Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-13, 16:11   #1
cristian7201

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Ajutor

Buna ziua inainte de toate vreau sa va spun ca sunt nou in partea de audio a masinii m-am hotorat sami creez un sistem audio complet dar nustiu exact daca piesele pe care le-am ales sunt compatibile intre ele adica daca se pupa intre ele si m-am gandit ca aici pot afla raspunsul de la oamenii priceputi in acest domeniu detin un peugeot 307 din 2003 care are in momentul asta boxele stock vreau sa schimb doar cele 4 boxe de pe usi din partea de jos nu si cele de pe bord si am pregatit o lista cu componentele la care m-am gandit dar nu vreau sa fac o greseala si sa cheltui banii degeaba :
STATIE-FOCAL FPP 2100
BOXE-2BOXE FOCAL 210CA1 SI 2BOXE FOCAL 130CA1
SUBWOOFER-FOCAL SB30A1
CD PLAYER-ALPINE CDE-131R
Iar pretul final este unde la 2469 ron
Daca mai trebui modificat ceva sau schimbat va rog sa-mi spuneti
Va multumesc ca ati avut timp si de mine si scuzatima de deranj
cristian7201 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 16:23   #2
cristian7201

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Re: Ajutor

Iar la configuratia asta ma gandeam ca FOCAL 210CA1 sa le pun pe spate iar FOCAL 130CA1 pe fata si sa pastrez boxele de pe bord stock cu configuratia asta daca ar fi buna as obtine un sunet decent?
Si inca ceva presupun ca o sa-mi trebuiasca un codensator ca sa nu-mi omoare bateria puteti sa-mi recomandati unu sau toate sunt la fel?
Eu ma gandeam la un TOXIC TOX-2000

Last edited by cristian7201; 14-02-13 at 16:33.
cristian7201 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 18:47   #3
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Ajutor

configuratia nu e rea, dar, sincer, in locul tau as merge pe SH si as opta pt amplif uslamps sau helix, tot pe lampi. Erau vreo cateva de vanzare p-aici iar la difuri brax sau helix. Nu sunt as in SQ dar la bugetul alocat eu asta as face.

Playerul ales de tine nu are nici o treabă cu sq şi nici ieftin nu e. Mergi mai bine pe kenwood 8044, bt92, 6051 sau excelon dacă găseşti, pioneer seriile 8 sau mai sus, jvc seriile x, de la 5 în sus. Dacă vrei neapărat alpine, 9886/7 dar după părerea mea e prea scump

şi inele mdf la uşi + antifon
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 19:35   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ajutor

Eu in locul tau nu as pune difuzoare coaxiale, ci as lua un sistem mai de calitate pe fata. Pe fata ai woofere de 16 cm si twetere din fabrica si ai castiga mult inlocuind sistemul cu ceva de calitate. In gama low cost de calitate sunt sistemele facut de DLS, dar si focalul face sisteme bune. Pe spate eu as zice sa nu pui nimic, sau sa le lasi pe cele originale daca le ai. Ca CD player, cel pe care l-ai ales nu e cine stie ce. Din seria CDE CDE-9880R se aude mai bine, si mie personal mi-au placut si playerele lor digiatale din seria IDA. Condensatorul e degeaba (e conceput sa preia varfurile de consum la sistemele foarte puternice), asa ca nu da bani pe asa ceva.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -