Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-08, 00:24   #1
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Post Informatii despre MK3 VR6

Salut. Planific sa cumpar un Golf 3 VR6 (NU syncro), dar as vrea sa mai aflu cate ceva la ea. In primul rand consumul (stiu ca e V6, dar e important :P ), si daca se poate as dori sa stiu de la proprietari sau fosti proprietari VR6 (sau oricine care stie sigur)
1. Consum Urban mers normal (schimbare la 2.5k-3k-3.5k)
2. Consum Urban mers sportiv (Schimbare peste 5k-6k)
3. Mers afar' 100Km/h
4. Afara 120Km/h
5. Afara cu 160Km/h (sau mai mult)

Si daca se poate, cateva "secrete" la ce sa ma uit cand cumpar un VR6.
Consumul este importans; sa compar cu un Calibra 2.0L 16V (C20XE). Stiu ca Golful e mult mai tare, dar ma cam sperie impozitul de 800RON+.
Cum sta VR6 cu piesele de schimb, se strica repede?, etc.
Any info is welcome.
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 22:49   #2
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Deci am mai aflat cate ceva; momentan nu pot sa decid, Calibra C20XE sau Golf 3 VR6... calibra consuma mai putin, si am auzit ca piesele sunt mai ieftine, si e mai fiabila. Oricum momentan consumul ma preocupa. Mai ales cat manca in oras mers sportiv si normal.
Calibra SFI parca 11-12 in oras normal/ 15-18 sport. Afara 7-8 normal/ 10-12 sport.
Golf VR6 15in oras normal/ 25 sport. Afara 10normal/ 14-16 sport.
E adevarat?

Totusi sunetul ala de VR6

Last edited by norbi_nw; 01-09-08 at 22:51.
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 01:12   #3
maibunu

Stage 5
 
maibunu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,752
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

nu cred ca ai cum sa compari un motor VR6 cu un motor de Calibra niciodata iar daca iti iei VR6 nu te mia uiti la consum.
Calibra mai fiabila deja ma faci sa rad ca piese mai ieftine normal ca doar se fac in Turcia unele.
In final nu cred ca exista termeni de comparatie intre Calibra 2.016v, 2.016vSFI si cred ca si 2.016vturbo cu un VR6 in mintile lui.
__________________
http://www.corradodatabase.com/index...orrado&id=3902
Corrado G60 1,8 8Volti GPL
tuning: toba sport, cip sport, filtru sport de carbon-16 si butelie de GPL sport
se mai adauga axa cu scame sport Shrek, cuzineti tunig, rulmenti sport, stut bypass la invervier de la Horhe, plus multe alte tuninguri dar care nu le mai tin minte
maibunu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 01:51   #4
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Mda, totusi un V6 e un V6, iar turbo tot turbo ramane (nu zic ca nu e bun). Ma tenteaza solutia sa cumpar un Golf 3 GTi 2L 16v si dupa ce primesc marire de salar, sa cumpar un motor VR6... Ca am auzit ca si GTi ala trage bine si nu consuma mult mult. Hai ca de consum; 15/100 in oras nu e cine stie ce (alte masini consuma 11-12, acuma +3litri da am VR6 ), dar impozitul e maricel. 840ron. Mai vad eu pan' atunci. poate mai intru pe youtube, mai ascult odata melodia unui motor V6, si zboara calibra din capul meu. Imi place cum canta motorul. Nu numa VUUUUUUUM ca o masina oarecare, ci VRRRRRRRRRUUUM , sunet pur de la motor. Are "R"-ul ala magic
Dar totusi, va fi masina mea de zi cu zi, umblu cu ea la faculta si la locul de munca, + de cateva ori la oradea (200Km), asta ma sperie..
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 13:28   #5
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Ca fost detinator de SFI si actual proprietar de vr6 te sfatuiesc sa iei vr-u. E dif de la cer la pamant intre ele. Consumul la sfi este intre 9,5 si 12. Depinde la ce turatie schimbi, trafic si toti senzorii sa functioneze corect. La mers sportiv sfi-ul nu l-am vazut sa treaca de 17-18. piesele sunt relativ ieftine. depinde ce cade dar in general sunt mai ieftine ca la vr-u .
Acum despre vr-u. Consumul in oras pleaca de la 12 si urca pana la 15-16. Idem mers ca si in cazul sfi-ului. In jar sare lejer de 20. La drum lung de la 9 in sus.
Piesele sunt mai scumpe si mi se pare normal. Un kit complet de distributie este in jur de 1500 ron(asta inseamna pana la ultima shaiba si surubel) In general piesele la motor sunt mai scumpe in rest sunt destul de ieftine. Sunetul de vr-u este inconfundabil si te face sa-i rupi dintii in fiecare secunda. Are cuplu la orice turatie si in orice treapta de viteza.LA 200/h cand o calci ai impresia ca ai dat blana de la 100/h.
Succes in alegerea masinii.
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 15:20   #6
Ady_R_001

Stage 3
 
Ady_R_001's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 112
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Si eu am o pasiune pt VR-6, pe mine m a impiedicat situatia mea financiara sa mi cumpar unul, nu pretul ci intretinerea, asigurarea si bineinteles consumul, mai ales ca mai mult de 80% din km parcursi cu masina mea personala sunt in oras... Daca esti dispus sa sari peste aspectele astea... VR-6 RULLZZZZ. Cat despre Calibra... eu am vazut cateva si mi a fost suficient sa le vad... naspa... despre fiabilitate..toata lumea stie de raportul vw-opel. Gandeste te bine...
Ady_R_001 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 16:08   #7
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

singura comparatie intre sfi si vr6 o poti face in privinta consumului.In rest : stop. Chiar si aici vw este peste opel .
Eu am folosit numai piese noi la masina.Am schimbat toate bucsile si dupa aceea am montat o suspensie kw -4 combinata cu roti pe 17 cu talon pe 40. Pana acum nimic.Deci piesele tin
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 17:09   #8
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Quote:
Originally Posted by Ady_R_001 View Post
Si eu am o pasiune pt VR-6, pe mine m a impiedicat situatia mea financiara sa mi cumpar unul, nu pretul ci intretinerea, asigurarea si bineinteles consumul, mai ales ca mai mult de 80% din km parcursi cu masina mea personala sunt in oras...
Asta ma impiedica si pe mine. Altfel as avea deja un VR6 dar totusi... cred ca VR6 va fi masina mea secundara; ptr oras opel, iar rest... VR6. Am mai citit ici-colo si am aflat ca amandoua motoare (C20XE si VR6) erau unu' din cele mai bune motoare din lume. Mai vedem daca cacanarii astia scad taxa, si ce salar voi avea.
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 23:48   #9
Ady_R_001

Stage 3
 
Ady_R_001's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 112
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Ce pot sa zic, daca iti permiti...SI TI DORESC SA TI POTI PERMITE... bafta la cautari.. Si poate ma dai si pe mine o tura cu ea :P
Ady_R_001 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-08, 13:20   #10
geo_34
VW Driver

Stage 3
 
geo_34's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

vr6 este un motor f fiabil care spre deosebire de 2.0 duce mult mai mult fara sa cedeze(ca idee este facut sa duca cam 400000km)
geo_34 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 21:30   #11
daniel_12

Stock
 
daniel_12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 2
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Eu am un vr -6 model american `98 'full.Ce pot sa iti spun despre masina asta e ca intreadevar consuma mult ,impozitul acum este de 840 ron. dar va creste cu 19 % de anul viitor....si sa nu uitam asigurarea ,care creste cu cel putzin 40 %.Dar daca esti indragostit de vr,si situatia financiara iti permite cauta o masina bine intretinuta...de preferinta netunata.Motorul este o capodopera ,cel care a proiectat motorul fiind un geniu.Eu am masina de 2 ani si la cei 210000 km merge excelent.De obicei aceste masini au fost alergate la vremea lor deci iti va fi destul de greu sa gasesti una ok.Succes la cumparare si multa bafta.....si apropo ,intra pe google ,cauta vr6 +kit turbo Brian Kirchberger
daniel_12 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 03:20   #12
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

aha uite am aflat destule de la voi acum chiar cand ma pregatea sa imi caut un motor vr6 pt un passat ,ms pt detali o sa ma gadesc si cred ca o sa revin tot pe wv da corrado nus sigur nici eu cam intre ce sa optez un vr6 sau u g 60 la care sa incep sa bag ceva bani
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 14:49   #13
Jok3r K10

Stage 5
 
Jok3r K10's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 937
Member of:
[VW]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Eu asi alege G60 fara discutie...
Jok3r K10 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 20:57   #14
orga andrei

Stage 2
 
orga andrei's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 65
Wink Re: Informatii despre MK3 VR6

Quote:
Originally Posted by norbi_nw View Post
Salut. Planific sa cumpar un Golf 3 VR6 (NU syncro), dar as vrea sa mai aflu cate ceva la ea. In primul rand consumul (stiu ca e V6, dar e important :P ), si daca se poate as dori sa stiu de la proprietari sau fosti proprietari VR6 (sau oricine care stie sigur)
1. Consum Urban mers normal (schimbare la 2.5k-3k-3.5k)
2. Consum Urban mers sportiv (Schimbare peste 5k-6k)
3. Mers afar' 100Km/h
4. Afara 120Km/h
5. Afara cu 160Km/h (sau mai mult)

Si daca se poate, cateva "secrete" la ce sa ma uit cand cumpar un VR6.
Consumul este importans; sa compar cu un Calibra 2.0L 16V (C20XE). Stiu ca Golful e mult mai tare, dar ma cam sperie impozitul de 800RON+.
Cum sta VR6 cu piesele de schimb, se strica repede?, etc.
Any info is welcome.
orice ai face ...nu te zgarcii sa iei unul din parc auto...sunt masini alergate de tineri ,neglijate,lovite.
v6 de pe vw este unul dintre cele mai fiabile motoare atata timp cat are un service regulat si de calitate...asa ca ,cauta unul pe la privati,cauta unul care sa nu fie modificat pt ca asta de multe ori(nu totdeauna )determina scopul masinii:sa fie alergata,facut gogosi,burn out,evita sistemele de turboalimentare asa..."home made",pt ca probabil de astea iti doresti sa te ocupi tu.
de asemenea ...cauta unul de fabrica pt ca multi au pus v6 le pe sasiuri de golf gl,mult mai slabe si mai moi in ceea ce priveste suspensia si flexibilitatea...ca sa nu mai vb de franele spate pe tambur(orice vr6 e pe discuri)
scaunele...sunt de obicei din piele si puternic profilate,cu semnul vr6 cusut pe ele.
fa diferenta la cumparare intre ele si cele de gti folosite de "falsuri"
si daca tot il iei...ial pe cel mai mare...2.9 parca .eu am adus pt cineva din germania,persoana respectiva nici macar nu stia ce implica un v6,nici eu nu stiam despre ce e vorba pana n am vazut sigla din fata.
ei ,acum tipu nu si permite inmatricularea si alte costuri...daca te intereseaza...e de vanzare..sub 2500 poate chiar sub pretul de germania.
si oricum...estimarile pt consumurile voastre mi se par putin putin cam exagerate.
Calibra e cam ca un accesoriu de moda...VR6 e un stil de viata,prestigiu si istorie.
mai vb

Last edited by orga andrei; 05-01-09 at 21:02.
orga andrei is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 02:54   #15
VwCriss
VW Driver

Stage 5
 
VwCriss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 382
Member of:
[VW]
Default Re: Informatii despre MK3 VR6

Quote:
Originally Posted by orga andrei View Post
orice ai face ...nu te zgarcii sa iei unul din parc auto...sunt masini alergate de tineri ,neglijate,lovite.si daca tot il iei...ial pe cel mai mare...2.9 parca .eu am adus pt cineva din germania,persoana respectiva nici macar nu stia ce implica un v6,nici eu nu stiam despre ce e vorba pana n am vazut sigla din fata.
ei ,acum tipu nu si permite inmatricularea si alte costuri...daca te intereseaza...e de vanzare..sub 2500 poate chiar sub pretul de germania.
si oricum
mai vb)

sal
te rog da-mi si mie un nr de tel ca poate trec pe la tine sa vad si eu masina pls
momentan sunt prin zona,(MS) inca o saptamana.
__________________
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...-10390485.html

Cristi 0769.822.977
Cristi 0769.822.977
VwCriss is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -