Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-13, 20:25   #1
razzorisk

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1
Default Inmatriculare Golf?

Salutare tuturor.
Mi-am cumparat recent un vw golf lv 1.6 ,16 v benzinar in 2 usi an 2001din germania .prcatic am rugat pe cineva sa imi cumpere dar nu mia adus si cartea tehnica.ma intreb de ce ?!
Masina arata destul de bine atat interior cat si exterior cat si motor,intradevar nici nu ma prea pricep la masini.acuma spre multumirea mea am zis ca sa merg cu ea la un service sa o verfice ca peste o sapt am.programare la R.A.R. totul di punct de vederetehnic nu am la ea nici o problema insa spre ghinionul meu mi sa facut si o verificare la noxe si.miau spus ca 500 sau peste 500 dar ea este euro 4.
Acuma stau si ma intreb este posibil ca sa imi iasa asa noxele?sau are vreo problema masina si cm ce ar putea avea pentru ca multa lumea mia spus ca nu are cum sa scoata asa mare noxa si chiar nu au mai auzit.daca este din cauza unei def la motor pot afla la un tester sau nu are rost sa incerc ca masina e praf.astp un raspuns pentru ca choar nu ma pricep si nu stiu unde sa ma interesez si eventual daca pot afla problema sa pot sa o repar sa nu ma trezesc caplatesc o taxa de vreo 1000 de euro.

Multumesc anticipat.
razzorisk is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 00:51   #2
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatriculare Golf?

Nu exista co2 de 500 la un golf 4 ) si la rar nu iti pune nimic sa iti afle co2 , pur si simplu iti trancrie din brief adica 168 are daca nu ma insel , taxa e undeva la 238 euro la masina pe care ai prezentat-o
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 10:06   #3
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatriculare Golf?

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Nu exista co2 de 500 la un golf 4 ) si la rar nu iti pune nimic sa iti afle co2 , pur si simplu iti trancrie din brief adica 168 are daca nu ma insel , taxa e undeva la 238 euro la masina pe care ai prezentat-o

Vorbesti din filme ?


La rar iti masoara nivelul de noxe si ti-l trece pe carte iar in baza lui platesti taxa de mediu. In brief nu sunt trecute noxele si daca sunt nu mai corespund cu ce scoate masina astazi. Am inmatriculat masina de 1 luna si ceva si s-a intamplat exact asa.

Mergi la RAR si o sa-ti dea ei tot ce iti trebuie. Valoarea de 500 mi se pare aberanta pentru un motor de 1.4, cred ca nici fara catalizator nu scoate valoarea respectiva.
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 12:23   #4
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatriculare Golf?

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Vorbesti din filme ?


La rar iti masoara nivelul de noxe si ti-l trece pe carte iar in baza lui platesti taxa de mediu. In brief nu sunt trecute noxele si daca sunt nu mai corespund cu ce scoate masina astazi. Am inmatriculat masina de 1 luna si ceva si s-a intamplat exact asa.

Mergi la RAR si o sa-ti dea ei tot ce iti trebuie. Valoarea de 500 mi se pare aberanta pentru un motor de 1.4, cred ca nici fara catalizator nu scoate valoarea respectiva.
Nu vorbesc din filme , am inmatriculat 3 masini la toate le-a transcris cartea si scrie in brief cat CO2 scoate!
cretzu194 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -