Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-08, 17:36   #1
myrelus31

Stage 3
 
myrelus31's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 126
Post sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

sall am luat un subwoofer pionner si nu stiu sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm? care e diferenta? mai multe detalii. Daca il pun pe 2 Ohm o bobina sta degeaba e bn ? sau ce e indicat. Difuzorul e de 300W iar Statia se 200W? help
myrelus31 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 18:02   #2
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Detali:::??? Ce Dif?
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 18:16   #3
myrelus31

Stage 3
 
myrelus31's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 126
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

pioneer TS-W257D2 si l-am pus si la 2 OHM mie mi se pare k se aude mai tare altceva? si incinta trapezoidala cu bass reflex
myrelus31 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 18:36   #4
myrelus31

Stage 3
 
myrelus31's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 126
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

rafaila da-mi sfatul ce zici?
myrelus31 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:33   #5
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Doamne, omule cum sa ii legi doar o bobina, crezi ca ei au pus acolo 2 bobine de frumusete, nu se face asa ... difuzorul ala are 2x2ohmi (adika 2 bobine), daca legi bobinele in paralel ai 1 ohm, daca legi bobine in serie ai 4 ohmi. (e conceput asa pt a te juca cu ele, bobinele, ca sa iti poti configura sistemul dupa statie si in caz ca ai mai multe woofere , 2 spre exemplu).
Ce amplificator ai?
Cert este ca difuzorul ala merge ori la 1 "om" ori la 4 "oamenii".
Si vezi ca diful are 350w rms . merge si pe statia ta de 200w, si ghicesc ca ai o statie stabila in 4ohmi legata in punte, si minim 2 ohmi pe canal, nu cred ca ai statie stabila intr-un "om".
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 21:48   #6
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Are Dreptate Colegu , Ai Dat Niste Bani Pe Dif Si Vrei Sai Folosesti Doar O Bobina.....
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 22:33   #7
myrelus31

Stage 3
 
myrelus31's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 126
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

aha statia are min 2 Ohm si e stabila in4 am inteles manevra in cazul asta il las in 4 ohmdefat pe site am gasit 2 x 150W (2 ohms) + 1 x 300W (4 ohms RMS mode) satept un raspuns si mersi in orice caz iar ptr 1 OHm cum pot sa fac?
myrelus31 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 22:54   #8
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Pai ala e 1X300W la 4 ohmi si bobinele de la difuzor le legi in serie. Bafta
PS: Poze ceva?
jagga is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 23:12   #9
myrelus31

Stage 3
 
myrelus31's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 126
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

am inteles! o sa-l folosesc decat la 4 ohm el se aude destul de bn sunt multumit. si dak il pun la 1 Ohm ce se intampla?
myrelus31 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 08:18   #10
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

treaba sta cam asa . ai 2 bobine de 150 w rms la 2 ohmi fiecare . si ai 2 variante - 1. legi bobinele in serie si obti 300 w la 4 ohmi . 2. legi bobinele in paralel si obti 300 w la un ohm . mai bine ai merge cu el inseriat . noroc .
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 08:53   #11
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Quote:
Originally Posted by myrelus31 View Post
am inteles! o sa-l folosesc decat la 4 ohm el se aude destul de bn sunt multumit. si dak il pun la 1 Ohm ce se intampla?
Difuzorul nu pateste nimic,dar ampliful tau ori se va ancinge BINE...ori se va arde din prima....
Toate schemele de legare pe care le vei folosi ati vor afecta an primul rand amplificatorul..
Sper ca ai manualul de la dif ca sa sti cum sa al legi sa obti impedanta care o vrei.Difuzorul ai spune amplifului la ce impedanta sa lucreze!!!
Ca sa obti totul de la acest dif ai nevoie de un amplif care sa fie si el capabil de a functiona la 1ohm...
__________________
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 09:28   #12
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

vreau sa corectez . in primul rand amplificatorul ie protejat si o sa i se arda maxim sigurantele iar in al doilea rand difuzorul e cel care se arde primul daca ie legat la o impedanta mai mica decat cea a statiei . indicat e sa fie egala sau putin mai mare , dar niciodata mai mica . hai sa nul facem pe om sasi arda difu ..
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 14:50   #13
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Daca pui un amplificator sa incarce o sarcina cu o rezistenta mai mica decat cea de iesire a lui amplificatorul se va incalzi pentru ca e fortat sa bage mai multa energie in subwoofer (cu cat e rezistenta difuzorului mai mare decat cea a amplificatorului, amp-ul va lucra la o sarcina mai mica si nu se mai incalzi; dezavantajul e ca pierzi din puterea lui). Deci cel mai bine e sa le lucrezi la rezistente egale.
Ziceai ca merge 1X300W, mi se pare destul de bine, ai de unde sa asculti ) .. vrei sa participi la concursuri, ceva ?
Difuzorul se va arde daca e alimentat la o putere peste a lui o perioada mare de timp (destul de mult peste nu 10, 20W peste); ele sunt facute sa reziste la puteri mai mari pentru perioade mici de timp (peak-uri), aici intervine MAX power.
Bafta
jagga is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 19:58   #14
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Quote:
Originally Posted by CLAUDIU_URBAN View Post
vreau sa corectez . in primul rand amplificatorul ie protejat si o sa i se arda maxim sigurantele iar in al doilea rand difuzorul e cel care se arde primul daca ie legat la o impedanta mai mica decat cea a statiei . indicat e sa fie egala sau putin mai mare , dar niciodata mai mica . hai sa nul facem pe om sasi arda difu ..
Buna corectare.....
Cate amplifuri ai ars pana acum?.....eu vreo 5 ,si ancinse si gresit legate..asa ca vorbesc din proprie experienta.
Nu antotdeauna se ard sigurantele..tot proprie experienta,am un amplif cu 2 sigurante de 25amp la care sa topit placa din etajul final si a luat foc si sigurantele sant an regula....
Eu sant sigur ca va arde statia daca o va pune diful la 1ohm si diful NU VA PATI NIMIC!!!
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 21:47   #15
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: sa-l pun pe 2 sau 4 Ohm??

Quote:
Originally Posted by CLAUDIU_URBAN View Post
vreau sa corectez . in primul rand amplificatorul ie protejat si o sa i se arda maxim sigurantele iar in al doilea rand difuzorul e cel care se arde primul daca ie legat la o impedanta mai mica decat cea a statiei . indicat e sa fie egala sau putin mai mare , dar niciodata mai mica . hai sa nul facem pe om sasi arda difu ..
Diful nu il arzi sigur, pt ca daca pe un amplificator de minim 2 ohmi legat normal si tu ii faci punte(min 4 ohm) si ii pui difuzor de 1ohm o sa functioneze mult prea putin ... se incinge destul de bine si repede si deobicei se arde etajul final!
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -