Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-13, 18:06   #1
Toboalpha

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 50
Default mic ajutor

am un punto cu alternator de 75Ah si vreau sa pun in loc de bateria stoc un kinetik hc 1800 sau 2000 si vreau sa stiu daca face fata si la un amplif 4 x 75 si un ice 1500d si restul consumatorilor
o sa fac si un big3.
multumesc
Toboalpha is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 20:10   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: mic ajutor

Alternatorul la punto, e un punct slab. Am avut vreo 4 ani, si am omorat alternatorul original si 2 alternatoare Hella noi noute in timpul asta . E mare pentru benzinare, dar are motorasul de la servodirectie conectat direct pe el, care il solicita mult. Iar pozitia de amplasare e cel putin nasoala, incaseaza o gramada de apa. Bateria pe care ai ales-o e buna si s-ar putea sa mearga binisor, chiar daca teoretic depaseste capacitate de incarcare a alternatorului. Cat priveste consumul, e marisor, dar ai avea sanse daca folosesti amplificatorul clasa D numai in 4 ohmi, fara sa il pui in 2, sau intr-un ohm. Daca nu eu zic ca numai un upgrade alternator te ajuta.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 26-06-13, 09:38   #3
Toboalpha

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 50
Default Re: mic ajutor

amplificatorul o sa mearga doar pe 2 ohmi.
daca pun alternator mai mare se duce motorasu de servo?e al doilea si la mine.
pot lua un alternator de pe un hgt 1.8 sau de pe un bravo, brava, gp?
multumesc
Toboalpha is offline   Reply With Quote
Old 26-06-13, 14:19   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: mic ajutor

N-ar avea ce sa pateasca motorasul de la servo, isi ia numai cat are curent are nevoie. Sa nu il folosesti in modul city, ca il omori repede. Nu stiu ce alternator mai mare poti folosi, dar cred ca gasesti pe multe forumuri ce alternatoare merg puse. Cand il dai jos sa nu demontezi nimic, il afara de suportul de la cutia de viteze si misti un puc motorul cu un levier, ca merge suficent de mult cat sa scoti alternatorul. Multi mecanici iti demonteaza jumatate de masina ca sa il scoata.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 26-06-13, 17:58   #5
Toboalpha

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 50
Default Re: mic ajutor

multumesc mult.
daca gaseam ce alternator pot sa pun nu mai intebam...
sper sa fac ceva calumea sa nu am belele.
Toboalpha is offline   Reply With Quote
Old 26-06-13, 19:54   #6
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: mic ajutor

Ceva idee despre alternatoare cu care poti inlocui am, ca ma interesat si pe mine schimbare de alternator, dar intre timp am dat masina. Stiu ca la vremea respcetiva gasisem pe formuri fiat cu poze, exact cum au inlocuit alternatorul. Exista alternatoare de alfa romeo, si fiat de 100 Ah si 120 Ah, care par identice la prindere cu cel de pe fiat, dar trebuie stiu cu siguranta daca incape acolo, si mai ales daca poti strecura suruburile de prindere. Cel de sus nu e foarte necesar, eu nu l-am mai pus, ca avea doua suruburi de prindere sanatoase jos, si nu avea cum sa se miste.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 26-06-13, 19:58   #7
Toboalpha

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 50
Default Re: mic ajutor

o sa mai astept ceva timp poate apare vre informatie exacta. ca degeaba merg in dezembrari sa caut daca nu montez acolo si sa si probez si sa nu-mi iau tzeapa.
daca as gasi unu de 100 macar ar fi beton si la 12v sa fie
Toboalpha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -