Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-13, 12:33   #1
Chris08

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

Salut,
Am un opel astra GTC 2008 cu boxe stoc si vreau sa insonorizez usile, portbagajul si sa cumpar amp + sub.
Buget: 1000-2000 ron cu tot cu montaj/manopera
Daca aveti vreun sfat sau cunosteti vreun service care se ocupa de toate va rog sa ma ajutati.
Precizez ca sunt bata la capitolul acesta iar baietii de la be loud nu m-au ajuat deloc.
Chris08 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 22:53   #2
bogdan2009b

Stage 3
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 81
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

dak pierzi ceva timp pe youtube sunt sigur k o sa te descurci singur cu montajul
bogdan2009b is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 16:02   #3
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

Sunt putini care isi doresc cu adevarat sa lucreze singuri la masinile lor. De ce? Pentru ca poate unii nu stiu si nu doresc sa strice ceva si pe langa asta ai nevoie si de forta de munca. Am si eu o Astra GTC si mi-am facut insonorizarat portbagajul, hayon-ul si plafonul si mi-a luat 2 zile a cate 6 ore de munca obositoare. Nu mai zic de zgarieturile si mizeria de pe maini si de durerile de spate. Asa ca, nu ajuta doar vizionarea unui filmulet pe youtube.

Si raspuns pentru @Chris08 . Numai insonorizarea usilor si a portbagajului te vor ajunge pe putin 500 de lei.Eu iti recomand sa faci si hayon-ul pentru ca din el se reflecta undele sonore, si cu cat e mai rigida suprafata din care se reflecta cu atat vei avea mai putine pierderi.Nu cred ca-ti vor ajunge 2000 de roni, dar e un inceput. Ca sfat, cumpara de la inceput lucruri bune chiar daca trebuie sa mai strangi bani. Astfel nu o sa pierzi bani in viitor prin upgrade-uri. Si in Bucuresti sunt multi care se pricep, ai de unde alege dintre userii de pe forum.

Last edited by geoX; 25-04-13 at 16:05.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 16:05   #4
bogdan2009b

Stage 3
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 81
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

atunci plimba-te tati prin oras si vezi unde gasesti service-ul de care ai nevoie
bogdan2009b is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 16:42   #5
Chris08

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

Multumesc pentru sfaturi, din pacate nu am timp sa ma plimb si nici sa imi fac singur insonorizarea.
O sa merg pe varianta be loud, Subwoofer auto Mac Audio MPE 112BP + Amplificator auto Mac Audio MPX 2500 plus insonorizare usi si hayon.
Chris08 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 19:29   #6
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

vezi ca sunt useri gen relaxxx sau marinu care sunt din bucuresti si sunt chiar priceputi de la recomandari la montaje super frumoase
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 08:04   #7
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

@Chris08 Ce casetofon ai? Daca e cel stock, mai bine incepi cu schimbarea lui, si ai sa simti diferenta chiar si cu difuzoarele stock. Dupa, nu stiu ce iti doresti tu, dar daca as fi in locul tau, dupa insonorizarea usilor, in loc de subwoofer mi-as cumpara un set bun de componente pe fata si un amplificator pentru ele si or sa sune mult mai bine. Dai banii degeaba pe configuratia celor de la beloud . Parerea mea
geoX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 10:23   #8
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie sub + amp, insonorizate GTC

Subscriu la parerea colegului. Decat sa faci insonorizare cu difuzoarele stock, si sa pui subwoofer mai bine cumperi intai un player mai bun. Dupa aia cumperi un sistem mai bun pe usile din fata si faci si insonorizarea cand le montezi, iar de abia dupa aia subwoofer (cel pe care vrei sa il cumperi acum nu ofera cine stie ce calitate) si insonorizarea portbagajului.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -