Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-09, 01:22   #1
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

De curand am avut o mica problema cu difuzoarele din usi, cele originale, care pur si simplu mi s-au spart.

Si daca tot s-au spart m-am gandit ca ar fi cazul sa "sonorizez" in vreun fel masina mea. Mi-am cumparat un set de PIONEER TS-G1701i ca inlocuitor rapid insa observ ca nu ma multumesc. Eu deduc ca marea problema ar fi si din tweeterele din bord care reduc din claritatea pioneer-urilor.

Ca headunit, momentan, folosesc un Sony CDX-GT20 si am la dispozitie si un PANASONIC CQ-C1400N (mai vechi, mai "demachiat" insa mai puternic si mai clar decat xplode-ul).

Am de gand sa-mi cumpar acum 4 difuzoare, 2 care sa inlocuiasca tweeterele din bord si 2 care sa inlocuiasca pioneer-urile din usi.

Momentan m-am oprit la cateva variante:
1) bord (10cm) - Kenwood KFC-E1062 (3 cai, 20W RMS, 90dB, 45Hz ~ 20kHz)
usi (17 cm) - Kenwood KFC-E1762 (3 cai, 35W RMS, 92dB, 33Hz ~ 22kHz)

2) bord (10cm) - Pioneer TS-G1003i (3 cai, 25W RMS, 87dB, 35Hz ~ 30kHz)
usi (17 cm) - Pioneer TS-1776 (3 cai, 35W RMS, 92dB, 30Hz ~ 26kHz)

3) bord (10cm) - Alpine SPE-10C2 Type - E (2 cai, 20W RMS, 90dB, 50Hz ~ 25kHz)
usi (16.5 cm) - Alpine SPE-17C2 Type - E (2 cai, 35W RMS, 91dB, 35Hz ~ 25kHz) ori
usi (16.5 cm) - Alpine SPG-17C2 Type - G (2 cai, 60W RMS, 88,5db, 68Hz ~ 20kHz)


Acum ascult si eu sfaturi despre care din variante ar fi mai buna. Oricare din variante ajunge undeva la ~3mil asa ca se invart la acelasi nivel dpdv al pretului.

Pentru varianta Kenwood si Pioneer as fi dispus ca in ceva timp sa inlocuiesc Sony-ul cu un KEN. sau PIO (am o manie sa stiu ca sunt aceleasi marca toate), in schimb pentru Alpine nu stiu daca imi permit (in conditiile in care celelalte 2 as dori sa le iau la schimb cu Sony-ul ori Panasonicul si sa platesc diferenta, daca este cazul).

Eu imi doresc sunet clar si uniform (bass-medii-inalte) - nu e nevoie sa dau discoteca in masina in schimb nu m-ar deranja daca atunci cand ma duc la munte si dau drumul la muzica ar acoperi putin sunetul naturii gen rau sau altele.

Poate intr-un viitor ma voi gandi si la boxe spate insa prefer sa fie ceva legate de un amplificator care sa vina in spinare cu un woofer.

As dori ca achizia boxelor sa o fac pana la sfarsitul saptamanii, exact in ordinea stabilita (adica nu aflu nimic nou, castiga kenwood-ul).
adyre is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 11:54   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Iti recomand sa te uiti si la alte firme , cum ar fi Helix , Focal , Hertz . Cred ca rezultatele folosirii unui set de la firmele enumerate mai sus, sunt mai imbucuratoare decat daca ai folosi ce ai spus tu. Din pacate, rezultate cu adevarat bune vei obtine folosind si un amplificator . Poti sa pui tweeterele in bord si mid-bass-ul usi , astfel vei obtine cel mai bun sunet !
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 12:13   #3
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Din pacate, asta observ ca se intampla destul de des pe forum: recomanda Focal, Helix, Hertz.

Pentru focal cel mai ieftin set de 2 difuzoare este de 300 de lei, hertz 200 de lei (10cm) iar Helix cam la aceeasi diferenta.

Eu cer sfaturi pentru ce pot si ce-mi permit. Tocmai de aceea am si expus o lista si astept opiniile voastre legate de aceste variante.

Multumesc
adyre is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 12:42   #4
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

o prima recomandare ar fi sa pui tweetere unde au fost tweetere, nu difuzor 2 cai in loc de tweeter. iesi si mai ieftin , probabil
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 12:54   #5
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Sunt 2 tweetere mari care scad din puterea difuzoarelor si nu se aud chiar ok.
Tocmai de aceea ma axasesem pentru prima si a 2a varianta pe difuzoare pe 3 cai.

PS: Sunt in tratative pentru un HU KENWOOD KDC-W3037 deci probabil ma voi axa mai mult pe prima varianta insa mai astept pareri si multumesc pentru parerile si interventiile de mai sus.

Last edited by adyre; 02-09-09 at 12:58.
adyre is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 13:28   #6
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Totodata, vreau sa ma lamuresc pe o anumita problema care am discutat-o cu cineva si mi-a spus in felul urmator: Daca amplificatorul HU are 4x35W (RMS) pot lega difuzoare de 60-70W (RMW) lejer. Este ok asa sau defapt exista un conflict in W?
adyre is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 13:57   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

1- HU-ul n-are 35w/canal, ci vreo 17 in cel mai fericit caz
2- Conflict nu e , numai ca vor suna cu atit mai prost cu cit sunt mai potente .....
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 14:36   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Pai daca vrei sa simti o diferenta, si sa nu dai banii degeaba ( a se citi sa ii arunci) , atunci foloseste ce ti-am recomandat mai sus. Dupa cum a spus si saxo, H.U.-ul are in cel mai fericit caz 17 w RMS , deci poti sa-ti iei linistit boxe de 35 w RMS , chiar si alea fiind prea puternice pentru player.
Daca tu esti calat sa pui boxele care le-ai enumerat mai sus, atunci la ce ne mai ceri parerea, atata timp cat raspunsurile noastre nu iti convin?!

Ideea cea mai buna ca sa se auda decent este sa iti componente , adica tweeterul si mid-bass-ul separat si sa-ti montezi tweeterele in bord si mid-bass-ul in usi. E solutia optima si eu as profita din plin de faptul ca exista locasuri de tweetere in bord! Nu ti se va auzi deloc bine daca vrei sa inghesui un difuzor pe 2 cai acolo !
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 15:35   #9
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Va rog sa nu interpretati ca nu tin cont de parerea voastra insa o comentez sincer (sper sa nu se simta cineva insultat).

Ideea e ca tweeterele din bord sunt din '97 si ma astept sa clacheze. Altele care sa se potriveasca in spatiul respectiv nu cred ca pot gasi.

Totodata, stiu ca H.U. Kenwood pe care il voi prelua deseara are trecut 4 x 50W ceea ce reduce nivelul mediu (RMS) la 35W (datele producatorului).

Accept si variante pentru alte difuzoare insa in limitele sumei care mi-o permit.

Momentan doresc sa se auda ok, iar tweeterele fac lucrul acesta sa nu fie chiar asa (Sony-ul are maximul la 35, deja de la 27 tweeterele gajaie teribil).

Prefer marcile Kenwood, Pioneer si Alpine datorita faptului ca marcile au un renume de fiabilitate. Acum oarecum sunt putin axat pe Kenwood deoarece HU va fi kenwood si multa lume recomanda linie (asta nu inseamna ca nu sunt deschis sugestiilor).

Cand spuneti de mid-bass va referiti la difuzoarele cu 2 cai sau cele dual cone?

Multumesc pentru interventii si imi cer scuze inca o data daca am dat vreo impresie gresita. Chiar apreciez parerile cat si criticele voastre.
adyre is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 15:42   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Quote:
Acum oarecum sunt putin axat pe Kenwood deoarece HU va fi kenwood si multa lume recomanda linie
Pai daca multa lume "recomanda", fa ce a zis lumea.
Quote:
Totodata, stiu ca H.U. Kenwood pe care il voi prelua deseara are trecut 4 x 50W ceea ce reduce nivelul mediu (RMS) la 35W (datele producatorului).
Atunci iei difuzoare mai tari de la kenwood, nu ?
Bafta si tine-ne la curent !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 23:47   #11
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Repet. Un H.U. are in cel mai bun caz 17 W RMS per canal.

Mid-bass-ul reprezinta componenta care reproduce frecventele medii-joase , iar tweeterul este componenta care reproduce frecventele inalte.
La difuzoarele pe 2 cai , mid-bass-ul si tweeterul sunt impreuna,pe acelasi sasiu,iar la difuzoarele componente sunt separate.
Noi iti recomandam totusi sa iei difuzoare componente si sa montezi tweetere in locasurile din bord, iar mid-bass-ii in usi !

Exemplu de Mid-Bass :http://memimage.cardomain.com/ride_i...0019_large.jpg

Last edited by animalutz; 02-09-09 at 23:50.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 01:18   #12
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Am reusit sa pun mana pe H.U. Kenwood care se dovedeste sa fie de multe ori mai bun decat Sony-ul pe care l-am avut.

Am reusit sa fac rost de poze cu tweeterele care le am instalate si as dori sa stiu daca aveti idee cu ce alte tweetere as putea sa le inlocuiesc. Voi merge pe sfaturile voastra de tweetere in bord si mid-bass in usi.

Tweetere:


Acum astept sugestie (indiferent de marca insa dimensiune de 16.5 si pret undeva pana in 200 de lei, poate putin peste) pentru difuzoare mid-bass.

Daca stiti si ceva modele de tweetere ce pot fi montate pe acel plastic pentru montarea in bord chiar m-ar incanta. Momentan nu stiu dimensiunea celor curente insa voi face in asa fel incat voi demonta unul din cele pe care le am pe masina si voi masura exact.

animalutz, multumesc mult pentru explicatii insa sunt tot putin bagat in ceata si anume daca dual-cone se incadreaza ca fiind un midd-bass.

Multumesc mult pentru sfaturi.
adyre is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 10:43   #13
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Pai, in locul tweeterelor VW poti sa montezi orice tweeter. Le dezlipesti/rupi pe alea vechi din ramele adaptoare si lipesti altele noi.
Ideea ar fi sa cumperi set complet de componente pentru ca iti trebuie sa ai si filtre.

Poti sa iti iei asa ceva : http://www.audiolab.ro/difuzoare-aut...dark-blue.html si ai rezolvat TOATE problemele tale.

Setul contine tweetere, mid-bass si filtre. Iti trebuie filtre pentru a separa frecventele inalte ( tweetere ) de medii-joase ( mid-bass) .
Ti-as recomanda sa te duci la un atelier specializat pentru montaj.

Dual-cone-urile sunt boxe pe 2 cai la care tweeterul in sine a fost inlocuit cu un con ( din motive de pret si spatiu ), iar asta le face sa sune deplorabil.

Ca sa-ti faci o idee de montaj, uite de pe vwvortex un montaj realizat pe un G3.
http://memimage.cardomain.com/member...84_17_full.jpg - mid-bass
http://memimage.cardomain.com/member...84_18_full.jpg - tweetere
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 12:36   #14
adyre

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 74
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

Multumesc mult.... Acum sa vad daca reusesc sa adun suma respectiva, daca nu, caut sa vad daca se poate gasi ceva mai ieftin.

Vreo idee de cat ar costa un asemenea montaj si unde as putea face acest lucru in Bucuresti?

PS: Acum am inceput sa cam inteleg si eu ce si cum (mai am pana pricep tot dar macar incep )
adyre is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 12:45   #15
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sonorizare Golf 3 (dif bord + usi)

"Cat dai, atata face!" Sugestia mea: daca nu ai toti banii acuma, mai asteapta unpic pana ii strangi si pe urma fa o achizitie. Nu de alta, dar s-ar putea sa-ti para rau dupa aia. Si oricum, diferenta de suma intre cea spusa de tine si ce ti-am propus eu este destul de mica, asa ca nu cred ca va dura asa de mult pana vei reusi sa strangi banii.
animalutz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -