Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-08, 14:21   #1
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Problema Golf 3

Salutare am si e o mica problema daca ar putea cineva sa ma ajute cu un sfat sau o parere ar fi ok am schimbat de curand uleiul la masina si problema a inceput sa apara dupa 1 zi mai exact indicatorul din bord de la ulei incepe sa piuie dupa ce trec de 40km la ora si nu se mai opreste decat daca opresc si eu motorul uleiul folosit aral10w40 cu asta a mers masinuta la viata ei am verificat si joja are ulei nu pierd insa ma omoara sunetul din bord stie cineava cum pot sa o rez??Multumesc
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 13-11-08, 19:00   #2
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: Problema Golf 3

Ai schimbat si filtrul de ulei?
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 19:36   #3
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: Problema Golf 3

Sincer filtru nu e posibil sa fie de la ala ??
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 20:22   #4
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: Problema Golf 3

Eu am patit-o.Obligatoriu la schimbarea uleiului schimbi si filtrul
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 01:22   #5
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: Problema Golf 3

Sincer din cate am intrebat si am auzit nu cred ca sar putea sa fie de aici insa o sa tin cont si de asta si o sa schimb si filtrul de ulei ca ma dispera sunetu ala nu pot sa fac nimic cu masina din cauza lui .
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 23:56   #6
Bogdan_c_Bv

Stage 3
 
Bogdan_c_Bv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 101
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Problema Golf 3

salut,ca sa nu mai deschid un nou thred am decis sa postez aici daca se tot vorbeste de ulei.Am un Golf 3 din 92 motor 1.4codul motorului este ABD,nu prea mananca ulei tinand cont ca masina are 220k km,urmeaza sa ii fac schimbul de ulei si nu stiu ce ulei sa ii bag au auzit de mai multe de gen sa bag un ulei 5w/40 semisintetic cu tratament pentru motor(i-mi ticaie un tachet si am inteles ca ar putea fii si din cauza uleiului) dati-mi si mie niste sfaturi va rog.In prezent nu stiu ce ulei am in masina (nu am luat-o de mult).
Multani.
Bogdan_c_Bv is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 08:19   #7
og_ionut

Stage 1
 
og_ionut's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 11
Default Re: Problema Golf 3

cu piuit_ul am patito si eu schimbasem uleiul si bagasem 5w 40 plecasem la drum spre bucuresti fiinfd drumul bun m-am cam dat la masina dupa ce depaseam 3000 de ture ancepea sa piuie cand am dat an bord temperatura la ulei era de 114 grade am lasato oleaca sa racit si am plecat iar iar iam dat peste 3000 ture la fel a anceput sa piue m-am dus la service am schimbat uleiul si am pus 10 w 40 am dat peste 3000 de ture si nu mai piuia asa ca parerea mea e ca piuitul la tine e ca se ancalzeste prea tare uleiul senzorul ancepe sa asi fac adamblaua dupa 110 grade uitate si tu la temp la ulei cand ancepe sa piue si schimbati uleiul si filtrul .Parerea mea
og_ionut is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 22:06   #8
bora_bora

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
Default Re: Problema Golf 3

dacă aveţi mulţi km. cu motoarele şi nu au fost desfăcute niciodată ar fi bine să demontaţi băile de ulei şi să curăţaţi sorburile de la pompele de ulei.Ar fi bine să ţineţi cont şi de specificaţiile fabricantului cu privire la calitatea uleiurilor şi implicit fluiditatea lor.
bora_bora is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -