Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-10, 09:57   #1
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default HU Alpine in Passat

Ce as putea pune intr-un 1DIN in passat 3bg? Pentru iluminare as prefera albastru si/sau rosu. Asta ca sa incep cu detaliile cele mai neimportante ale unui HU ...nu sunt hotarat in schimb la cate iesiri sa aibe ptr ca am primit sfaturi ca 2 ajung, insa daca voi vrea si sistemele fata si cele spate + woofer voi avea nevoie de 3 ...care e tensiunea cea mai raspandita/utila la iesiri? ca am vazut pe 2V, pe 2.5V, pe 4V, pe 6V, etc...chestii ca usb/bluetooth/ipod nu ma intereseaza in mod explicit..


la inceput vreau HU + http://************/difuzoare-auto-co...cs-hf-6-2.html ... din lipsa de fonduri majore vreau sa le tin o perioada fara amplificare....sunt OK, ori sunt prea puternice?
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 13:41   #2
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: HU Alpine in Passat

cred ca in locasul ala ar intra cam orice player normal.
cred ca totusi detaliile neimportante au importanta lor de exemplu ar fi foarte bine sa fie cu 3 iesiri si cu o tensiune cat mai mare posibila si un minim de 4v ar fi de preferat.
ar mai fi si alte detalii precum partea cu reglajele dar acu depinde de cat esti tu dispus sa cheltui pe un player sau cat de pretentios esti tu.
in legatura cu dif-urile clar iti trebuie un amplificator pentru ca cela mai player nu scoate mai mult de 27W reali dar ca masura temporara poti sa legi dif-urile direct la player dar fara al solicita prea mult, poti arde finali
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 15:37   #3
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: HU Alpine in Passat

mersi de feedback cristi_timidu. in legatura cu HU eu zic ca undeva la 800 RON ar fi suma maxima pentru el.NOU ma refer. difurile le vroiam pentru o amplificare ulterioara dar acum numai stiu ce sa zic...cu banii e cum e...

stie cineva de unde cumpar o plansa de bord pentru cass 1DIN?

eu momentan am bordul care arata asa:


si am impresia ca ptr a pune HU 1DIN o sa trebuiasca sa arate asa :


Vreau sa o iau de la pasul 1...nu sa ma trezesc ca stau cu HU prin sertar dupa ca nu pot sa-l pun
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 22:14   #4
Aaronnel^

Stage 5
 
Aaronnel^'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,643
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Old School Cars]
Default Re: HU Alpine in Passat

Cu o masca 1DIN te pot ajuta eu. Am de vanzare completa, neagra.
Aaronnel^ is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 22:36   #5
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: HU Alpine in Passat

acum sa nu creada lumea ca am pretentii, dar as fi vrut in carbon imbracata, ca deh, tot kitul in masina e carbon(manere usi, scrumiera, gurile de aerisire, masca bord)...

Aaronnel^, ce ai tu e doar masca de 1DIN, sau toata plansa de bord? intreb ptr ca o sa am nevoie si de 'gauroiu' ala de pus chei si tigari

LE : app, niste grile la ventilatie nu ai? toate 3 mi s-au cojit de la caldura
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 22:40   #6
Aaronnel^

Stage 5
 
Aaronnel^'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,643
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Old School Cars]
Default Re: HU Alpine in Passat

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
acum sa nu creada lumea ca am pretentii, dar as fi vrut in carbon imbracata, ca deh, tot kitul in masina e carbon(manere usi, scrumiera, gurile de aerisire, masca bord)...

Aaronnel^, ce ai tu e doar masca de 1DIN, sau toata plansa de bord? intreb ptr ca o sa am nevoie si de 'gauroiu' ala de pus chei si tigari

LE : app, niste grile la ventilatie nu ai? toate 3 mi s-au cojit de la caldura
Masca vine cu tot cu locasul pentru caseton, sertar, rama de la climatronic si ce este in jurul butoanelor de avarie,dezaburire,esp,incalzire scaune.
Aaronnel^ is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 01:04   #7
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: HU Alpine in Passat

Iti trebuie amplificator pt difuzoarele alea. O sa se auda prost fara amplificator ... este posibil sas e auda mai prost ca sistemu actual. In orice caz, finalii nu ii arzi daca le legi direct pe HU.
__________________
Sounds so good it hertz !
Loop is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 01:15   #8
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: HU Alpine in Passat

ar fi fost o solutie de compromis ptr 1,2 luni pana la urmatoarea infuzie de capital

eu nu vreau sa se auda rau nici macar 2 zile, daramite 2 luni

uite, eu zic un buget....

800 ron HU
500 ron insonorizare usi fata

mai raman undeva la 4, maxim 500 ptr 1 pereche componente...oscilez f mult intre dlsuri, focaluri si ce lauzi tu, hertzuri ...am mai citit eu sfaturi dealea cu "dute si asculta-le si cumpara ce iti place"...NU am unde sa le ascult in MEGAmetropola mea

as lua niste componente care ptr inceput(daca sunt satisfacatoare asa nu am nevoie de amplificare) vreau sa le tin direct pe HU, si eventual sa privesc catre achizitionarea unui amplif ptr ele....

cu o usa insonorizata profi si cu un HU capabil cred ca orice ciurucuri vor da bine in Passat(despre care am citit ca este o masina deosebita ptr audio dpdv al insonorizarii)

pana nu aud nu voi sti efectiv ce vreau si daca voi fi multumit de ce voi obtine de bugetul alocat...
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 01:38   #9
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: HU Alpine in Passat

Schimba HU si fa insonorizarea daca tot vrei imbunatatiri (si pastrezi difuzoarele stock). Si peste 2 luni iti iei difuzoare si amplificare cu totul.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 01:46   #10
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: HU Alpine in Passat

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
Schimba HU si fa insonorizarea daca tot vrei imbunatatiri (si pastrezi difuzoarele stock). Si peste 2 luni iti iei difuzoare si amplificare cu totul.
asa voi face...caut un HU sa se incadreze in buget, nimic fancy
insonorizarea e planificata undeva luna asta, sa vad cum este timp

restul....D-zeu cu mila
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 11:27   #11
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: HU Alpine in Passat

nimeni, nici o sugestie?

revin cu detalii....

HU (Alpine, Pioneer) cu pre'uri ptr fata L+R si sub...control subwoofer, lumina albastra/rosie ....buget undeva la 800, 900 ron

Difuzoare sistem 2 cai, ceva bun, peste 91, 92dB...sa mearga si doar pe HU o perioada(sper eu cat mai scurta) si pe amplif. ....buget undeva la 400 ron
* am avut dls c6 pe masina anterioara si pot zice ca m-au lasat placut impresionat

hai ca vreau luna asta sa scap de $

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
Schimba HU si fa insonorizarea daca tot vrei imbunatatiri (si pastrezi difuzoarele stock). Si peste 2 luni iti iei difuzoare si amplificare cu totul.
pe fata imi merge doar pe stanga un dif de medii +tw si pe dr. doar tw....de aia tin sa imi schimb si difurile

Last edited by marius86AMI; 07-09-10 at 11:34.
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 15:20   #12
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: HU Alpine in Passat

Salut .... uite o configuratie interesanta care poate o sa-ti placa:

Player - http://www.alpineshop.ro/cd-mp3-play...812rb-282.html ( e pe stoc si parca a fost intr-o promotie asa ca intreaba ce pret iti poate face ) --- modelul e putin mai vechi dar e foarte ok .... e pt cunoscatori ....

Sau : http://www.****************/DEH-P7200SD .... asta mi-a placut cum arata si ce stie.

Boxe pt amplificare .... tot Alpine : http://www.alpineshop.ro/difuzoare-a...r-17c-165.html F+S ...... pt fata e mai bun modelul : http://www.alpineshop.ro/difuzoare-a...r-17s-163.html - dar e si dublu ca pret.
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:03   #13
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: HU Alpine in Passat

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
nimeni, nici o sugestie?

revin cu detalii....

HU (Alpine, Pioneer) cu pre'uri ptr fata L+R si sub...control subwoofer, lumina albastra/rosie ....buget undeva la 800, 900 ron

Difuzoare sistem 2 cai, ceva bun, peste 91, 92dB...sa mearga si doar pe HU o perioada(sper eu cat mai scurta) si pe amplif. ....buget undeva la 400 ron
* am avut dls c6 pe masina anterioara si pot zice ca m-au lasat placut impresionat

hai ca vreau luna asta sa scap de $ :lol


pe fata imi merge doar pe stanga un dif de medii +tw si pe dr. doar tw....de aia tin sa imi schimb si difurile

Cred ca la 900-1000 lei gasesti un player Alpine 9835 second hand sau 9855 ceva mai ieftin. La difuzoare daca mai pui ceva banuti poti sa-ti iei un set de Focal Access 165A1 sau chiar un set de Helix Esprit E62C.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:34   #14
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: HU Alpine in Passat

trebuia sa precizez ca nu le vreu sh pe niciunele...nu ma dau banii afara din casa insa prefer ceva nou, chit ca se devalorizeaza instant, nu le iau ptr revanzare.

m-am oprit la un Alpine CDE-113BT ....sper ca fata de gamma de la vw o sa fie un improvement...si nu, nu l-am ascultat ptr ca in cosmelia mea de oras nu am avut unde


la dif'uri m-am oprit la Hertz Dieci DSK 165 , am vazut doar pareri de bine despre ele.

despre insonorizare am vb deja, ma costa undeva la 450,500 ron usile fata...am gasit la un shop autohton coli de hushmat la 40 ron, si baietii le si monteaza....

amplif ptr dif'uri poate de x-mas ii voi face un cadou masinutei...sper sa duca HU dif'urile satisfacator pana atunci .

i'm on a tight budget si 17,18 mil e cam maximum de investit pe criza asta. cu timpul insa....
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 13:27   #15
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: HU Alpine in Passat

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
trebuia sa precizez ca nu le vreu sh pe niciunele...nu ma dau banii afara din casa insa prefer ceva nou, chit ca se devalorizeaza instant, nu le iau ptr revanzare.

m-am oprit la un Alpine CDE-113BT ....sper ca fata de gamma de la vw o sa fie un improvement...si nu, nu l-am ascultat ptr ca in cosmelia mea de oras nu am avut unde

Scuze, nu ai specificat ca vrei ceva nou. Daca vrei un player strict pentru calitate atunci recomandarile mele sunt cele potrivite. Modelul specificat de tine este din gama noua de la Alpine si nu prezinta nici una din functiile unui player de top. Modelele recomandate de mine prezinta Time Allignment pe 6 canale, X-Overe Active, posibilitate de conecatare in sistem 3 way, 6 iesiri preamplificate de 4v (in ideea ca pe viitor vei dori sa amplifici difuzoarele) si pe langa toate functiile prezentate un sunet destul de bun in privinta calitatii. Sunt convins ca nu esti constient de diferenta dintre 9835/9855 insa dupa ce le vei face un versus cu CDE-113BT te vei convinge ca am perfecta dreptate. Am avut ambele moderele recomandate cumparate SECOND HAND si nu am avut nici un fel de probleme cu nici una. Tu stii mai bine ce faci cu banii. O imbunatatire va fi, unitatea aftermarket clar e peste hu-ul OEM.

Difuzoarele Hertz Dieci 165 DSK sunt o alegere foarte buna pentru a fi folosite direct pe HU insa nu si amplificate. Daca gresesc, SAXO poate sa ma corecteze.

Gandeste-te bine ce sistem vrei sa faci si apoi hotaraste-te ce componente vei folosi! Daca vrei dif pentru amplificare atunci alege gama Energy say Hi Energy

PS: Ia in calcul ca unitatea CDE-113BT are doar 2 preout-uri.
BAFTA!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -