Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-13, 15:47   #1
burly94

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 4
Default Problema Golf 4 TDI

Detin un Volkswagen golf 4 tdi , ALH , 90 cp . Nu trage absolut deloc ba chiar in rampa imi scade din viteza, intru cu 100 in deal si sus am 60 , asa este dintotdeauna , de cand a fost cumparata tatal meu mi-a pasato mie acum si incerc sa ii remediez problema. Este sigur ceva legat de turbo pentru ca acesta nu intra, turata pe liber se aude fluieratul dar in sarcina nu.
Nu am probleme de genul fum negru, limitare de turatii (pot tura orice viteza pana la rosu fara problema) , nu papa ulei . Doar este lipsita de vlaga . Am fost la un service si mi-a spus ca poate fi o electrovalva, voi merge si weekendul viitor sa vad ce imi spune. Vreo banuiala ce ar putea fi avand in vedere simptomele ? Si cam cat m-ar costa operatiunea de reinviere? ))
burly94 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 23:33   #2
kamei

Stage 5
 
kamei's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,651
Member of:
[VW]
Default Re: Problema Golf 4 TDI

Poate fi senzorul de pe intercooler, debitmetrul de aer, solenoidul de pe turbo...........
kamei is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 01:14   #3
burly94

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 4
Default Re: Problema Golf 4 TDI

Se incadreaza in bugetul meu limitat de student daca ar fi cele spuse , revin cu un reply dupa ce ma minte mecanicul ceva si ma face sa ma imprumut de bani )
burly94 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 01:53   #4
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Problema Golf 4 TDI

Sau, daca poate, sa ti-o repare pe gratis.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 20:39   #5
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Problema Golf 4 TDI

Toti mecanici sunt mincinosi?vezi tu,multi nu prea stiu,mecanicii inainte sa obtina diploma de meseriasi obtin diploma de mincinosi...Daca te minte mecanicul de ce te duci la el?De ce nu i-ti repari singur masina?
__________________
波格丹
Niciodata sa nu rulezi mai repede decat poate ingerul tau pazitor sa zboare...
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 07-12-13, 09:29   #6
burly94

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 4
Default Re: Problema Golf 4 TDI

Se pare ca am atins o coarda sensibila, pana acum am dat numai de lepre de mecanici ceea ce justifica ce am spus, experienta mea, nu stiu care o fi a voastra. Se pare ca aveam un furtunas scos m-a costat doar diagnosticul 60 de lei.
burly94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -