Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-12, 20:12   #1
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Cutie subwoofer

Ma gandesc sa imi schimb subwooferul activ care il am in golf V sub scaun cu unul in cutie in portbagaj. Nu vreau o incinta clasica deoarece vara ma duc destul de des la pescuit cu baietii si ar trebui sa il scot cam de fiecare data cand plec. Am gasit pe net o idee de incinta care nu ocupa spatiu aproape deloc, dar nu stiu cum ar suna, si cum se poate calcula volum, deoarece are o forma mai fistichie.
As fi curios daca a auzit cineva un subwoofer in cutie din fibra de sticla asemanatoare celei din pozele de mai jos, cum s-ar putea calcula volummul ei, si cam ce subwoofer s-ar preta la asemenea cutie in buget de 500-600 RON.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	subwoofer.jpg
Views:	107
Size:	15.7 KB
ID:	2408783   Click image for larger version

Name:	subwoofer1.jpg
Views:	145
Size:	25.5 KB
ID:	2408784   Click image for larger version

Name:	100_3894.JPG
Views:	165
Size:	57.8 KB
ID:	2408785  

silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 10:44   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Cutie subwoofer

Incinta aia e de la un JL Audio 10W6 care are un volum foarte mic. Desi pare ok am ascultat difuzorul ala in incinta aia si nu prea avea extensie buna pe joase. Incinta ar trebui facuta cu pereti destul de grosi si antifonata sa nu rezoneze materialul si toate astea reduc volumul necesar difuzorului foarte mult. Volumul pe care-l ai acolo e de maxim 13 litri din ce am masurat.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 23:12   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cutie subwoofer

Multumesc de raspuns, acum am gasit si eu cutia cu tot cu subwoofer pe net. Subwooferul e un JL Audio 10W6, cum a zis colegul, si era la un pret de vreo 500 euro, sau lire, deci enorm pentru un asemenea sub. Alta intrebare, daca as pune in genul asta de cutie un sub Focal Utopia de 13 cm si vreo 100 w putere, pe care il am deja, si sa ramana vreo 7-8 litri volum in urma antifonarii cutiei, s-ar auzi ceva? Intreb ca sa nu muncesc degeaba la cutie si in final sa nu obtin mare lucru.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 09:23   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cutie subwoofer

Am dat la un prieten si mi-a facut o cutie si am pus micul Utopia de 13 cm, amplificat cu Audison SR 2. Problema e ca amplificatorul cica scoate 180 W in punte la 4 ohmi, iar subwoofer-ul duce nominal 75 w, si maxim 150, asa ca nu vreau sa ard subwoofer-ul. Imi poate cineva spune daca pot sa pastrez amplificatorul existent, si care sunt riscurile sau sa caut unul mai mic Am facut numai teste cu subwoofer-ul, si se aude bine (cel putin in opinia mea), mai ales ca mai am si un subwoofer activ sub scaunul din fata.

Last edited by silviu.o; 01-05-12 at 09:27.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 23:52   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cutie subwoofer

Am renuntat la cutia de fibra de sticla care in stationare se auzea bine, dar la viteze mari vibra ingrozitor. Am schimbat ceva componente pe un subwoofer Digital Designs de 20 cm (8 inch) si 250 W putere la 4 ohmi, zice cel de la care l-am luat. Nu vreau sa desfac cutia si sa o stric ca sa vad exact ce scrie pe sub, dar eu zic ca e un sub din seria 500 de la Digital Designs, mai exact 508, dar nu sunt 100% sigur. Teste am facut pe masina respectivului si se aude foarte bine. E intr-o cutie de 61* 25.5 * 24 cm, deci pe placul meu deoarece ocupa putin spatiu. Vreau sa stiu daca scot ceva din el cu un amplificator Blaupunkt GTA 460, care scoate 1 * 180 W la 4 ohmi, sau sa ma orientez spre alt amplificator?

Last edited by silviu.o; 07-05-12 at 23:58.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 00:36   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cutie subwoofer

Ai o poza cu subwooferul (difuzor si/sau incinta)? Cate bobine are?

De pe ce masina a fost demontat?

In functie de modelul subwooferului pot sa-ti spun cu ce amplificator il pui la treaba.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 06:00   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cutie subwoofer

Am pus doua poze de pe internet identice cu ce am eu, deoarece sunt plecat veo saptamana, si nu ajung sa fac poze cu cutiuta. E la fel ca in poze, numai ca cutia mea nu are placuta aia de identificare pe ea. Nu stiu cate bobine are difuzorul, cutia are 2 porturi + si - de intrare. Masina pe care am ascultat subwooferul e un peugeot 308, hatchback.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	url.jpeg
Views:	70
Size:	46.6 KB
ID:	2424613   Click image for larger version

Name:	url.png
Views:	73
Size:	180.8 KB
ID:	2424614  
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 11:42   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cutie subwoofer

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Am pus doua poze de pe internet identice cu ce am eu, deoarece sunt plecat veo saptamana, si nu ajung sa fac poze cu cutiuta. E la fel ca in poze, numai ca cutia mea nu are placuta aia de identificare pe ea. Nu stiu cate bobine are difuzorul, cutia are 2 porturi + si - de intrare. Masina pe care am ascultat subwooferul e un peugeot 308, hatchback.
Pare sa fie un DD LE308, un entry level care se vinde doar cu incinta:

https://www.4tuning.ro/magazin/subwoo...-id-48158.html

Este suficient amplificatorul tau, dar difuzorul duce si o idee mai mult.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -