Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-11, 01:45   #1
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Recomandari Difuzoare 16.5 - 17 pentru VW Passat sedan '99

OK, proprietarul a vrut un mic upgrade de sunet , deoarece difuzoarele avute pe masina au avut un sfarsit tragic.

Ce doresc eu de la Difuzoare :

Sa scoata un bass cat de cat decent , sa poata suporta frecventele scoase de player , sa poata fi conduse fara amplificare separata , buget undeva la aprox 150-200 ron per set.Ce nu am inteles eu prea bine : Ce tip de difuzor e mai recomandat pentru masina ? Coaxiale , Dual-Cone sau sistem component?

Care sunt mai eficiente , si care sunt mai recomandate pentru acest model de vw? Care se aud mai "tare" fara sa ma rupa in distorsiuni. Nu caut ceva pretentios ci doar ceva decent. Multumesc anticipat

Headunitul folosit este un Kenwood KDC-4551UB cu urmatoarele specificatii :

CD Player auto cu USB, AUX-in, MP3, WMA, AAC
comaptibil iPod/iPhone direct prin portul USB
compatibil comenzi volan de fabrica (necesita interfata optionala)
format 1 DIN
fata detasabila cu husa de protectie inclusa
iluminare taste pe albastru
ceas digital
iesiri USB si Aux.(mini jack), pozitionate frontal, iluminate
telecomanda optionala (KCA-RC405)
Caracteristici audio:

amplificator MOSFET 4 x 50 W (4 x 30 W RMS)
1 iesire RCA (Pre-out) de 2 V
reglaj frecventa subwoofer
control bass/medii/inalte si memorare
control balans/fader
Bass Boost Circuit
System Q (Presset Sound Control)
filtru LPF

Caracteristici display:

iluminare display: fluoricent (FL)
configurare display: 14 segmente x 13 caractere
control Dimmer, 2 moduri
mod off display
caractere speciale: limba rusa

Caracteristici Tuner:

RDS cu 24 de posturi presetate (PTY, EON)
PACS (clean reception tuner)
Radio Text Plus
AM/FM
FM (stereo/mono selectabil)
memorare automata

Caracteristici CD:

compatibil CD-R/RW
MP3
AAC
WMA
Repeat Function
Scan Function
Random Functiom
suporta CD text

Caracteristici tehnice:

consum: 10 A
tensiune: 14.4 V (11-16V)
dimensiuni: 182 x 53 x 158 mm
greutate: 1.3 kg
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	KDC-4551UB.jpg
Views:	88
Size:	33.4 KB
ID:	2269329  
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 08:20   #2
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Arrow Re: Recomandari Difuzoare 16.5 - 17 pentru VW Passat sedan '99

Salut.

Pe fata neaparat sistem de componente. E pacat de buna pozitionare a tw si a mid'ului .

Pe spate poti incerca si coaxiale(nu vei distinge diferente daca esti soferul ori pasagerul din dreapta.)

Pe amplificarea HU recomand 99% sistemul de la Hertz Dieci DSK 165.2. E scump, dar suna foarte bine ne-amplificate. Intreaba pe oricine despre sistemul in cauza si o sa gasesti numai cuvinte de lauda.

Nu are rost nici sa'mi laud configuratia, nici sa iti fac o nota de plata mare, mai ales ca ai bugetul redus.

Aproape ORICE sistem/coaxiale(in buget) de la HERTZ/DLS te va satisface.
Daca nu ma insel(eu le-am aruncat ), difuzoarele originale ale masinii sunt Blaupunkt. Portierele la Passat sunt f bine antifonate, astfel incat ce dif'uri ai ascultat in alta masina, BMW spre ex., dau o naveta de Unirea daca nu suna mult mai bine in Passat .

Parerea mea, intre Hertz, Focal, DLS, Alpine, chiar si Magnat, sunt diferente de max. 20% la difuzoarele neamplificate. Diferenta intre un difuzor de calitate si unul cu specificatii indoielnice o sa o observi pe amplificare
__________________
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 11:22   #3
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Recomandari Difuzoare 16.5 - 17 pentru VW Passat sedan '99

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
Salut.

Pe fata neaparat sistem de componente. E pacat de buna pozitionare a tw si a mid'ului .

Pe spate poti incerca si coaxiale(nu vei distinge diferente daca esti soferul ori pasagerul din dreapta.)

Pe amplificarea HU recomand 99% sistemul de la Hertz Dieci DSK 165.2. E scump, dar suna foarte bine ne-amplificate. Intreaba pe oricine despre sistemul in cauza si o sa gasesti numai cuvinte de lauda.

Nu are rost nici sa'mi laud configuratia, nici sa iti fac o nota de plata mare, mai ales ca ai bugetul redus.

Aproape ORICE sistem/coaxiale(in buget) de la HERTZ/DLS te va satisface.
Daca nu ma insel(eu le-am aruncat ), difuzoarele originale ale masinii sunt Blaupunkt. Portierele la Passat sunt f bine antifonate, astfel incat ce dif'uri ai ascultat in alta masina, BMW spre ex., dau o naveta de Unirea daca nu suna mult mai bine in Passat .

Parerea mea, intre Hertz, Focal, DLS, Alpine, chiar si Magnat, sunt diferente de max. 20% la difuzoarele neamplificate. Diferenta intre un difuzor de calitate si unul cu specificatii indoielnice o sa o observi pe amplificare

Dynavin + alpine 4x50w rms + hertz dieci DSK 165.2 fata si spate pe un bmw e46 stiu prea bine cum se aud , dar sa vazut clar diferenta intre difuzor neamplificat si amplificat , de asta am zis ca poate gasesc ceva la fel de eficient fara neamplificare si de buget.Am gasit ceva si de la alpine si chiar magnat , dar nu stiu cat de ok sunt ele [ ma refer ca boxe de buget ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 03:12   #4
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Recomandari Difuzoare 16.5 - 17 pentru VW Passat sedan '99

Multumesc frumos. Am rezolvat problema.se poate inchide.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 10:46   #5
guvernatoru

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 48
Default Re: Recomandari Difuzoare 16.5 - 17 pentru VW Passat sedan '99

sal...ce ai ales si o impresie daca se poate..eventual o enumerare a componentelor actuale..
guvernatoru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -