Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-13, 10:54   #1
nangelescu

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Probleme Touareg

Am un VW Touareg 2,9 V6, an de fabricatie 2008 .
In luna noiembrie anul trecut, am schimbat discurile si placutele de franare.
Dupa cca 2 zile, am constatat ca in momentul franarii se simteau usoare batai ca si cum discurile ar fi fost deformate. Am mers la atelierul unde am efectuat inlocuirea si cei de acolo au concluzionat ca discurile fata ar fi avut un defect ascuns de material , defect ce ducea la dilatarea neuniforma a discurilor si de aici aparitia batailor. Au fost schimbate discurile cu altele noi si dupa cca 2 saptamani au reinceput problemele.
De aceasta data in timpul franarii masina incepea sa vibreze f. puternic ( cred eu ca spatele). Problema disparea cu totul dupa cca 10 km si reaparea poate dupa efectuarea a 20-30 km.
Ce este ciudat, e faptul ca in momentul cand vibratia reaparea in timpul franarii, se mentinea si in mers fara sa se actioneze frana.
Am dus masina la atelier ramanand sa e faca o noua diagnoticare .
Poate cineva de pe forum sa ma ajute cu un sfat , o idee sau poate ca e cineva care a avut o astfel de manifestare a masinii.
Multumesc!
nangelescu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 11:01   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Probleme Touareg

Du-te la alt service. Eu cred ca ei iti pun discuri de proasta calitate, masina e grea, discurile se inferbanta si daca le stropesti un pic cu apa de pe drum, e gata s-au deformat. Uitate pe factura, vezi ce discuri ti-au pus, dar eu ma gandesc ca asta e problema.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 23:16   #3
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Probleme Touareg

Quote:
Originally Posted by nangelescu View Post
Am un VW Touareg 2,9 V6, an de fabricatie 2008 .
In luna noiembrie anul trecut, am schimbat discurile si placutele de franare.
Dupa cca 2 zile, am constatat ca in momentul franarii se simteau usoare batai ca si cum discurile ar fi fost deformate. Am mers la atelierul unde am efectuat inlocuirea si cei de acolo au concluzionat ca discurile fata ar fi avut un defect ascuns de material , defect ce ducea la dilatarea neuniforma a discurilor si de aici aparitia batailor. Au fost schimbate discurile cu altele noi si dupa cca 2 saptamani au reinceput problemele.
De aceasta data in timpul franarii masina incepea sa vibreze f. puternic ( cred eu ca spatele). Problema disparea cu totul dupa cca 10 km si reaparea poate dupa efectuarea a 20-30 km.
Ce este ciudat, e faptul ca in momentul cand vibratia reaparea in timpul franarii, se mentinea si in mers fara sa se actioneze frana.
Am dus masina la atelier ramanand sa e faca o noua diagnoticare .
Poate cineva de pe forum sa ma ajute cu un sfat , o idee sau poate ca e cineva care a avut o astfel de manifestare a masinii.
Multumesc!
Buna seara,

Cum zice si baiatul mai sus verificati ce discuri au fost montate pe masina. Insa din ceea ce spuneti nu e normal ca la f putin timp dupa inlocuire sa se ovalizeze imediat. A-ti dat prin apa multa dupa ce le-ai montat? Credeti ca au fost montate corect? Eu zic sa faceti o verificare si la alt service. Seara buna!
__________________
Reme is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 09:29   #4
nangelescu

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: Probleme Touareg

Quote:
Originally Posted by Reme View Post
Buna seara,

Cum zice si baiatul mai sus verificati ce discuri au fost montate pe masina. Insa din ceea ce spuneti nu e normal ca la f putin timp dupa inlocuire sa se ovalizeze imediat. A-ti dat prin apa multa dupa ce le-ai montat? Credeti ca au fost montate corect? Eu zic sa faceti o verificare si la alt service. Seara buna!
Discurile sunt ATE, cel putin asa spune atelierul. Am circulat absolut numei pe drumuri asfaltate . Ce sa zic in conditii normale. Nu sunt un vitezoman si nu merg agresiv. Ganditi-va ca am schimbat discurile originale la 11000 km . Prostia mea a fost ca nu am luat discurile vechi sa le verific. Am dus masina la atelier pentru o noua verificare si am fost anuntat ca problema e la etrierele fata , in sensul ca, " prezinta tendinte de blocare" Oferta data pentru reparatie, insumeaza nu mai putin de 4400 RON ( adica 44.000.000 lei vechi).
Bineinteles ca o sa merg la alt atelier sa fac o noua verificare.
Multumec pentru raspuns
nangelescu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 20:56   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Probleme Touareg

4400 RON e enorm. Cu suma asta iti iei kit complet de franare, de la o firma buna, cu placute, etrieri si discuri de ceea mai buna calitate. Intreaba pe forum, si aici si pe forumul VW, sunt mecanici capabili sa te ajute si sa faca o treaba de buna calitate la preturi mult mai mici.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -