Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-13, 20:39   #1
ADRIAN GTI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 77
Default Probleme jante golf 3 gti 16 v

Am o problema,de curand am cumparat niste jante Borbet A pe 16 5x100,9j spate cu et 15,iar pe fata 7,5 j cu et 30,insa pe fata nu le pot monta ca imi freaca in etrier,ce pot face sa pastrez jantele ,cineva zice ca daca pun flanse distantiere de 20 mm o sa imi bata rotile,alti zic ca sa pun alt sistem de franare de vr6 de exemplu,culmea cel de la care am luat rotile avea golf 3 gti 8 v si zice el ca mergeau ok,zicetimi cea mai buna solutie.
ADRIAN GTI is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 20:59   #2
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Probleme jante golf 3 gti 16 v

Pune flanse ca nu iti bate nimic, eu zic ca ii bat creierii in cap de nestiinta lui!

Pune masina pe elevator si masoara distanta minima necesara intre butuc si janta astfel incat sa nu iti frece in etrier. Intre 10-20mm dar cred ca o sa fie maxim 15mm, pune flanse cu prezoane lungi si scapi de stres.
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 07:38   #3
ADRIAN GTI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 77
Default Re: Probleme jante golf 3 gti 16 v

Mersi,daca stii unde sa caut si eu niste flanse bune ,bine si la pret .Inca ceva,punandui flanse nu o sa iese rotile din fata mai mult ca cele din spate.
ADRIAN GTI is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 17:11   #4
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Probleme jante golf 3 gti 16 v

Ma nene, de ce nu m-ai cautat pe facebook, ca le rezolvam usor.
Eu am pe fata 7,5j si et 20 si ai vazut cat de mult ies in afara... Dar se rezolva usor cu putin camber pe fata din telescop. Eu asa am facut.
Tu daca ai 7,5j si et30 (n-am mai auzit et asta pe borbet A), cu distantier de 15mm, sa ai et 15.
Poti lasa si fara camber, dar va trebuii sa o ti mai ridicata putin sa nu iti frece in aripi.
Hai numai bine si ne auzim duminica asta pe velodrom , ori duminica pe 28 pe aeroport!
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -