Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Motoare

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-03-06, 10:48   #1
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default caut motor de Porsche

Caut motor de Porsche 924, de 2,5 cmc minim, cu sau fara turbo. Poate fi si de pe 944, in stare buna sa fie. Al meu e de 2,0, 125 de cai si m-am saturat de el. Plus ca e dus la vale. Astept oferte la jonsone75@yahoo.com.
johnson is offline  
Old 27-03-06, 11:41   #2
bavareze

Stage 4
 
bavareze's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 254
Default Re: caut motor de Porsche

mi se pare ca merge de audi 100... poate gasesti mai usor!
bavareze is offline  
Old 27-03-06, 13:07   #3
ealex

Stage 3
 
ealex's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 110
Default Re: caut motor de Porsche

asta vroiam si io sa zic, porscheurile alea sunt doar dupa sigla porscheuri. sunt audiuri coupe. ceea ce e bine cand cauti piese :P
ealex is offline  
Old 27-03-06, 17:23   #4
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: caut motor de Porsche

asta stiam si eu, dar pt Porsche au fost modificate la partea de alimentare pt surplus de putere si nu stiu daca se potrivesc la prindere si electronica. Si nu vreau sa ma apuc de facut improvizatii ca sa mearga. Daca cineva stie sigur ca merge de Audi nu e nici o problema, am gasit unul de 2,3 turbo, ar fi excelent sa se potriveasca. Mai astept sfaturi, ca a dat caldura si pot sa scot motorul la asfalt cat mesteresc la masina. Ma gandeam ca sunt multe Porscheuri abandonate prin tara si unul tot are ce ma intereseaza.
johnson is offline  
Old 27-03-06, 18:21   #5
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: caut motor de Porsche

NU confundati... numai motorul 2.0 este de Audi... cel 2.5 este Porsche.
Hondarul is offline  
Old 27-03-06, 18:31   #6
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: caut motor de Porsche

nici macar ala nu e 100% audi, galeria de admisie difera de cea de audi
pesteimputit is offline  
Old 28-03-06, 19:38   #7
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: caut motor de Porsche

motorul de 2.0 are blocul identic cu cel de la Audi...absolut tot restul motorului e diferit. ca sa nu mai vorbim de mashina in general...care deshi unele partzi componente par sa fie de la Audi...nu sunt...este un pacat ca multzi au ideea asta in cap ca sunt Audi defapt mashinile astea...pana nu ai una nu potzi comenta.

Ca sa pui motor de 2.5 deja te bagi la improvizatzii destul de serioase...eu am studiat problema. trebuie schimbata chiar shi traversa pe fatza...shi deci trebuie taiate lonjeroanele ca sa pui sistemul de montare de la 944....deci e mult de lucru shi pacat sa tai sasiul...plus ca trebuie sa schimbi toata instalatzia electrica shi cardanul shi cutia...shi franele. Shi eu am un 924 shi solutzia este sa itzi refaci motorul asta sau sau sa pui altul tot de 2.0L De 2.0 Turbo ar cam trebui sa te fereshti...sunt pacatoase rau...cica se consuma repede motoarele...dar la performantze...sunt super.

Daca vrei putere mai mare ia-tzi un 944S , S2 sau 944 Turbo. Din motorul asta de 2.0L fara turbo se poate scoate 160 de cai. Dar trebuie investit putzin timp shi putzin mai multzi bani

Mashini abandonate sunt destul de multe...e una la noi in Arad...am sa incerc sa itzi fac rost de un nr de telefon sa vb cu tipul respectiv.
morghen is offline  
Old 28-03-06, 22:36   #8
ealex

Stage 3
 
ealex's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 110
Default Re: caut motor de Porsche

de curiozitate, si nu vreau sa stric topicul, dar ai idee ce alte motoare de audi se pot pune pe 944?
ealex is offline  
Old 29-03-06, 08:18   #9
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: caut motor de Porsche

Multumesc pentru sfat, chiar mi-a prins bine. La genul ca am ajuns la concluzia la care nu as fi vrut sa ajung si anume sa ii fac rk la asta de 2.0. Ma gandeam ca la bani m-as scoate tot pe acolo, dar am motor mai puternic. Interesant ce mi-ai spus de traversa, eu stiam ca la caroserie sunt identice cu 944, doar aripile fiind mai evazate si partea tehnica mai performanta. Sper sa nu am dificultati la achizitia pieselor. Stie cineva daca se poate adapta macar chiulasa de pe 924s si sistemul de admisie? macar are 150 hp si nu trebuie mers la RAR pt serii. Merci
johnson is offline  
Old 29-03-06, 15:43   #10
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: caut motor de Porsche

ealex: Ce ai intrebat tu..nush cu ce scop sau de ce...dar..

Cate motoare de audi se pot pune pe 924-944 ?....hmm...TOATE...pe 924 s-au pus nshpe mii de motoare...de la 1.6 Diesel de passat pana la motor de Corvette V8. Pe mashina asta potzi pune orice motor...daca te chinui un pic bagi shi un V12.


Acum sa revenim:

Caroseriile sunt identice....dar traversa fatza la 924 e din fier shi se prinde pe lonjeroane...iar la 944 e mai mare e din aluminiu shi se prinde putzin diferit tot pe lonjeroane. Daca vrei sa pui motorul de pe 944 itzi trebuie cutia schimbata...planetarele...cutia are racire la ulei....tubul cardanului cu cardan cu tot..suportzii la motor nu stiu exact daca sunt prinshi in acelash loc sau nu. Apoi franele trebuie sa le pui de la 944...la 944 nu mai sunt legate in X franele...ci fatza separat de spate...e MULT de lucru sa faci dintr-un 924 un 944. Sa nu mai vb de instalatzia electrica care e disparare cand o schimbi...

Eu te sfatuiesc sa itzi refaci motorul asta sau sa pui tot unul de 2.0L sunt motoare bune...shi cu un pic de tuning ajungi la 150-160 de cai. Cu nishte modificari bine facute potzi sa ajungi la 8s 0-100 ceea ce e bine.

Shi eu am un 924 cum am mai zis(il vezi in semnatura)...shi cateodata mi se pare cam slab...dar incep sa ii modific cate ceva shi sa vad ce pot sa scot din el(sper la un 150 de cai)....oricum...la condus nu il simtzi slab...atat doar ca te intrec baietzii cu VTEC :P...asta doar pe linie dreapta ca pe curbe se schimba problema
morghen is offline  
Old 30-03-06, 09:31   #11
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: caut motor de Porsche

da arata bine tare a ta. sper ca anul asta sa-mi fac timp si pt masina sa o aduc intr-o stare cat mai buna. are nevoie de rk total ca sa merite intradevar. Dar vorba ta, cand ajungi pe viraje nu se compara cu multe masini, mai figurante daca se poate spune. Pt cine nu intelege sa-si imagineze ca am si un Kawa ninja, dar tot mai am parte de senzatii tari si cand ies cu masina. Cred ca o sa-ti urmez sfatul. Multumesc si vreau sa stiu cum putem sa stam de vorba, messenger sau altceva
johnson is offline  
Old 30-03-06, 22:51   #12
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: caut motor de Porsche

vezi ca tzi-am trimis un "private message" dinasta cu id-ul meu de YM.
morghen is offline  
Old 26-10-06, 23:49   #13
mark_uss
Xtreme Club Emotion Member

Stage 5
 
mark_uss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 468
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[PORSCHE]
Default Re: caut motor de Porsche

Instalatia Electrica La 944 e o nebuloasa
mark_uss is offline  
Closed Thread


- Copyright 2024 4Tuning -