thread-ul, sa vad o colectie de TDI-uri tipica VW, dar pare-se ca s-au axat pe dezvoltarea celor pe benzina la acest model, si asta e bine. In plus, cel hibrid va fi capabil si de performante off-road, pentru ca spre deosebire de cele clasice pe benzina asta va oferi mult cuplu si-l va livra repede datorita propulsorului electric.
In schimb, nu ma omor dupa interior, este mai luxos, dar nu pe gustul meu. Exteriorul nu e rau. Pare-se ca modelul asta de faruri se potriveste mai bine pe Touareg decat pe Polo sau Golf.
In concluzie, mi se pare o evolutie mult inspre bine fata de vechiul model, mai ales datorita motorizarii. Cred ca trebuie sa fii putin nebun sa alegi Q7 in favoarea noului Touareg, mai ales ca din poze se pare ca nu duci deloc lipsa de lux in el.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 16:56   #11
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

@ amphetamine - 3.0 TFSI nu duce lipsa de CP/NM (pe o plaja mare de turatie) nici in varianta simpla, fara motor electric. Avem 333CP 5500-7000 RPM si 440NM @ 2900-5300 RPM, mare parte a cuplului (70-90%) fiind disponibila mult mai de jos. Daca adugam motorul electric, iese ceva frumos.

Quote:
Cred ca trebuie sa fii putin nebun sa alegi Q7 in favoarea noului Touareg
Cred ca ai vrut sa zici defavoarea .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 17:00   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Da, aia am vrut sa zic - neatentia

Ma refeream la performante off-road, acolo e important cuplul ceva mai jos si livrat mai brusc, cuplul de benzina turbo e mai ok pentru performante pe strada. Chiar sunt curios, cat cuplu are cu totul (3.0TFSI + motorul electric)?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 17:04   #13
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Quote:
Cu o putere maxima de 380 CP si 580 Nm, SUV-ul accelereaza de la 0 la 100 km/h in 6.5 secunde si atinge o viteza maxima de 240 km/h.
Deci 140NM de la motorul electric (care sunt livrati instantaneu) + restul de la motorul pe benzina (in care mare parte sunt disponibili de la turatie mica fiind biturbo sau kompresor sau ce naiba foloseste) = o gramada de cuplu.

Last edited by _anaconda_; 12-02-10 at 17:08.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 17:12   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

Mda, iar n-am fost atent.
Aia 140nm livrati instantaneu fac diferenta si pe teren accidentat, si in depasiri.

Cum ai spus si tu, bine ca au scapat de R5, nu era deloc ok ca si performante (fiabilitatea nu o cunosc, deci nu ma bag). Am fost profund dezamagit de un Touareg R5 cu transmisie automata; parca aia 170cp nici n-ar fi existat.

Din pacate, fac pariu ca la noi motorizarea hibrida nu va avea succes. Acel V6 TDI presupun ca este de 3l, iar Touareg-urile vandute la noi vor fi in proportie de 95% echipate cu acest motor. Pacat, dar deh, tara tedeista... Romanul va zice ca are consum mic, dar fac pariu ca hibridul va scoate un consum mai mic, mai ales in orase ca Bucurestiul, unde in aglomeratii nu prea depasesti 50km/h, deci vei merge mai mult pe propulsorul electric.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 17:24   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul VW Touareg dezvaluit oficial

170CP @ 2.3-2.5 tone nu suna prea bine, raportul kg/cp e subtire rau, ai performante de sedan low cost. V6 TDI este 3.0 TDI care a evoluat de la 225/450 la 233/500 si acum 240/550 CP/NM (pe ultimele Audi-uri, Q7 facelift, noul Touareg etc). Pe viitorul A8 se afla ultima versiune a lui, peste 250CP si ~ 600 NM.

Consumul la hibrid nu stiu daca va fi mai mic sau mai mare dar este cert ca va avea un consum bun (mai ales in "traficul" bara la bara unde nu sari de 20 km/h) iar de la 240 la 380 CP este o diferenta, adaugam rafinamentul, sunetul si plaja de turatii la benzinar si castiga clar in fata diesel-ului (3.0 V6) dar sunt destul de sigur ca nu o sa domine si la vanzari. Posibil si pretul sa fie mai piperat.

Last edited by _anaconda_; 12-02-10 at 17:27.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -