Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-06, 15:32   #1
horhe

Stage 1
 
horhe's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 24
Default help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

salutare tuturor.am si eu o intrebare la voi.peste o saptamana imi vine masinuta(o fabie 1.2 htp hatchback).boxele fata vor ramane momentan cele stock(din cate am citit sunt blaupunkt de 16,5cm).HU m-am hotarat sa iau un Alpine CDE-9846RM.e acum nu stiu ce sa pun pe spate la haion.boxe care ar intra sunt unele de 10 cm.dar eu o sa tai si o sa pun unele de 16,5cm.de care sa fie???am tot citit si aici pe forum si prin alte parti dar nu reusesc sa ma hotarasc.precizez ca vreau doar boxe momentan fara alte amplificari.pt.mine fidelitatea conteaza mult mai mult decat sa se auda tare...deci vreau sa se auda frumos,sa am fidelitate.am vazut ca multa lume spune ca Hertz dieci ar fi cele mai bune legate direct la HU fara alte amplificari.ma oprisem la coaxiale DCX 165 dar uitandu-ma la specificatii au acea frecventa de joase intre 60Hz-21Khz.si tot din ce am citit boxe ca sa scoata cat de cat bass ar trebui sa coboare macar sub 40Hz.e adevarat?adica tocmai daia m-am hotarat sa tai in spate si sa pun unele de 16,5 si nu de 10cm,pt ca cele din urma aveau frecventa aceea mare si nu puteau face minuni...dar si hertzurile astea au frecventa cam mare...are cineva modelul asta legat direct la HU fara alte amplifuri?
horhe is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 15:58   #2
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

dieci e facut special sa mearga fara amplificare, doar legat de HU.
o sa se auda bine dieci pe 16.5 sau poti pune ovale.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 16:19   #3
horhe

Stage 1
 
horhe's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 24
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

da ovale ar fi DCX-690 care coboara si mai mult in frecventa dar sunt pe 3 cai.io as fi vrut pe 2 cai.da pana la urma ma gandesc si la astea.
horhe is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 16:31   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Sub 60 hz coboara subwooferele. Difuzoare normale fara exceptie au o atenuare importanta in zona de jos. Si fara o incinta corespunzatoare acelui difuzor sa nu te astepti sa "cinte" bine nici la 60 hz.
Sfatul meu este sa lasati lectura specificatiilor deoparte si sa va ginditi mai bine unde si cum sa montati acele difuzoare.
In cazul tau la fabia, orice difuzor ai pune pe locurile de fabrica ( in spate ) vor suna ca o doaga. Daca vrei sa sune bine, vor trebui puse pe policioara, iar policioara la rindul ei intarita cu o placa de mdf pe spate.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 19:44   #5
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Alpine 9846 am eu. Desi scoate un sunet clar si placut, cu multiple reglaje, nu prea are putere. Asta inseamna ca o sa-ti placa cum se aude, o sa dai mai tare, si o sa inceapa sa distorsioneze. Trebuie sa fi foarte sigur ca vrei doar fidelitate daca iti iei HU asta, mai ales ca nu are decat o iesire si nu o sa prea poti pune amp pt. 4 difuri pe el. In combinatie cu niste difuri cu SPL mare, cum sunt hertzurile, distorsiunile o sa se auda si mai "frumos". Daca difurile stock din fata sunt doar dual cone, adica fara tweeter, o sa trebuiasca sa le schimbi pt ca o sa fie diferenta mare de sound fata de cele din spate si nu o sa se prea observe prezenta lor.
De ce iti spun toate astea? Pentru ca am observat pe propria piele ca cel mai bine e sa-ti concepi sistemul complet de la inceput si sa cumperi pe masura ce ai bani, nu sa cumperi pe parcurs diferite componente fct. de pret si cheful de moment; nu o sa se auda cum vrei si o sa trebuiasca sa vinzi/schimbi.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 20:48   #6
horhe

Stage 1
 
horhe's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 24
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

boxele din fata vin si cu tweetere sus la oglinzi.Ca si HU ar mai fi Pioneer DEH-P4800MP un pik mai scump.tu ce difuzoare ai pe alpine?
horhe is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 20:53   #7
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Pe spate am Infinity 6012i, de 16 cu 2 cai, iar pe fata Panasonic crd101, de 10, dual cone. Trebuie sa le schimb dar nu gasesc o solutie eficienta dpdv al soundului dar si estetica sa pun mai mari in tampeniile mele de fete de usi (Nova model vechi).
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 21:01   #8
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

intra de 13 in usa cu modificari minore pe nova.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 21:02   #9
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Bag alt post ca a expirat timpul de edit.
Aici o sa primesti multe sfaturi bune de la baieti priceputi si cu experienta (nu ma numar printre ei). Recomand sa te documentezi macar 1 sapt inainte de a pleca la cumparaturi. Cred ca e mai capabil Pioneer-ul
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 21:05   #10
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
intra de 13 in usa cu modificari minore pe nova.
Maine o sa pun niste poze cu fata de usa sa ai pe ce sa-mi arati, daca nu te superi.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 21:12   #11
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

am un prieten si si-a montat pe 13 pe fata.
a dat jos capacu ala dreptunghiular si a taiat unpic din marginea care tine plasticu ... si au intrat boxe de 13 ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 22:29   #12
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Hai sa iti dau si eu o idee. Asa as face eu... Cumpara un set de componente Hertz Dieci DSK 165 pe care sa le pui pe fata in loc de dif-urile stock si foloseste cele 4 iesiri ale HU. 2 pt tweeter-e si 2 pt woofer. Daca prepari un pic si usile s-ar putea sa sune mult mai bine decat ce ai tu acum + dif coaxiale in spate. Ideea e ca sunetul sa vina din fata nu din spate. Bafta !
adiv is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 22:49   #13
horhe

Stage 1
 
horhe's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 24
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Da asta asa e, ca sunetu sa vina din fata.dar eu nu prea vreau sa pierd garantia la partea electrica masina fiind noua...o sa fie in garantie 2 ani.daia am zis ca dif din fata sa ramana momentan pe loc.cele pe spate o sa le montez la dealerul skoda din Ploiesti(mobel).Difuzoarele probabil o sa la iau de la Tottal Motto (daca era dupa mine acolo le si montam dar e faza asta cu garantia la care nu as vrea sa renunt...).Referitor la sfatul lui Saxo de mai sus cu tablita MDF si policioara eu nu prea ma pricep si mi-e frica ca cei de la Mobel sa nu cumva sa-mi tranteasca boxele in placajul original al masinii si sa se auda de cacao.Ca daia imi iau niste boxe mai scumpe sa se auda cat de cat frumos...
horhe is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 22:56   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

Pune-le la ei, iar placa de mdf poti s-o pui si dupa. Oricum placa va schimba mult sunetul. In bine, evident....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-10-06, 20:49   #15
horhe

Stage 1
 
horhe's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 24
Default Re: help alegere dif.coaxiale.care sa fie?

si de care sa fie DCX-165 sau DCX-690.avand in vedere ca am sistem pe fata stock.HU Alpine sau Pioneer.normal ar fi fost cele rotunde ca sunt pe 2 cai?parca m-ar incanta mai multe cele ovale...ce s-ar auzi mai bine per total?
horhe is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -