Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-13, 19:37   #1
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default ajutor instalare boxe

Buna ziua, astazi mi-am achizitionat un set de hertz (dieci) dsk 130, avand in vedere ca sunt un biet pusti in a12a, nu-mi surade nici mie nici bugetului meu sa ma duc la un meserias (da daca o sa fie musai, ma duc, nici nu prea stiu cat poate fi) si ma gandeam sa le pun eu, la modul "cat de greu poate fi".

boxele vor fi conectate fara amplificator, direct pe player (un pioneer deh x-3500ui), in spate, masina pe care vreau sa le pun este o octavia 1 combi.

acum ce nu stiu eu:
ce fel de cabluri imi trebuie? unde si cum le conectez? care si cum leg firele?
m-am uitat eu la vreo 2 tutoriale pe youtube, dar nu aveau crossoverele la fel cum am eu, sau probabil ar trebui sa le dezmembrez ca sa vad cum conectez firele, nu m-am uitat foarte bine deoarece nu le montez azi, doar cat sa vad daca-s intregi sau le trimit inapoi )

asa ca, ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 20:29   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: ajutor instalare boxe

Daca rasfoiesti 2minute pliantul din ambalajul difuzoarelor o sa te prinzi repede de ce ai de facut. Nu e "rocket science"!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 20:31   #3
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: ajutor instalare boxe

dar totusi, unde le conectez la player, la RCA-uri? sau la mufa aia lata cu multe firicele colorate(cea cu boxele masinii si cu puterea)?
si ce fel de cabluri imi trebuie?
asta nu am gasit sa scrie

multumesc

Last edited by razvan!; 28-02-13 at 20:46.
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 21:01   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: ajutor instalare boxe

Sunt sanse ca masina sa aibe deja firele trase (in cazul asta trebuie sa le cauti la locurile prevazute de fabrica pentru montarea difuzoarelor)
Scoate playerul si langa mufa de alimentare (neagra) trebuie sa fie una maro cu 8 pozitii pentru fire. Daca toate au fire atunci deja sunt trase , daca ai numa 4fire atunci trebuie sa pui mana la treaba. Te conectezi pe extremitati adica perechile 1 si 4 pe coloana. Pozitiile 2 si 3 sunt fronturile. Ca si cabluri 2x1mm iti ajunge
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 09:25   #5
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: ajutor instalare boxe

Aha, multumesc mult, pai in cazul asta cred ca o sa ma descurc singur, indata ce am timp o sa le montez multumesc mult, desi m-as indoi sa aiba firele trase, decat daca au fost puse din fabrica
cum le montez am sa revin pe forum sa va zic ce mia iesit
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 20:34   #6
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: ajutor instalare boxe

deci, firele nu le am trase, tre sa le trag, am facut rost de cablu, 2x0,75 (nu am gasit 2x1) cred ca imi ajung 10 metri, fiind break, iar tweeter-ul in portiere si woofer-ul in lateralele portbagajului.

oricum m-am uitat mai bine la cross-overe, la woofere, si vin cu intrebarea (avertisment: nu stiu fizica deloc), astea nu ar trebui sa aibe un plus si un minus ceva? ca nu scrie nimic nicaieri, la tweetere am vazut ca e dupa culoarea firicelelor, stiu cum sa le prind, dar la woofere si la casetofon nu stiu cum fac, nu vad nic un plus sa vre-un indicator ceva (hai poate la casetofon or fi, nu m-am uitat eu bine)
daca le prind gresit nu se ard? ca mie frica sa incerc si sa fac o prostie
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 09:40   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: ajutor instalare boxe

Plusul si minusul pe canal la casetofon se vede pe schema electrica pe care ar trebui sa o descarci de pe internet, sau sa o iei din documentatia aparatului. La woofere de obicei ai pe mufa unde bagi papuci inscriptionat care e plus si care minus. Nu ai ce prostie sa faci, dar poti sa legi difuzoarele diferit sa se anuleze unul pe celalt si sa nu cante nimic. Mai degraba chemi pe cineva care se pricepe sa te ajute un pic
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 17:56   #8
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: ajutor instalare boxe

nu am mai apucat sa postez, dar difuzoarele le-am montat pana la urma singur (bine, bine, recunosc mi-a spus din scurt un vecin care e plusul si care e minusul la player ) dar a plecat repede nu a stat mai mult de un minut ), acum vreo 2-3 saptamani, totul a decurs foarte bine, mi-au mai ramas si piese )))) glumesc
se pare ca dsk-urile nu se potriveau , mi-am luat teapa atunci cand am desfacut si am vazut ca eu defapt aveam locuri pentru ovale, asa ca am sunat la beloud, si le-am schimbat pe niste coaxiale din pacate dar se aud bine (hertz dieci dcx460, cele mai mici)
nu a fost greu sa trag firele ca le-am impins cu surubelnita pe sub pragurile alea de plastic pana la bord si merge perfect

am si o poza ca sa ma mandresc putin de izbanda mea (scuzati praful)

multumesc pentru raspunsuri
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WP_000165.jpg
Views:	1157
Size:	1.09 MB
ID:	2734011  

Last edited by razvan!; 29-03-13 at 18:00.
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 22:28   #9
smarautz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 46
Default Re: ajutor instalare boxe

sal.,daca ai inpins firele cu surubelnitza tre sa vezi sa nu vi rupt alte fire sau chia alea care le-ai tras,daca legi dif.direct la radio nu-ti trebe croosower
smarautz is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 12:10   #10
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: ajutor instalare boxe

Dar nu aveau crossover fiind coaxiale, plus ca de rupt alte fire, am impins cu o surubelnita finut, nu cu vreo lama metalica, si nu exista nimic care sa se fi defectat deci treaba e buna, boxele merg bine, se aud perfect, am sesizat intro zi ca una nu se auzea dar am scos repede hu-ul si am rezolvat, ca am prins firele de casetofon mai ciudat, dar in siguranta, mi-au confirmat multi cand le-am aratat
razvan! is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -