Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-10, 22:43   #1
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Clarion vs Alpine vs Kenwood

As vrea sa stiu si eu ce imi recomandati din astea 3:
cum nu pot pune link, pun denumirile
1. Clarion SRS1726
2. Alpine Type-E SPE-13C2
3. Kenwood KFC-E1762

playerul nu e chiar high high end, e un sony xplod cu 45wx4 (mosfet) si imi trebe sa am si bass dar si calitate (pana mai adun bani si ptr un player mai bun si ptr amplif + woofer). sau ceva pana in 200ron. Eu ma uitam sa coboare cat mai mult sunetul, si sa fie si ceva firma mai ok.
Eu as merge pe clarion. ce credeti?

Last edited by norbi_nw; 18-10-10 at 22:47.
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 08:56   #2
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Clarion vs Alpine vs Kenwood

Quote:
Originally Posted by norbi_nw View Post
As vrea sa stiu si eu ce imi recomandati din astea 3:
cum nu pot pune link, pun denumirile
1. Clarion SRS1726
2. Alpine Type-E SPE-13C2
3. Kenwood KFC-E1762

Vezi ca ai facut o greseala .... la Alpine ai trecut un model de 13 cm care nu se mai produce.

Eu iti recomand sa mergi pe urmatoare varianta : Alpine SPG-17C2 --- asta e un model foarte reusit + e in promotie.

Nu te lasa impresionat de un raspuns in frecventa care pe hartie arata asa : 28Hz – 35 KHz ..... cauta pe net Focal Utopia Be N7 sa vezi ce pret au si ce raspuns in frecventa
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 09:20   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Clarion vs Alpine vs Kenwood

Difuzoarele de la Clarion sunt o alegere buna daca le pui direct pe player insa sunt si mai buna daca le amplifici. Trebuie mai intai sa te hotarasti daca vrei coaxiale sau componente. In gama asta de pret intra si difuzoarele coaxiale Helix Blue B6X care merg direct pe head-unit fara probleme si sunt niste difuzoare care si canta bine pentru pretul lor si nu sunt doar ieftine.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 12:46   #4
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Clarion vs Alpine vs Kenwood

pai clarion ala nu e coaxial, restul sunt. modelul de la Clarion mentionat de mine ar trebui sa mearga pe playerul ce am eu (acuma am ~25w RMS, si diful e de 40). nu?
Ma gandeam sa pun ce am in fata in spate (cu tot cu tweetere) si clarionul in fata (cu tweeterele noi instalate in locul celor vechi). deci practic sa shimb numa difuzorul, firele ramanand aceleasi. e ok?
Sau sa pun coaxiale? atunci tot sunetul vine de jos.. si inaltele si mediile si tot.. care ar fi o alegere mai buna?
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 14:23   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Clarion vs Alpine vs Kenwood

Eu unu as folosi un set de componente fata si un set de coaxiale pe spate.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 15:34   #6
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Clarion vs Alpine vs Kenwood

cred ca asa o sa fac si eu... dar sa imi revin financiar. Ma gandeam sa imi iau si un player Alpine ptr ca are acel power pack mic, si pot sa bag in torpedou.. alte firme au asa ceva?
norbi_nw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -