Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-07, 19:28   #1
dddexplore

Stage 2
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 26
Default Boxe in usile fata bmw e46

Salutare.
Am si eu o problema. Am schimbat boxele stock din usile fata cu niste magnat pro 2160 amplificate cu un amplif magnat rx44 125w rms. Am modificat fata de usa sa incapa difuzorul am rigidizat cu stinger roadkill fata de usa si toata tabla usilor Difuzorul este prins prin intermediul unor tije lungi de partea metalica a usii.
Mediile si inaltele se aud bine (cred) insa joasele sunt aproape inexistente indiferent de reglajele pe care le fac iar conul difuzorului are cursa destul de mare.
Daca este cineva cunoscator in problemele astea mai ales ca am afla t ca bmw sta prost la capitolul asta va rog sa ma ajutati cu sfaturi.
Multumesc.
dddexplore is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 19:43   #2
dddexplore

Stage 2
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 26
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Chiar nu se pricepe nimeni la subiectul asta , mai ales ca sunt destui cunoscatori?
dddexplore is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 21:49   #3
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Acustica usii de BMW este sub orice critica, motiv pentru care ai mult de lucru sa obtii ceva de aocolo.

O idee de forta majora era sa pastrezi difuzoarele originale din usa. Probabil ca aveai mai mult bas decat acum. Singura sansa ar fi sa incerci ceva cu incinta in usa, dar genul acesta de lucrari presupun modificarea fetei de usa. Se pot face estetic si practic, dar trebuie sa fi dispus sa investesti si sa modifici usile.

De vina e masina.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 22:52   #4
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

De fiecare cand vad cum lumea critica e46 din cauza usilor nu prea imi vine bine pt ca as vrea sa fac pe viitor o investitie in difuzoare usi.

unele lucruri nu prea le inteleg. Inteleg ca difuzoarele sunt puse pe masca de usa si ca zdrangane in draci daca pui ceva mai puternic acolo. DAR ... daca tai tabla ... pun un dif pe 17cm(cu inel de mdf), pun stinger pe usa mai pun un strat pe schelet ... nu ar trebui sa sune bine ??? nu-i tot tabla insonorizata ca la orice masina ?? eventul niste spray pe masca de usa.

cu vreo 10-12 mil se poate face manevra asta (doar insonorizarea fara difuzoare) la un atelier specializat ?

scuza-ma ca intru peste topicul tau dar sunt sigur ca te intereseaza si pe tine.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 00:06   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Si usa de BMW poate sa sune, dar trebuie gandita si facuta de la 0 pentru acest scop si necesita investitii mult mai mari decat, de ex, o usa de G4. Asta este. E BMW.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 00:38   #6
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

daca fac ce am zic io mai sus o sa sune bine ?? Vad ca la colegu nostru ca deja sa aventurat in "usile dezastru" nu prea a avut succes interventia. Cu toate ca nu inteleg cum a pus el tijele alea ... si mai ales .. de ce ??
Loop is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 03:13   #7
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

in loc de inele de MDF a pus niste "tije".
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 17:11   #8
b90sun

Stage 3
 
b90sun's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 83
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Salutare.Eu am un e46 touring si mi-am pus pe fata difuzoare pe 17 amplificate si se simte diferenta.Difuzoarele sunt niste focaluri slim. Ideea de baza este ca fata de usa ramane un pic desprinsa dar asta se vede doar jos daca te uiti cu atentie.Nu cred ca deranjeaza pe cineva deoarece este insesizabil si nici nu zdrangane fata de usa.In spatele difuzorului , magnetului. puneti si voi o banda adeziva sa acopere zona in care atinge magnetul tabla de pe usa pt a nu avea neplaceri.Acestea fiind spuse s-a rezolvat problema fara taieturi si alte complicatii.Toate acestea le-am facut in targ la vitan la TORNADO .Tipul care mi le-a facut i se spune sarpe.Daca aveti alte nelamuriri contactati-ma!
b90sun is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 19:59   #9
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Am o masina identica cu a ta si am pus hertz energy (16.5 cm) in locul de fabrica si intra perfect si ca diametru si ca adancime (spre exemplu hertz dieci, care desi mai slabe ca energy nu incap in diametru fara sa tai ceva ... difuzorul sta intre 3 stalpi de plastic). La fel ca la tine magnetul atinge tabla si s-a pus niste bucatele de mastic intre magnet si tabla. Dar masca usii se inchde perfect. Ma mira faptul ca la tine nu se inchide masca usii cu totul avand in vedere ca tu ai difuzoare slim. Am citit pe un forum ca daca se taie tabla din spatele magnetului se va auzi mult mai bine , in special pe partea de bass ... difuzorul lucrand in mai mult volum.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 20:14   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Usile de E46 sunt capsulate (inchise pe latura dinspre interior cu un capac din tabla) sau nu?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 20:51   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Nu-i nici un capac, e tabla usii care daca vrei, poti sa-i spui capac.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 07:19   #12
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

De asa ceva vorbeam:



Usa e inchisa pe fata interioara cu un panou metalic de care sunt prinse toate accesoriile, astfel incat formeaza o incinta inchisa etans. Autorul pozei a imbracat panoul in Dynamat Extreme sau ceva asemanator si a montat inele de MDF pentru difuzoare. Eu am procedat intr-un mod asemanator

Usa de E46 ar trebui inchisa cu un panou de MDF si eventual imbracata prin interior cu Dynamat

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 07:25   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Poti sa-i dai si cu pudra. Atita timp cit incinta din spatele difuzorului ramine ridicol de mica, difuzorul nu va cobori in frecventa.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 14:49   #14
ownage16

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 56
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

Salut . Am cumparat 2 boxe "TP JS6903" 6X9 ... pentru a le pune pe spate la un un e46 sedan fl . Vreau sa-mi cumpar si un cd-player din acela care are doar iesire usb si aux , fara a avea cd player-ul propriu-zis .

Ce boxe pe fata mi-ati recomanda in pretul a aproximativ 100 ron ?
Cat m-ar costa montarea celor 4 boxe + decuparea din portbagaj ca sa poata sa incapa cele pe spate + montare cd-player ?
ownage16 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 22:56   #15
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe in usile fata bmw e46

la 100 de lei nu prea avem ce recomanda. ceva bun la 100 de lei nici second-hand nu cred ca gasesti din pacate
ralphmandl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -