Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-12, 11:17   #1
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Pioneer FH-P4100 - accesorii compatibile?

Salutare, am achizitionat de curand un astfel de produs, care poate reda radio/casete/cd-uri track. As dori, totusi, sa am posibilitatea de a folosi stick-uri usb sau macar sa am parte de bluetooth audio streaming.

Aparatul este fabricat in 2002, dar are mufa IP-Bus (specifica Pioneer).

Am cautat pe site-ul celor de la Pioneer, precum si pe unele site-uri de referinta, care ofera informatii utilizatorilor, dar nu am gasit niciun tabel cu accesoriile compatibile cu acest aparat.

M-ar interesa, in primul rand, sa cumpar un modul USB (Pioneer CD-UB100) si in al doilea rand un modul Bluetooth (Pioneer CD-BTB200), iar daca acestea doua nu merg, macar un modul aux-in... dar si aici sunt probleme, ca sunt mai multe modele disponibile, diferentele fiind in primul rand de pret (de la 50 la 250 lei, cu aproximatie).

Magazinele de desfacere de obicei nu au pe stoc vreun astfel de modul, le aduc numai la comanda, iar daca ar avea pe stoc, nu mi-ar da posibilitatea sa fac proba.

Pe unele site-uri, am gasit informatii cum ca aceste module sunt compatibile doar cu hu-uri mai noi.

Help me!

PS: am avut si aparate cu usb etc., stiu ca exista altceva mai bun si mai evoluat, dar vreau sa pastrez acest aparat. Deci reply-uri de genul ”recomand Pioneer FH-P80BT sau Alpine IDA-X###” nu ma ajuta cu nimic.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

O poza cu aparatul:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fh_p4100r_detailpage.jpg
Views:	67
Size:	25.9 KB
ID:	2293276  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 22:03   #2
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pioneer FH-P4100 - accesorii compatibile?

Quote:
Originally Posted by nimeni View Post
niciun raspuns deocamdata
Nimeni nu stie nimic?
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 17:13   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Pioneer FH-P4100 - accesorii compatibile?

Are conexiune IP-Bus?
Atunci ar trebui sa se potriveasca CD-UB100.
Pioneer CD-BTB200 nu cred ca functioneaza la modelul tau.

Last edited by AlexBanu; 09-02-12 at 17:17.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 18:25   #4
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pioneer FH-P4100 - accesorii compatibile?

Are conexiune ip-bus, dar am vazut ca modelul meu nu apare pe lista unitatilor compatibile cu CD-100UB, in manualul oferit de producator. De aceea ma cam feresc sa risc si sa-l cumpar, nefiind vorba de 50-100 lei Cat despre proba.... nu cred ca gasesc pe cineva in Constanta cu acest aparat, iar din restul tarii nu cred ca mi-ar trimite cineva sa-l probez.
Daca nu ma lamuresc 100% ca sunt compatibile, o sa incerc sa cuplez aparatul cu un WDTV pe care il am deja (tot tu mi-ai zis de el ). Singura problema e ca nu prea mai am loc pentru ecran...

Multumesc pentru raspuns!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 14:44   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Pioneer FH-P4100 - accesorii compatibile?

Eu nu stiu de ce te mai complici cand ai deja solutia perfecta pentru ce ai nevoie. Ai pe WDTV tot ce ai nevoie..nu o sa ai asa ceva niciodata pe unitatea Pioneer.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 21:44   #6
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Pioneer FH-P4100 - accesorii compatibile?

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Eu nu stiu de ce te mai complici cand ai deja solutia perfecta pentru ce ai nevoie. Ai pe WDTV tot ce ai nevoie..nu o sa ai asa ceva niciodata pe unitatea Pioneer.
Mi-a placut mult acest aparat cand am aflat de el, iar acum nu vreau sa-l mai dau, vreau sa-l montez pe masina (ma refer la Pioneer). Desi nu cred ca voi mai avea vreodata nevoie de casetofon sau chiar de cd-player fara MP3, ma incanta ideea ca AM aceasta posibilitate
Cu wdtv-ul nu stiam ce sa fac, ca nu mai ramanea loc pentru ecran, dar am gasit doua posibile solutii excelente - am cumparat un ecran simplu (model pentru tetiera/bord, de 7 inci) si l-am desfacut sa vad ce are in interior; am constatat ca are o carcasa mult prea mare pentru ce contine, astfel incat voi putea monta acest ecran intr-un parasolar al masinii (bineinteles, refacut parasolarul din fibra de sticla sau PFL ranforsat, tapitat la exterior, dar cu aceeasi forma si marime ca si parasolarul original) sau, varianta a doua, sa confectionez un sistem prin care sa montez ecranul pe plafon si sa devina rabatabil. Optez mai degraba pentru prima varianta, care este mult mai practica, mai estetica, mai discreta si chiar mai usor de realizat.

Cat despre raspunsul la intrebarile mele, l-am gasit consultand manualul de utilizare al Pioneer-ului pe care il detin: unitatea este compatibila cu adaptoarele Pioneer CD-RB10 si CD-RB20, dar primul nu l-am gasit in tara, iar al doilea e cam 250 lei. Merita cumparat insa, pentru ca astfel as putea avea un sistem aproape complet cu WDTV, cd-track, caseta si radio

Celalalt adaptor Pioneer pentru USB nu prea ma mai intereseaza, deci nu mai caut raspunsuri. Pentru modulul Bluetooth exista solutii mai ieftine, separat de instalatia audio a masinii, deci si aici mi-am pierdut interesul

Multumesc mult pentru ajutor, problema este practic rezolvata!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -