Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-09, 09:06   #1
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default

Va salut din nou!!!
As vrea sa va rog sa ma ajutati in privinta boxele pe care doresc sa le montez in usile din spate ale masinii mele.In momentul asta este doar in stadiul de proiect pentru ca am observat ca nu am fetele de usi decupate ....si nu stiu cat de complicat este sa faci toata treaba.Tin sa va spun ca am un cd player Blaupunkt freestyle, iar boxele de pe fata cred ca sunt cele originale(probabil tot blaupunkt). Eu sincer as vrea sa merg la cineva de meserie pentru ca am inteles ca nu sunt trase cabluri si etc pana la usile din spate.
Va rog sa imi sugerati niste boxe, dimensiunea acestora si cabluri .etc...tot ce tine de proiectul meu .

Va multumesc!!!

P.S: Am uitat sa mentionez ca in momentul in care merg cu masina si depasesc o anumita viteza cd-playerul isi mareste sau scade volumul automat in functie de viteza ....cred. Asta daca are vreo importanta in ceea ce priveste montatul noilor boxe. Sa nu cumva sa fie asta un impediment.

Last edited by Magos; 13-06-09 at 22:03.
glontzy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 09:24   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Nu este nici un impediment faptul ca odata cu cresterea vitezei playerul mareste si volumul. Daca vrei sa iti pui boxe la usile din spate iti trebuie 2 grile noi gaurite, pentru ca ale tale de pe masina nu au si gauri, ci sunt doar ornamentale.
O singura nelamurire am: tu spui ca nu ai fetele usilor din spate decupate. Nu ai cele de grile ornamentale negaurite in usile din spate. La mine asa erau.
Iti trebuie: 2 grile perforate noi;
2 distantieri cu marimea 165 mm (diametru exterior) sau 144 mm (diametrul interior, 5,67")
fire cativa metri (cam 5 m, dar stiu aia unde te duci, doar au mai lucrat)
2 boxe
2 tweetere
niste speracle pentru a scoate casul, papuci, pistol de lipit, etc.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 09:33   #3
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

NU am desfacut usa ...sa vad daca e decupata sau nu...eu am decat sitele acelea ca si ornament pe usa..atat ...restul chiar nu stiu.Ai idee cam cat ma poate duce toata treaba asta???Sincer as vrea sa merg pe boxe la fel ca cele de pe fata pt ca imi place f mult cum se aude.
glontzy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 09:43   #4
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Depinde ce boxe ai pe fata. Din cunostintele mele stiu ca pe fata pot fie atat boxe Philps (asa au fost la mine) sau boxe Blaupunkt. Cele Philps sunt niste junghiuri. La mine, de la bass una dintre ele s-a copt si le-am schimbat. Tweeterele le-am lasat si merg inca binisor. Deci tu asta trebuie sa faci, sa scoti din nituri sitele vechi neperforate, sa pui unele perforate, sa cumperi 2 distantieri marimea amintita, 2 boxe pentru distantierii respectivi, 2 tweetere, cabluri si niste pini pentru a trage firele in player.
Cat te costa asta depinde numai de tine cat esti dispus sa platesti, in functie de ce boxe cumperi, marca, performante, mana de lucru perceputa de service-ul respectiv, costul difertelor componente necesare. Pe mine m-a dus numai boxele din spate cu tweetere, cu montaj cu tot 290 ron in vara lui 2007. 215 boxele si tweeterele; 30 distantierele; 50 manopera platita firmei; 4 Ron niste cleme micute
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 09:45   #5
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Multumesc frumos!!!!M-ai ajutat sa imi fac o idee la preturi!
glontzy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 09:48   #6
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Estimez ca preturile nu s-au schimbat, poate chiar s-au mai ieftinit la boxe si tweetere, la modelul cumparat de mine (unul destul de bun). Nu cred sa te duca mai mult de 350 ron daca pui ceva bunicel. Daca pui ceva mai ieftin ajungi si la 150 ron.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 17:58   #7
Bogdan0118

Stage 3
 
Bogdan0118's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 162
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Am si eu o intrebare "am vazut ca exista loc pt tweetere si pe usile din fata "
este adevarat? ma puteti ajuta sa-mi spuneti de unde pot cumpara aceste tweetere?
Bogdan0118 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 21:18   #8
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Exista acest locas, dar nu as putea sa iti spun de unde ai putea sa cumperi....din pacate.Eu asa am luat masina cu cele de pe fata montate. Si eu as vrea sa cumpar pt spate , dar nu am gasit pana acum asa ceva.
glontzy is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 23:26   #9
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

La Golf 4 tweeterele la boxele din fata sunt in dreptul oglinzii, in acele grile, se pot observa daca te uiti cu atentie. Nu are rost sa iti pui 2 perechi de tweetere la un set de boxe.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 08:56   #10
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Are dreptate iulian. Eu mai am o problema. Nu reusesc sa gasesc distantierele acelea despre care aminteste iulian mai sus.Are careva idee unde pot gasi asa ceva?
glontzy is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 09:02   #11
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Sunt absolut necesare distantierele acelea???
glontzy is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 12:49   #12
Bogdan0118

Stage 3
 
Bogdan0118's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 162
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Eu nu stiu daca initial am avut tweetere la usile din fata, bn nici acum nu am.
Dar la cele din spate unul din ele nu se mai aude si am zis ca daca e sa-mi iau pentru spate sa iau si pt. fata.
Precizez ca boxele de pe masina sunt cele originale.
Deaceea am intrebat poate exista vreun magazin sau un loc de unde se pot achizitiona.
Bogdan0118 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 14:10   #13
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Da Glontzy, acele distantiere sunt necesare, pentru ca boxele sunt putin bombate si asta ar insemna sa atinga in spate si sa nu le poti fixa, sau sa nu fie suficient de aprope de grile si sa nu se auda bine in masina. (s-ar auzi doar in usi, ele fiind departate de acele grile. Eu am luat distantierele tot de la acelas service unde le-am si montat. Pe ambalaj scria ca sunt dedicate pentru Golf 4 si am dat 30 ron pe ele (set de 2).

@Bogdan: Din cate stiu eu doar la masini care nu au avut radio Incar (din fabrica) nu au boxe si tweetere pe fata. Eu stiu ca Golf 4 au toate boxe si tweetere pe fata daca au avut la configurare si radio-cas. Deci dotarea Basis chiar daca nu are boxe, tweetere si nici cabluri trase la usile din spate, la cele din fata are.

Last edited by iulian2476; 15-06-09 at 14:18.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 16:25   #14
Bogdan0118

Stage 3
 
Bogdan0118's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 162
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Eu am avut toate boxele, poate numai merg tweeterele din fata... multumesc de info.
Dar marea rugaminte este de unde se pot achizitiona si daca sunt ca cele originale.

Multumesc anticipat.
Bogdan0118 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 17:27   #15
glontzy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: Boxe pt usile spate - Golf 4

Nu gasesc nicaieri distantiere din alea. Unde pot gasi asa ceva?
glontzy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -