Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: Alegeti!
Benzina 162 57.24%
Motorina 103 36.40%
GPL 18 6.36%
Voters: 283. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-08, 21:12   #166
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

p.s. poate am avut eu "norocul" sa ma gasesc printre cazurile nefericite cu o masina diesel, insa asta m-a facut pe mine, personal, sa-mi indragesc si mai mult benzinara! nu trebuie sa conving pe absolut nimeni ce si cum
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 23:39   #167
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
iti dau perfecta dreptate in mai tot ceea ce ai spus cu toate ca detin o benzinara si sunt adeptul benzinei! insa iti dau un exemplu de diesel care nu se incadreaza intocmai in cele spuse de tine : la exact 150 000 km i-a picat turbina(scor, 1200 euro cu tot cu manopera), dupa ce am schimbat turbina s-a gasit si valva EGR sa cedeze la o diferenta de 3000 de km(deci 153 000 km), dupa ce am schimbat respectivele buclucashe, a trebuit sa schimb catalizatorul(scor 900 euro) pt ca se infundase si fara catalizator nu am vrut sa umblu! intr-adevar masina merge acum exceptional, insa cand ma gandesc la cati bani am bagat in ea imi vine sa-i pun o piatra pe acceleratie si sa-i dau drumul de pe Vf. Moldoveanu'! aprpo, este vorba de un 2.5 TDI- 150 HP
vei avea probleme si cu axul cu came...that's it...2,5tdi, imi place motorul, dar e bolnavicios...
cat despre postul lui adu...eu am 70.000 dusi anul acesta, din care cam 50.000 in benzinara...crede-ma ca stiu de ce spun diesel... si apropo, revizia la mine se face tot la 30.000, recunoscand ca e ceva mai costisitoare...
urmatoarea masina va fi turbo-benzina, asta avand in vedere ca nu sunt obligat sa merg cu ea...dieselul e prezent de mai demult, si daca va fi nevoie sa ramana doar o masina, atunci va fi cea pe care scrie D...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 02:55   #168
Sickntired

Stage 2
 
Sickntired's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 64
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Am mers cu un taximetrist cu o solenza ( galbena) care folosea GPL.
Prietenee....acel ins baga suta intr-a III-a cu gpl si...pana la el si nici dupa..yo n-am meers cu gpl.....dar parea rapid in ciuda zvonurilor.
Iti dai seama ce face omu cu benzina ?
Hai la un raliu cu GPL-ishti...

Serios vorbind...motorinaru e mai scump de intretinut dar consuma putin...motorina totusi e mai scumpa...nu mai e asa zgomotos dar totusi...si nici lent nu prea mai e ... A! si mai e chestia k daca faci bum, nu poc..nu trosc...ci bum de vre'un copac...motorina nu se aprinde...benzina..iti poate lumina orizonturile
__________________
Subvirare este atunci cānd loveşti zidul cu partea din faţă a masinii iar Supravirare este cānd loveşti zidul cu partea din spate.
Caii putere se materializează īn viteza cu care lovesti zidul iar Cuplul iţi spune cāt de departe iei zidul cu tine.
Sickntired is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:06   #169
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Pentru o masina facuta dupa 2006 sansele sa-ti lumineze orizonturile sunt extrem de mici!
Exista acel dispozitiv care taie alimentarea imediat dupa impact...si inseamna sa ai 200 sa intri intr-un cap de pod sa bubuie.
Eu prefer oricand benzina(chiar daca se face 5 lei litrul) numai pentru confortul de a nu auzi motorul deloc si pentru turele din turometru ceva mai indraznete.
orlando is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:37   #170
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

ma lasi...gandeste logic poate merge masina bine....nu ca merge bine cu gpl....orice ai face tot scade din putere gpl, si scade destul de mult, adica e o scadere de putere foarte semnificativa in caz de depasiri/plecari etc.lol cu bubuitu...te rog io uitete pe net si zi cate masini au explodat din cauza accidentelor(sa imi zici si cate accidente au fost in total) benzina e faina(silentioasa, urca frumos in ture, simti puterea..etc) dar si dieselu(e econom, mult mai fain si mai putin obositor la drum lung etc etc) deci eu zic ca depinde pentru ce iti trebuie masina si la ce o sa o folosesti!!!!e alegerea fiecaruia!a da depinde si anu sunt multe dieseluri....care au aproape aceleas calitati de benzinar
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 23:36   #171
Sickntired

Stage 2
 
Sickntired's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 64
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Auzi ...dar nu mai bine folosim alcool double rafinat cu evecuare direct prin capota ... my moth**fuc**** dream....
Sickntired is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 21:16   #172
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

pana acuma doar benzinare am avut, si probabil si de acum incolo
Spark is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 18:00   #173
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Fratilor suntem comunitatea 4tuning pasionati de masini :P Benzina face totul (GASOLINE PERFORMANCE!) .. inca nu am vazut cineva sa rupa asfaltul cu un diesel .
Poate pentru omul de rand Diesel e mai optim pentru consum si cuplu in turatii mici
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 15:29   #174
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

benzina... putere mai mare
SweetBoy is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 15:34   #175
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
Pentru o masina facuta dupa 2006 sansele sa-ti lumineze orizonturile sunt extrem de mici!
Exista acel dispozitiv care taie alimentarea imediat dupa impact...si inseamna sa ai 200 sa intri intr-un cap de pod sa bubuie.
Eu prefer oricand benzina(chiar daca se face 5 lei litrul) numai pentru confortul de a nu auzi motorul deloc si pentru turele din turometru ceva mai indraznete.
depinde si cu ce masina esti. am un diesel, primul de alt fel si credema ca imi place enorm cum se comporta, nu este o masina sportiva, dar mie imi place ca e foarte confortabila, neobositoare si credema ca NU se aude motorul in habitaclu chiar si cu geamurile deschise mai rau decat la cielo. se pare ca nu am spus dar dieselul e bmw.
in alta ordine de idei benzinarul e pe locul 1, dar fiecare are avantaje si dezavantaje. motorul pe motorina e mai greu si se duc mult mai repede articulatiile. sincer acum eu aleg motorina, desi intretinerea motorului e scumpa, pt mine sunt de ajuns 143 cp
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW

Last edited by turmentatu; 15-07-09 at 15:39.
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 12:09   #176
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Da ai dreptate.
Am avut sansa acum 1 saptamana sa conduc un 520d si mi-a placut foarte mult...nu se auzea zgomotul ala nebun in habitaclu, si zvac avea cat cuprinde, am avut nevoie de putere in depasiri pe dn si am primit.
Dar pana la Bmw nu am condus decat paraparcarite de diesel-uri care faceau zgomot si turbam.
Eu acum conduc o coreana benzina si crede-ma...nu se aude absolut deloc, bine e si una din putinele masini pe benzina care au antifon gros in habitaclu...dar nici afara nu se aude...si asta imi place.
Cum spuneai si tu...fiecare are avantaje si dezavantaje.
orlando is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:09   #177
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Quote:
Originally Posted by Pacalici View Post
.. inca nu am vazut cineva sa rupa asfaltul cu un diesel .
Poate pentru omul de rand Diesel e mai optim pentru consum si cuplu in turatii mici
Sunt curios daca vreodata ai mers cu un diesel modern, dar se pare ca nu ai habar cu ce se mananca. Stai in dreapta intr-un 530d, sau sa nu spun 535d si apoi mai vb.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 17:03   #178
Sickntired

Stage 2
 
Sickntired's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 64
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

635d coupe; 3000cmc; 286 cp
Sickntired is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 17:05   #179
Sickntired

Stage 2
 
Sickntired's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 64
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

Dar...eu zic k e mult mai trendy un shobolincozaur pe GPL. Ei ? Cine e cu mine ?
Sickntired is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 13:20   #180
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina, motorina sau GPL?

benzina clar. Ma dispera tremuratul ala si zgomotul de diesel. Korne rupe-i u fesu la un diesel T cum ii rupi si la o benzina si vedem dupa aceea raportul cost reparatii si dif din pretul mot-benz si dif de consum. Clar consuma mai putin dieselu dar cand ma uit la prietenii mei cati bani baga in reparatii ma ia groaza. Prefer un benzinar aspirat cu o cilindree mare si stau linistit chiar daca i-a 14-15 in oras
D_M_X is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -