Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-10, 13:30   #1
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Deepcycle - de care?

Vreau sa imi montez in masina 2 statii si un woofer.
Statiile sunt un Helix SPXL si un Helix Dark Blue 4. Wooferul e Helix SPXL.
Acumulatorul masinii cred ca e de 55 Ah (Peugeot 1.6 16v), asa ca ma gandesc sa montez in locul ei un acumulator deep-cycle.
Imi face cu ochiul un stinger SP1500D, dar nu stiu daca alternatorul il poate incarca sau daca acopera necesitatile sistemului. Muzica la volum foarte ridicat ascult rar, cand am pitici pe creier, in rest ascult la volum normal.
Singurele detalii legate de alternator si acumulator gasite in Peugeot ServiceBox sunt astea:
ALTERNATEUR ALTERNATEUR CLASSE 8+ BATTERIE BATTERIE L2 400
Multumesc
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 13:54   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Deepcycle - de care?

ideal ar fi sa mai adaugi inca o baterie pe langa cea existenta nu sa o inlocuiesti. Poti lasa bateria stoc in fata iar in spate langa amplif-uri sa legi un deepcycle pe care sa-l separi de cel fata cu un releu de izolare cum a facut si SQ Addict
Cat despre acumulator pot sa-ti spun ca este destul de ok pentru ce ai tu. Stiu un fost sistem asemanator care mergea doar pe o baterie PC Exide mult mai slaba decat asta si nu a avut probleme.

Last edited by AlexBanu; 02-11-10 at 13:59.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 14:10   #3
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Deepcycle - de care?

Pe fosta masina am avut un SP800 legat de bateria masinii insa Rellax mi-a spus ca e posibil sa am probleme cu bateria deep-cycle daca o tin legata de o baterie normala. Plus ca in masina noua nu am loc sa pun 2 baterii.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 14:14   #4
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Deepcycle - de care?

Pai asta zicea si Banu, iti pui un deep in spate cu un releu izolator. Cand iei contactul bateriile sunt complet separate si astfel nu vei mai avea probleme.
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 14:16   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Deepcycle - de care?

Quote:
Originally Posted by CataNOS View Post
Pe fosta masina am avut un SP800 legat de bateria masinii insa Rellax mi-a spus ca e posibil sa am probleme cu bateria deep-cycle daca o tin legata de o baterie normala. Plus ca in masina noua nu am loc sa pun 2 baterii.
Atunci doar bateria aceea in fata cu siguranta iti e de ajuns. Un traseu de alimentare bun si nu vor fi probleme.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 14:22   #6
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Deepcycle - de care?

am inteles. Multumesc pentru sfaturi!
CataNOS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -