Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-10, 14:58   #1
Stitza

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Exclamation A luat foc Subwooferul

Salutare,

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat. Am plecat azi din Bucuresti la un service in Pitesti sa-mi instalez un suboofer ( il cumparam tot de acolo ) marca Focal si anume Solution 25 A1. Masina este o Skoda Octavia Facelift 1.9 TDI. Baietii de scolo mi-au instalat si un adaptor high to low. De legat s-au legat la firul care duce din unitate la boxa si alimentarea au luat-o din firul care intra in cutia cu sigurente de la motor. Pe firul de alimentare mi-au instalat si o siguranta de 30. Toate bune si frumoase la service, am facut proba si subwooferul functiona ok. Pe autostrada nu au fost nici un fel de probleme, asta pana la intrarea in Bucuresti cand am observat ca din portbagaj iese fum. Va dati seama ce a fost pe mine in clipele alea. Am tras pe dreapta , am deschis portbagajul si am vazut ca din subwoofer iese fum ( si nu putin ). Atunci am intrerupt alimentarea si am scos si siguranta ( care nu s-a ars ) de pe cablu de alimentare. Aveti cummva idee din ce cauza a luat foc ?

Last edited by Stitza; 13-03-10 at 15:12.
Stitza is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 16:47   #2
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: A luat foc Subwooferul

nu cred ca ar trebui sa te intrebi de ce a luat foc, ci sa te duci la cei care l-au instalat, sa-ti plateasca si motorina sa-ti dea si o bere , eventual si ceva bani inapoi...din cauza lor se putea intampla ceva mai grav. bine ca a fost doar atat.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 16:47   #3
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: A luat foc Subwooferul

Cel mai probabil a fost extrem de prost reglat, si tu ( poate ) ai folosit volumul foarte tare.
Dar, de curiozitate, de ce te-ai dus la Pitesti pentru asa ceva ??
Mi se pare mult mai "practic" sa apelezi la un atelier din orasul in care locuiesti.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 16:58   #4
Stitza

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Re: A luat foc Subwooferul

Nu imi sta in fire sa ascult muzica tare in masina, nici macar la jumatate nu a fost folosit. Atelierul parea in regula. Mi-au spus ca vin maine in Bucuresti sa mi-l inlocuiasca, dar daca nu modifica sau verifica traseul de instalare s-ar putea sa se intample la fel. Acum m-am uitat la siguranta din subwoofer ( tot de 30A) si era arsa. Cea de pe firul de alimentare era intreaga. Oricum luni cred ca trec pe la Beloud sa verifice traseul si cablurile folosite la instalare si daca nu sunt conforme sa le schimbe.
Stitza is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 13:15   #5
laurentiu88richi

Stage 4
 
laurentiu88richi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 267
Default Re: A luat foc Subwooferul

E o aiureala cum au legat ei acolo.
Ai cumparat cablurile de alimentare?
Vezi ca acel woofer are o mufa patrata si acolo intra semnalul direct de la dif masini.
Da-mi add pe mess sa vb mai clar, sa nu cumva sa faci altele mai rau. laurentiu88richi
laurentiu88richi is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 02:03   #6
sonnypitbull

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 10
Default Re: A luat foc Subwooferul

salut in primul rand
hai sa-ti povestesc si eu o intamplare cat de cat asemanatoare,nu vreau sa dau nume de unde le-am luat si de la cine,ma refer la amplif si la difuzor.
Le-am comandat mi-au venit prin fun currier si am gasit si om sa mi le instaleze,autorizat.Mi-a facut incinta la difuzor,am asteptat dupa ea vreo saptamana ca asta este si cand am montat totul,amplificatorul nu dadea nici un semn de viata,intra direct in protectie,l-am trimis la reparat dupa multe discutii ca nimeni nu era vinovat de stricarea lui,plateste din nou fan currier si intr-un final dupa vreo 3 sapt cred de asteptare imi apare si amplificatorul,merg il montez ascult vre-un minut asa mai tare sa vad cum se aude si plec din service,pe drum dupa ce am facut vreo suta de metri vad fum in masina,precizez ca nu mergea la volum maxim pt ca eu vorbeam la telefon,ma opresc trag repede pe dreapta deschid portbagajul si plin de fum,ma uit si fumul iesea din incinta,m-am intors la service si le-am aratat ce am patit,au facut ei pe acolo ce au facut si au venit sa-mi lase un difuzor in loc pana il repar pe asta,pun acel difuzor pe masina,era un difuzor de competitie de vreo 1000 de euro, in fine si dupa 5 min de ascultat il arde si pe asta,sa moara baietii de acolo de la service cand au vazut,ca ei prima data au zis ca eu sunt de vina ca am ascultat la volum maxim,dar s-au convins,au tras alte fire pe langa masina si au pus unul mai mic doar sa vada daca se incinge si dupa vreo 2 min daca nu decupla firele se ardea si ala,eu am ramas cu paguba acum si totul m-a costat 35 de mil,ce este de facut??imi poate da si mie cineva un sfat???
sonnypitbull is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 08:11   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: A luat foc Subwooferul

Solutia e cat se poate de simpla: NU mai cumpara scule audio de pe net pe care sa le monteze altii !
Te duci frumos la un centru car-audio, ei sa ti le vanda si tot ei sa ti le si monteze. Daca nu se descurca e problema lor. Acum vei sta sa te certi ba cu furnizorul, ba cu instalatorul.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 08:54   #8
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: A luat foc Subwooferul

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Solutia e cat se poate de simpla: NU mai cumpara scule audio de pe net pe care sa le monteze altii !
Te duci frumos la un centru car-audio, ei sa ti le vanda si tot ei sa ti le si monteze. Daca nu se descurca e problema lor. Acum vei sta sa te certi ba cu furnizorul, ba cu instalatorul.

Problema nu se pune chiar asa.
Daca nu mai cumpara nimeni scule audio de pe net atunci nu ar mai exista magazine online cu preturi mici si corecte ....

Problemele pe care le vad eu sunt urmatoarele:

Pt cazul 1 .... Alimentarea nu se ia din panoul de siguranta .... orice instalator autorizat si priceput trage alimentarea direct de la baterie. Este foarte posibil ca subwooferul acela sa fi avut o problema de fabricatie si sa nu fie vina instalatorului dar asta e mai rar.

Pt cazul 2 .... Dute la instalator si cere o constatare scrisa ca problema nu e de la instalare ci de la produse . Contacteza magazinul de unde ai cumparat produsele si cere o rezolvare cat mai rapida . Cheia e sa pui problema ca daca nu se rezolva repede te duci la OPC .... daca instalatorul nu vrea sa-ti dea scris ca nu e vina lui atunci e vina lui si te duci la OPC .....
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 09:14   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: A luat foc Subwooferul

Preturi mici DA, corecte mai putin !
Nu uita ca un magazin online e compus dintr-un calculator si un birou. Daca ar vinde pixuri sau orice altceva care nu necesita instalare, n-ar fi nici cea mai mica problema. Dar un sistem ca cel descris mai inainte, care necesita o instalare CORECTA pentru a functiona, nu poate fi vandut decat in 2 situatii: 1- online sau magazin cu OBLIGATIVITATEA de a se monta la un lant de instalatori autorizati, trecuti in mod OBLIGATORIU pe certificatul de garantie, 2- direct de un centru de instalare, centru care va raspunde direct de modul instalarii.
Majoritatea cauta "IEFTIN", si uite peste ca dau ! Nu ma bucur deloc sa aud despre astfel de situatii, dar sincer, si-a cam cautat-o cu lumanarea.

Last edited by saxo; 29-09-10 at 09:53.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:06   #10
sonnypitbull

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 10
Default Re: A luat foc Subwooferul

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Preturi mici DA, corecte mai putin !
Nu uita ca un magazin online e compus dintr-un calculator si un birou. Daca ar vinde pixuri sau orice altceva care nu necesita instalare, n-ar fi nici cea mai mica problema. Dar un sistem ca cel descris mai inainte, care necesita o instalare CORECTA pentru a functiona, nu poate fi vandut decat in 2 situatii: 1- online sau magazin cu OBLIGATIVITATEA de a se monta la un lant de instalatori autorizati, trecuti in mod OBLIGATORIU pe certificatul de garantie, 2- direct de un centru de instalare, centru care va raspunde direct de modul instalarii.
Majoritatea cauta "IEFTIN", si uite peste ca dau ! Nu ma bucur deloc sa aud despre astfel de situatii, dar sincer, si-a cam cautat-o cu lumanarea.

De ce zici ca mi-am cautat-o cu lumanarea???am luat scule pe care le-au recomandat foarte foarte foarte multi,pt ca eu unul nu ma pricep si am mers pe mana lor si ce s-a intamplat?? am platit produse noi si amplificatirul era second-hand,a fost pus pe 2 standuri inainte sa ajunga la mine,am zis ma asta este lasa ca merge si numai zic nimic si uite ca nu a mers si cand a venit de la reparat a mai distrus si doua difuzoare chiar>
Nu am nimic cu cei care vand pe net ca nu le trimiti banii si sa astepti dupa acea produsele,dar pt mine a fost invatatura de minte,o sa va tin la curent cu detaliile sa vedem ce se intampla,pt ca acum trebuie sa-i sun sa vedem ce se poate rezolva.
sonnypitbull is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:22   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: A luat foc Subwooferul

Ca sugestie, spune-le asa: nene, mie sa imi spuneti unde sa instalez sculele pe ca mi le vindeti, pentru a beneficia de garantie.
Crede-ma ca fara informatia asta din partea lor, nu rezolvi mare lucru.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:29   #12
sonnypitbull

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 10
Default Re: A luat foc Subwooferul

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Ca sugestie, spune-le asa: nene, mie sa imi spuneti unde sa instalez sculele pe ca mi le vindeti, pentru a beneficia de garantie.
Crede-ma ca fara informatia asta din partea lor, nu rezolvi mare lucru.

pai ca sa-mi zica asta trebuie sa-mi si raspunda la telefon,ca se pare ca numai vor sa vorbeasca cu mine la telefon,dar prima data cand le-am cumparat,am zis vin la voi sau cum facem??si mi-a dat un numar de telefon de la un service unde sa merg sa le instalez,acum ca s-au stricat numai este bun acel service si ca sa merg in alta parte sa montez,dar pt mine este corect ca sa platesc service dupa service ca sa-mi faca niste legaturi??? si acum nici macar sa-mi raspunda la telefon??ei dau vina unii pe altii ca sunt de vina,instalatorul zice firma de unde am cumparat,firma da vina pe instalator si nimeni nu face nimic,pai ok dar eu ce fac??am platit o gramada de bani ca sa mai platesc odata altele ???chiar nu stiu ce sa fac
sonnypitbull is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:43   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: A luat foc Subwooferul

Daca nu ti-au dat in scris adresa si numele firmei pentru instalare, ai toate sansele sa te plimbe mult si bine. Din pacate .....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:54   #14
sonnypitbull

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 10
Default Re: A luat foc Subwooferul

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Daca nu ti-au dat in scris adresa si numele firmei pentru instalare, ai toate sansele sa te plimbe mult si bine. Din pacate .....
nu mi le-au dat inscris,ca eu cand am luat produsele de la ei au zis uite aici un numar de telefon il suni si mergi la el,asta am facut,am asteptat o sapt sa-mi faca incinta la difuzor si am plecat sa ca sa le montez,dar nu a mers ampliful,a facut tot felul de masuratori.alte cabluri pe afara si tot nimic,a montat alt amplif
si a mers,l-am trimis la reparat si am asteptat vreo 3 sapt dupa el,iar ca raspuns de la ei sa vedeti ce ziceau,ca da maine il repara,maine il repara si a trecut aproape o luna si cand la reparat imi zice ca este trimis sa merg sa-l ridic,asta era sambata dimineata,ajung acolo si nimic si doar ce ma rugasem de ei sa-mi zica daca l-au trimis ca trebuie sa plec la zalau si m-au tinut si incurcat si l-au trimis abia marti,adica ieri,iar acum ca s-a ars numai am cu cine vorbi la telefon,ca de ce sa plateasca ei sau instalatorul??? sa platesc tot eu
sonnypitbull is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:56   #15
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: A luat foc Subwooferul

Acum faptul e consumat, vezi ce mai poti rezolva.
E bine totusi ca pe viitor sa te feresti de astfel de situatii, procedand cum am zis cateva posturi inainte.
Bafta !
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -