Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-09, 11:58   #301
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

un cocalar penal. poate aveti noroc si ii anuleaza permisu. daca nu era baut si nu facea figuri de tigan era mult mai ok pt el.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 22:08   #302
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Sa va povestesc o isprava de acum cateva minute....

Veneam de la tara dinspre Gherla si am dat sa ies in drumul principal sa vin in Cluj. Cand sa ies, am vazut doua masini, un Santa Fe si la o distanta destul de mare venea alta masina. Eu am iesit dupa Santa Fe si am accelerat sa ma distantez putin de cealalta masina, care venea cu viteza mult mai mare decat mine sau masina din fata mea. In cateva secunde e in spatele meu, ma blituieste si ma depaseste pe linie continua in localitate, dupa care intra in fata mea, franeaza brusc si face putin slalom. Masina era un BMW Seria 3 de prin 1998 cu CJ 99 SOV la numar. Cand am vazut ce are in program , l-am lasat sa isi faca treaba si nu mi-am pus capul cu el. In Jucu opreste sa ia pe cineva, timp in care eu l-am depasit. In Apahida, dupa podul peste somes, vad ca vine puternic din spate un alt Santa Fe care ma depaseste pe linie continua si pe trecere de pietoni. Dupa 20 de metrii, il opreste politia si ma opreste si pe mine ca si martor. Cat am stat sa vad ce are de gand politistul, apare si BMW-ul, care opreste in fata noastra si merge la politist sa ma reclame. Vine politistul impreuna cu soferul BMW-ului, mi-l prezinta, ca si el este politist si ca mi-a facut reclamatie ca nu i-am acordat prioritate si am iesit in fata lui si l-am incurcat. Eu i-am zis foarte clar, ca a avut viteza foarte mare, m-a ajuns foarte repede si m-a depasit pe linie continua in localitate, dupa care a franat brusc in fata mea si a facut slalom. La care el zice, ca normal ca a trebuit sa ma depaseasca pe linie continua ca sa nu intre in mine si ca defapt nu avea viteza mai mare de 60, la care eu i-am zis, ca daca nu avea mai mare de 60 putea sa incetineasca foarte usor fara sa fie nevoie sa intre pe contrasens sa ma depaseasca, pentru ca in momentul cand m-a depasit, eu acceleram sa nu intre el in mine. In acel moment, politistul care m-a oprit, il ia pe dupa cap prieteneste si il trage spre masina lui si pleaca. Dupa inca vreo 15 minute, imi aduce actele soferul care m-a depasit pe linie continua si imi zice ca putem pleca.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 22:13   #303
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
Sa va povestesc o isprava de acum cateva minute....

Veneam de la tara dinspre Gherla si am dat sa ies in drumul principal sa vin in Cluj. Cand sa ies, am vazut doua masini, un Santa Fe si la o distanta destul de mare venea alta masina. Eu am iesit dupa Santa Fe si am accelerat sa ma distantez putin de cealalta masina, care venea cu viteza mult mai mare decat mine sau masina din fata mea. In cateva secunde e in spatele meu, ma blituieste si ma depaseste pe linie continua in localitate, dupa care intra in fata mea, franeaza brusc si face putin slalom. Masina era un BMW Seria 3 de prin 1998 cu CJ 99 SOV la numar. Cand am vazut ce are in program , l-am lasat sa isi faca treaba si nu mi-am pus capul cu el. In Jucu opreste sa ia pe cineva, timp in care eu l-am depasit. In Apahida, dupa podul peste somes, vad ca vine puternic din spate un alt Santa Fe care ma depaseste pe linie continua si pe trecere de pietoni. Dupa 20 de metrii, il opreste politia si ma opreste si pe mine ca si martor. Cat am stat sa vad ce are de gand politistul, apare si BMW-ul, care opreste in fata noastra si merge la politist sa ma reclame. Vine politistul impreuna cu soferul BMW-ului, mi-l prezinta, ca si el este politist si ca mi-a facut reclamatie ca nu i-am acordat prioritate si am iesit in fata lui si l-am incurcat. Eu i-am zis foarte clar, ca a avut viteza foarte mare, m-a ajuns foarte repede si m-a depasit pe linie continua in localitate, dupa care a franat brusc in fata mea si a facut slalom. La care el zice, ca normal ca a trebuit sa ma depaseasca pe linie continua ca sa nu intre in mine si ca defapt nu avea viteza mai mare de 60, la care eu i-am zis, ca daca nu avea mai mare de 60 putea sa incetineasca foarte usor fara sa fie nevoie sa intre pe contrasens sa ma depaseasca, pentru ca in momentul cand m-a depasit, eu acceleram sa nu intre el in mine. In acel moment, politistul care m-a oprit, il ia pe dupa cap prieteneste si il trage spre masina lui si pleaca. Dupa inca vreo 15 minute, imi aduce actele soferul care m-a depasit pe linie continua si imi zice ca putem pleca.


Dar vreau sa spun ca a avut putin tupeu tipul.....eu de eram in locul tau cred ca crepam de nervi, mai ales ca nu prea aveam ce face....probabil ca nu eram la fel de "cu sange rece" ca tine si iesea mai urat(pt mine)....


asta iti sunt soferii nostrii


Ceva de genu asta am patit si eu prin Luna parca, unul de la ceva firma de curierat cu un camion mare, incerca sa ma depaseasca pe zona cu limitare de viteza la 50..eu aveam deja peste 70(stiu ca incalcam legea), la un moment dat a incercat sa ma depaseasca pe partea dreapta, desi era doar o banda pe sens....a reusit cumva sa loveasca neste crengi dintr-un pom si sa-si sparga geamurile. S-a tinut dupa mine pana in Campia Turzii unde m-a depasit si s-a oprit langa primul echipaj de politie incercand sa puna vina pe mine, noroc ca mai aveam pe cineva in masina si noroc cu inca un sofer care vazuse faza si era la 2-3 masini distanta de mine cand m-a oprit politia, tipul a povestit tot si eu am mers mai departe, pe treaba asta tipului i-am facut cinste cu un suc (ca soferilor nu le sta bine cu berea in mana) si tinem legatura, altfel, politistul i-ar fi dat crezare soferului de pe camion (care sustinea ca am franat brusc in fata lui si a incercat sa ma evite) ca doar el avea peste 40 de ani iar eu 25....cu masina galbena si tobe sport....

Last edited by Antilles; 28-08-09 at 22:19.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 22:17   #304
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Eu chiar am fost foarte calm, fata de cel cu BMW-ul care striga la mine si facea ca toti dracii. Chiar am vrut sa ii zic, ca el fiind politist, se impune sa stie legea mai bine decat oricine, si totusi, a incalcat-o de mai multe ori decat mine pe cativa km.....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 22:54   #305
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

azi dau sa trec strada eram in mijlocul strazi...si mai sa dea unu peste mine..mergea cu 30 la ora cu ochi in telefon, cand ii in dreptul meu ii spun ii trecere de pietoni.
ma injura...mai fac 1 pas si vad o piatra, o ridic si o arunc dupa el, imi pare rau ca nu m-am aruncat in lateraul masinii lui si sa urlu (erau oameni destui) si as vada ca m-a lovit pe trecerea de pietoni...apoi sa-i spun 10 milioane pe loc sau chem politia ca m-ai lovit pe trecerea de pietoni.
pacat ca nu i-am nimerit parbrizul...toata faza s-a petrecut mai sus de mol si mai jos de topaz..
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 12:43   #306
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Quote:
Originally Posted by Antilles View Post
politistul i-ar fi dat crezare soferului de pe camion (care sustinea ca am franat brusc in fata lui si a incercat sa ma evite) ca doar el avea peste 40 de ani iar eu 25....cu masina galbena si tobe sport....
Si ce este ilegal in asta ?
Tot el ar fi fost de vina pentru ca nu a pastrat o distanta regulamentara.
Si atunci, pentru ce era plangerea ???
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 17:17   #307
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Azi mi-a povestit un coleg o intamplare notabila din trafic.

Acum cateva seri era undeva in Gheorgheni, si un taximetrist face stanga pe dublu-linie continua si ii intra in fata de il face sa franeze brusc si sa il ocoleasca. La primul semafor, colegul parcheaza in drept cu taximetristul, lasa geamul din dreapta jos si il i-a la rost pe taximetrist,ca el nu vede ce tampenii face in trafic? La care, taximetristul il scuipa fix in fata. Colegul mai greu de pumn ii da una taximetristului. In momentul ala, taximetristul se da jos din masina...ca sa mai primeasca cateva palme si pumni. Dupa doua zile, este chemat la politie, ca taximetristul a facut plangere ca a fost atacat in trafic de catre el. La politie, colegul explica totul exact cum s-a intamplat, la care, politistul il cheama si pe relcamant si il pune in fata declaratiei celeilalte parti. La final, taximetristul a ramas fara carnet pentru ca a intors peste linie continua, iar reclamatia pentru atac in trafic, urmeaza sa fie solutionata.....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 13:21   #308
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

aam si eu 2 intamplari... prima : eram langa regionala mergeam in directia piata mare, pe prima banda era oprit un autocar si in spate un taximetrist care nu semnalizeaza nimic.. se baga in fata mea.. franez brusc clanxonez il depasesc clanxoneaza si el la semafor se opreste langa mine si ma ia la intrebari ca ce imi trebe ? i spun frumos ca mai nou nu se semnalizeaza si se baga brusc in fata la oricine ? imi raspunde ca eu cu cat circul in oras.. m am enervat raspunzandu i ca circul cu cat vreau si daca iti futeam una in spate faceai greva foamei 2 luni ca nu aveai cu ce iti duce painea la copii pe masa.. dupaia o inchis geamu si s a dus


a 2a intamplare.. eu am fost de vina da na am intrat la mine pe strada pe sens interzis.. ghinionu meu ca in spate la bloc sa fie sectia 6.. era un politist in masina lui personala .. deschide geamu si ma ia cu ba ... nu vezi ca esti pe interzis... i raspund frumos pai da aici stau.. se enerveaza si cica hai la sectie.. na ma duc .. imi face amenda.. la sfarsit ma intreaba daca semnez. i am spus ca daca scrieti la mentiuni ca nu am fost oprit regulamentar o semnez.. si ma intreaba cum nu ai fost oprit regulamentar? pai prin ba opriti mai nou oamenii prin trafic?.. nu am semnat.. si asta este
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 14:18   #309
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

stai linistit.. gaseste un martor...un coleg si ti-o trimite prin posta acasa )
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 14:39   #310
elnino

Stage 4
 
elnino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 285
Member of:
[CITROEN]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stir...na-strada.html
elnino is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 18:09   #311
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
stai linistit.. gaseste un martor...un coleg si ti-o trimite prin posta acasa )
eram 4 in masina el singur sa vad.. ce martor pune.. amenda pe ce baza? ca mo oprit prin : ba vezi ca esti pe interzis?
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 18:56   #312
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

am citit cateva chesti chiar foarte amuzante pe aici )) randeam de unu singur in fata calculatorului dar ma gandesc ca si pe mine ma asteapta asa ceva in scurt timp pentru baieti care aveti probleme ca se dau astea jos la voi puneti o bata in portiera sau sprei lacrimogen landemana pe bord si mergeti cate un pic si pe la sala ca nu strica ca daca te dai jos la el si esti de 2 ori cat un pispirel in spate sau iti vede sa zicem asa un pic de muschulet pe mana zice "Sar`na"
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 22:21   #313
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

cel mai bine e sa nu iti pui mintea cu toti prosti ca nu merita , sa ajungi pe la politie sau cine stie pe unde
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 22:23   #314
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

Quote:
Originally Posted by zN3u View Post
am citit cateva chesti chiar foarte amuzante pe aici )) randeam de unu singur in fata calculatorului dar ma gandesc ca si pe mine ma asteapta asa ceva in scurt timp pentru baieti care aveti probleme ca se dau astea jos la voi puneti o bata in portiera sau sprei lacrimogen landemana pe bord si mergeti cate un pic si pe la sala ca nu strica ca daca te dai jos la el si esti de 2 ori cat un pispirel in spate sau iti vede sa zicem asa un pic de muschulet pe mana zice "Sar`na"
Stiu la care le-a fost luata bata din mana si au fost batuti cu ea. cel mai bine sa sa-ti vezi de treaba ta
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 21:21   #315
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: conduita soferilor (ne)profesionisti in trafic

atunci hai sa iesim cu pistoalele pe strada )) ce mai suntem in orase de wester atunci toti tupeisti ne calca in picioare eh ?
zN3u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -