Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Tuning Exterior

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-09, 17:04   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Folia tip carbon este acum profesională!

Folia tip carbon este acum profesională!


Cu ocazia 4TuningDays din 10-12 aprilie de la Romexpo, la standul celor de la Interdesign a fost prezentată în premieră o folie "carbon look", elaborată pe baza fotografiilor fibrei de carbon prelucrate digital şi înregistrată apoi la O.R.D.A.


Interesul pasionaţilor de tuning faţă de această folie a fost generat de controversa "real sau nu"! Astfel încât devine evident pentru toţi cei care doresc să-şi pună o amprentă unică pe maşina personală, că o pot face acum la preţuri rezonabile, comparativ cu o capotă motor din fibră de carbon costând 1000 de euro spre exemplu.

Autocolantul de tip profesional importat din Germania, este dintr-o serie destinată folosirii pe maşinile de competiţie, bărci şi avioane, cel utilizat aici având la bază o pulbere de culoare anthracite metalic şi fiind protejat cu o laminare UV care reproduce lăcuirea.

Materialul, având proprietăţi speciale pentru utilizare în domeniul auto, este cast mulându-se pe suprafeţe tridimensionale, are adeziv poliacrilic lipindu-se perfect, dar putând fi dat jos fără urme, suportă temperaturi între -50°C şi +110°C, nu întreţine arderea, rezistă la contactul cu majoritatea produselor petroliere şi are o durabilitate mecanică la exterior de cinci ani.

Fie că doriţi modificarea spectaculoasă a esteticii maşinii sau protejarea de criblură într-un mod foarte practic şi reversibil, soluţia dvs. poate fi găsită deja în unele magazine de tuning şi montaj folii.

Aflaţi mai multe detalii despre acest produs contactând: Interdesign Advertising srl, 021-634.10.88, office@interdesign.ro.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	InterdesignWeb.jpg
Views:	3268
Size:	320.0 KB
ID:	944923  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 17:34   #2
dorian1

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 77
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

unde pot sa imi pun pe masina asa ceva???
dorian1 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:13   #3
Interdesign

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 11
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Pai evident o varianta ar fi Interdesign, daca vrei sa-ti trimita in tara - 0722.613.553, 0723.399.988.
Sau: Racing Nick, 12 Volti, Car Design, Car Tuning Distribution - Toate in Bucuresti pentru moment.
Va urma si in alte orase curand.
Adrian
Interdesign is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:21   #4
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Sa vedem , ca si cei de la LLumar sau laudat cu folia lor imitatie de carbon , si parerea mea au cam dato in bara , se vede diferenta fara mari batai de cap
Goose is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:44   #5
Interdesign

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 11
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Pai 3M DI-Noc nu este propriu zis folie carbon auto (o putem avea si noi daca doriti, se importa pe comanda, la rola de 50m).
Este un produs Asia (Japonia?) sub licenta 3M SUA.
In realitate este o folie din vinil, mai groasa si cu striatii, pentru design arhitectural de interior, dar poate fi folosita si la exterior pe suprafete plane sau usor curbe, in toata gama de culori, cea neagra fiind utilizata drept imitatie de carbon. (cauta detalii pe 3m.com/interior design/Di-Noc Architectural Design/carbon). Se recomanda la ornamente interioare auto.
Nu este dedicata pentru caroserii auto intrucat nu are proprietatile necesare precum cea high performance utilizata de noi (ORAFOL-Germania).
Asta nu inseamna ca 3M nu are in gama folie precum cea utilizata, dar este mult mai scump de adus din SUA decat din Germania.
Poti vedea masini pe viu in Bucuresti daca nu ai fost la salon sau putem trimite mostra la cerere. Cautam dealeri.
Contacteaza office@interdesign.ro
Adrian.
Interdesign is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 20:39   #6
Mitza_pk

Stage 4
 
Mitza_pk's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 292
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

folia e super tare am vazut masina dak nu ma uitam mai atent parea fibra de carbon
Mitza_pk is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 00:07   #7
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

pai folia de genu asta este aparuta de ceva vreme nu?eu am mai vazut si pe la galati asa ceva si chiar era de vanzare la m2
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 01:40   #8
TheMagicPenguin

Stage 3
 
TheMagicPenguin's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 161
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

folia baietilor arata destul de interesant. am vazut-o la expozitie si am stat de vorba cu baiatul de la stand cel putin 10 minute. parerea mea este ca arata mai bine decat cea 3m. intrebarea este totusi cat de rezistenta este cu adevarat la temeraturi inalte gen ~80 de grade si cat de rezistenta este la frecare. eu am o mostra de la ei si mi s-a parut destul de sensibila. daca a ajuns cineva sa puna la ei ar fi bine sa aflam o parere mai avizata.

PS: kimedo auto fashion si interdesign am observat ca au aceeasi adresa de contact: sos berceni nr. 8. sa inteleg ca exista o legatura directa?
TheMagicPenguin is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 08:38   #9
andreiwtw

Stage 5
 
andreiwtw's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,360
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

cam care sunt preturile pentru colantarea unei piese de caroserie ?
andreiwtw is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 09:27   #10
Interdesign

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 11
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Raspunsuri:

1. Tipul asta de folie a aparut pentru prima data la 4tuning days.
A fost nevoie sa aducem pe comamnda materialele din care este facuta si sa realizam aici asamblul final. Imaginea este proprietatea noastra (ORDA).

2. In sos Berceni nr. 8 se afla fosta Intreprindere de Tehnica Medicala AMIRO (cca. 20 firme, inclusiv reprezentantul ORAFOL Romania).
Cei de care vorbiti monteaza folii Llumar, dar nu au inca contractul de dealer semnat cu noi.

3. Specificatiile tehnice ale foliei ORACAL 751 CAST pot fi puse la dispozitia doritorilor (temp: -50 +110 grd.C, spre deosebire de 3M Di-Noc= +60 grd.C).
Imaginea este printata cu ecosolvent la 750x750 dpi.
Laminarea UV este ORAGUARD 210 (creste de 3X rezistenta la UV).

4. Preturile (informative) sunt de 110 lei/m2 + tva folia acum in promotie, diferind usor de la un dealer la altul.
Puteti apela si la noi pentru aplicare, la pretul de la 50 lei/m2 + tva pe suprafetele mari. Aplicarea difera in functie de dificultatea piesei (se pune dintr-o bucata, termoformandu-se la cald).
Adrian
Interdesign is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 18:04   #11
Interdesign

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 11
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Pentru contract de dealer contacteaza Interdesign (office@interdesign.ro).
Primesti datele tehnice si o mostra (pt comparatie cu fibra carbon reala) prin curier.
Adrian
Interdesign is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 19:48   #12
redteam

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 296
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Quote:
Originally Posted by Mitza_pk View Post
folia e super tare am vazut masina dak nu ma uitam mai atent parea fibra de carbon
Daca folia aia ti se pare ca arata ca fibra de carbon inseamna ca nu ai fazut niciodata o capota de fibra de carbon.

Referitor la folie , am vazut si eu folia la salon si mi se pare foarte subtire si daca capota sau alt element are mici ciobituri sau denivelari se vor vedea foarte urat dupa ce pui folia (exemplu masina expusa). Iar la cat de subtire este nu stiu ce protectie impotriva pietrelor care sar pe sosea o sa aiba capota.
Ce nu mai inteleg este de ce a trebuit sa ii puna acel sclipici in textura(printul ei) ptr ca pana la urma este o folie printata.

Iar despre folia de la 3M sa stiti ca a fost pusa pe multe masinii si efectul este mult mai real decat la aceasta si fiind mai groasa ofera o mai buna protectie .

Nu vreau sa fac reclama foliei vandute de mine ,este doar parerea mea.
redteam is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 23:14   #13
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

si scump si aiurea...la final vei avea o masina colantata...si te vei minti singur...

Fibra de carbon a fost facuta cu un scop...si cel estetic nu cred ca se enumera printre ele...

1. Este mult mai usoara
2. Are o rezistenta sporita, comparabila cu otelul
3. Se deformeaza controlat si poate absorbi cu succes undele de soc in caz de accident.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:08   #14
Interdesign

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 11
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

Raspuns:

1. Folia "carbon look" propusa de noi este mai ieftina decat 3M Di-Noc,(care nici nu este dedicata auto).

2. ORACAL 751C, este folie PVC turnata, polimerica, adeziv poliacrilic, CAST, fara memorie (pastrand forma piesei pe care a fost lipita - temofomata). Este extrem de usoara avand grosime 55 microni. Seria (culori) este dedicata utilizarii pe caroserii auto, barci, etc, fiind folosita inclusiv pe masinile de competitie din afara datorita proprietatilor dedicate (vezi mai sus).

3. "Laudatul" Di-Noc 3M este o folie Vinil striata, groasa, obtinuta prin laminare, CU MEMORIE, (deci revine la forma dreapta initiala deslipindu-se pe margini), pentru decoratiuni interioare de arhitectura (verifica site 3M).
Cea neagra este propusa ca imitatie de carbon necunoscatorilor, la preturi mari, fiind si singura disponibila pana acum in tara.

4. Asa zisul "sclipici" este culoarea carbonului in lumina, folia avand din fabrica culoarea anthracite metalic uni. Pentru confruntare puteti vizualiza la sediul nostru o piesa din fibra carbon reala (admisie BMC-CDA). Si DA, am vazut multe piese din fibra carbon, inclusiv capote si tesatura de fibra neprelucrata.

5. Rezistenta mecanica suplimentara este data de laminarea speciala (70 microni) care asigura in plus si cresterea rezistentei de 3x la ultraviolete.

Interdesign decoreaza masini din 1994 (www.inscriptionari.ro - in curand va fi innoit) si este alegerea multor companii multinationale pentru productia publicitara datorita profesionalismului dovedit.

Tu alegi solutia!
Noi putem doar sa recomandam (am facut-o in primul rand pentru noi, intrucat nu ne placea nimic din ce se gasea pe piata).
Adrian

Last edited by Interdesign; 03-06-09 at 10:13.
Interdesign is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:16   #15
dbx40

Stage 2
 
dbx40's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Default Re: Folia tip carbon este acum profesională!

pentru componente interior care ar fi mai indicata ( raport pret-calitate ) ?
dbx40 is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -