Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 19:38   #1
IonutNFS

Stage 4
 
IonutNFS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 180
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Problema Golf

Am un GOLF 4 1.9TDI 131CP si merge foarte bine, doar ca atunci cand ii dau peste 170 nu mai are putere, ajunge la viteza asta si pur si simplu ramane fara putere, parca nu ar mai avea aer, sau turbo, nu stiu ce sa zic. Daca o iau foarte tare masina si schimb peste 3000 de ture faza mi se intampla la 140, dar daca schimb pana in 3000 de ture ajung pe la 170-180. Nu ar fi o problema din cauza careia nu pot trai, dar sunt curios daca a mai patit cineva ceva de genul. In cele din urma o sa o duc pe tester, numai ca momentan nu am bani de asta.
__________________
IonutNFS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 08:11   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema Golf

Cel mai probabil e uzura motorului (turbo, pistoane, pompa) datorata varstei, si kilometrilor parcursi. Cu testerul nu o sa vada mare lucru decat daca il duci cu 170 km, asta in cazul ca ai unde si gasesti un mecanic suficient de nebun sa se urce in masina si sa testeze la 170 la ora.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 09:08   #3
IonutNFS

Stage 4
 
IonutNFS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 180
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Problema Golf

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Cel mai probabil e uzura motorului (turbo, pistoane, pompa) datorata varstei, si kilometrilor parcursi. Cu testerul nu o sa vada mare lucru decat daca il duci cu 170 km, asta in cazul ca ai unde si gasesti un mecanic suficient de nebun sa se urce in masina si sa testeze la 170 la ora.
As fi de acord cu tine, dar presupun ca daca era uzura motorului, nu tragea asa de bine pana la 170, oricum asta nu e o urgenta, cu timpul sper sa ii dau de cap.
IonutNFS is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 10:55   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema Golf

La modelul tau viteza maxima e undeva la 200 km, si la viteza maxima ajungi greu Eu cu un golf V nou cu motor de 2.0 TDI, 140 cp, nu am reusit sa trec de 190 km, desi avea viteza maxima in jur de 200-205 km/h. Daca masina e in stare buna si este din moment ce ajunge la 170 km, fara probleme, e posibil sa o resoftezi si sa ajungi la 200 km, dar renunti la fiabilitate. In afara de cazul in care intra mai repede limitarea, nu prea e o rezolvare mai ieftina decat resoftarea pentru a atinge o viteza mai mare , pentru ca din ce spui tu masina ajunge la maximul de posibilitati in jur de 170 km. Ai mai putea incerca sa verifici care e viteza reala cu un GPS, dar tinut de cineva din dreapta, ca sa nu faci vreun accident, pentru ca e posibil ca masina sa aiba alte jante decat cele recomandate si sa indice mai putin decat are de fapt, sau vitezometru sa indice mai putin.

Incepe sa imi para rau ca am postat, ca poate faci vreun accident la o viteza asa fabuloasa pentru Romania
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 13:06   #5
IonutNFS

Stage 4
 
IonutNFS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 180
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Problema Golf

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
La modelul tau viteza maxima e undeva la 200 km, si la viteza maxima ajungi greu Eu cu un golf V nou cu motor de 2.0 TDI, 140 cp, nu am reusit sa trec de 190 km, desi avea viteza maxima in jur de 200-205 km/h. Daca masina e in stare buna si este din moment ce ajunge la 170 km, fara probleme, e posibil sa o resoftezi si sa ajungi la 200 km, dar renunti la fiabilitate. In afara de cazul in care intra mai repede limitarea, nu prea e o rezolvare mai ieftina decat resoftarea pentru a atinge o viteza mai mare , pentru ca din ce spui tu masina ajunge la maximul de posibilitati in jur de 170 km. Ai mai putea incerca sa verifici care e viteza reala cu un GPS, dar tinut de cineva din dreapta, ca sa nu faci vreun accident, pentru ca e posibil ca masina sa aiba alte jante decat cele recomandate si sa indice mai putin decat are de fapt, sau vitezometru sa indice mai putin.

Incepe sa imi para rau ca am postat, ca poate faci vreun accident la o viteza asa fabuloasa pentru Romania
Calmeaza-te, nu sunt fan al vitezei, cred ca de cand o am masina i-am dat de 2 ori 170, in rest nu cred ca ma depasit 120.
Eu ma gandeam ca poate e vreo problema majora si sa nu imi afecteze motorul, asta era singura mea preocupare, nu viteza maxima, oricum multumesc mult de tot ajutorul.
IonutNFS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -