Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-11, 18:48   #1
baga3ont

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 796
Member of:
[VW]
Default problema suspensie golf 4

am pus pe masina o suspensie reglabila dar nu pot sa o las mai jos de fata pt ca imi ating bielete in planetare..are cineva vreo sugestie cum as putea rezolva?
__________________
الثراء أو يموت تحاول
baga3ont is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 16:01   #2
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

bielete reglabile .
dar cred totusi ca iti atinge bara stabilizatoare in planetare , caz in care ai trei variante : 1. o scoti ; 2. iti iei una aftermarket care trece pe sub planetare ; 3. tai din lonjeron
PAK is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 19:43   #3
baga3ont

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 796
Member of:
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by PAK View Post
bielete reglabile .
dar cred totusi ca iti atinge bara stabilizatoare in planetare , caz in care ai trei variante : 1. o scoti ; 2. iti iei una aftermarket care trece pe sub planetare ; 3. tai din lonjeron
am si bielete reglabile dar degeaba , imi atinge planetara la gropi mai nasoale sau cand virez maxim stanga si daca o las mai jos imi atinge in orice pozitie. daca scot bara stabilizatoare nu intervin alte probleme? sau ai idee unde as putea gasi alta bara stabilizatoare care sa treaca pe sub planetara? merci
baga3ont is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 20:25   #4
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

daca te hotarasti sa o scoti iti recomand sa o tai pur si simplu cu un flex. e destul de mult de munca sa o scoti normal , iar rezultatul este acelasi.

acum , parerile sunt impartite daca este ok sau nu sa o scoti. parerea mea proprie si personala este ca daca nu ai o masina f puternica cu care te dai pe curbe tare , poti sa o scoti linistit. rolul ei este de a reduce inclinarea laterala a masinii in curbe , ceea ce poate fi compensata de o suspensie buna.


exista si diverse bari aftermarket care trec pe sub , neuspeed, H&R, h-sport, etc.
PAK is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 20:54   #5
baga3ont

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 796
Member of:
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by PAK View Post
daca te hotarasti sa o scoti iti recomand sa o tai pur si simplu cu un flex. e destul de mult de munca sa o scoti normal , iar rezultatul este acelasi.

acum , parerile sunt impartite daca este ok sau nu sa o scoti. parerea mea proprie si personala este ca daca nu ai o masina f puternica cu care te dai pe curbe tare , poti sa o scoti linistit. rolul ei este de a reduce inclinarea laterala a masinii in curbe , ceea ce poate fi compensata de o suspensie buna.


exista si diverse bari aftermarket care trec pe sub , neuspeed, H&R, h-sport, etc.
ok , ms mult pt informatii
baga3ont is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 00:33   #6
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

pana la urma cum ai rezolvat situatia?
iti atinge pentru ca vrei sa o lasi mult jos?sau?

nu de alta dar urmeaza si la mine suspensia sport si as vrea sa stiu daca ma asteapta ceva de genu la fel?
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 14:47   #7
.Alex

Stage 4
 
.Alex's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 268
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
pana la urma cum ai rezolvat situatia?
iti atinge pentru ca vrei sa o lasi mult jos?sau?

nu de alta dar urmeaza si la mine suspensia sport si as vrea sa stiu daca ma asteapta ceva de genu la fel?
stai linistiiiiit, din cate am inteles din topicul tau , nu vrei sa te "tarai" cu masina.nu o sa ai nici un fel de probleme
.Alex is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 20:59   #8
baga3ont

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 796
Member of:
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
pana la urma cum ai rezolvat situatia?
iti atinge pentru ca vrei sa o lasi mult jos?sau?

nu de alta dar urmeaza si la mine suspensia sport si as vrea sa stiu daca ma asteapta ceva de genu la fel?
daca iti pui reglabila nu o sa o poti lasa prea tare pt ca osa iti atinga bieletele in planetare , asta in cazul in care o lasi foarte mult(sa intre roata sub aripa) , daca o lasi la nivelul rotii nu o sa ai probleme stai linistit.
baga3ont is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 21:09   #9
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

da
da
mersi...
jante r17...talon de 45...as vrea sa fie aripa undeva la 2 degete de guma

daca nu sunt probleme asa atunci oky...sunt fan extra low,dar la noi nu merge
soosy is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 00:54   #10
86DRN

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 526
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
da
da
mersi...
jante r17...talon de 45...as vrea sa fie aripa undeva la 2 degete de guma

daca nu sunt probleme asa atunci oky...sunt fan extra low,dar la noi nu merge
salut,, si eu am suspensie reglabila.. si o am reglata cat sa stea roata langa aripa, iar cu talonul anvelopei. eu stiu ca trebuie sa ai un ET u mai mic de 35 la janta si anvelopa sa nu stea balon pe janta pentru ca o sa ti frece in reglaju de pe telescop, salut
86DRN is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 00:56   #11
86DRN

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 526
Default Re: problema suspensie golf 4

eu am 225/45/r17 pe fata pe jante de 8 J si 245/40/r17 pe spate, o aveam atat de jos in cat la trecerea de pietoni unde era pusa chestia aia de cauciuc denivelare.. atingeam cu ea pe sub masina
86DRN is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 09:03   #12
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

am jante 8 cu 9 j...si gume pune 205 fata 215 spate talon de 45..
et 60 fata cu flanse 20mm(deci et40)
iar spatele et 46 flanse tot 20mm (deci et 26)...

sper sa nu am probleme
pe fata roata vine la linie cu aripa...iar intre telescopul stock si janta este diferenta de abia imi intra degetul(am si deget subtire)
pe spate roata iasa putin de sub aripa..
soosy is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 00:36   #13
86DRN

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 526
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
am jante 8 cu 9 j...si gume pune 205 fata 215 spate talon de 45..
et 60 fata cu flanse 20mm(deci et40)
iar spatele et 46 flanse tot 20mm (deci et 26)...

sper sa nu am probleme
pe fata roata vine la linie cu aripa...iar intre telescopul stock si janta este diferenta de abia imi intra degetul(am si deget subtire)
pe spate roata iasa putin de sub aripa..
acum da iti intra..pt ca arcul sta deasupra rotii si tie janta iti sta aprope de telescop.. dar cand o sa ti pui reglabila arcul o sa ti fie mai jos plus piulita de reglaj in dreptul jantei/anvelopei .. si o sa ti atinga roata in reglajul de pe telescop, la mine cu 8 j et 30 si 225 cu 45 r17 imi venea bine cat sa nu atinga..
86DRN is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 00:47   #14
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by 86DRN View Post
acum da iti intra..pt ca arcul sta deasupra rotii si tie janta iti sta aprope de telescop.. dar cand o sa ti pui reglabila arcul o sa ti fie mai jos plus piulita de reglaj in dreptul jantei/anvelopei .. si o sa ti atinga roata in reglajul de pe telescop, la mine cu 8 j et 30 si 225 cu 45 r17 imi venea bine cat sa nu atinga..

nasol...eu sper sa nu am probleme
oricum nu las masina extra jos si poate reusesc sa nimeresc ca piulita de reglaj sa fie deasupra rotii

8j et 60...dar am flanse de 2 cm...adica et 40
cu gumele nu cred ca vor fi probleme...205 45 sta putin tras pe 8j
soosy is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 11:38   #15
86DRN

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 526
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
nasol...eu sper sa nu am probleme
oricum nu las masina extra jos si poate reusesc sa nimeresc ca piulita de reglaj sa fie deasupra rotii

8j et 60...dar am flanse de 2 cm...adica et 40
cu gumele nu cred ca vor fi probleme...205 45 sta putin tras pe 8j
destinat clientilor care vor sa achizitioneze suspensii reglabile pt. Golf 4 / Bora / Leon 1M / Octavia Tour 1U

Sunt sanse ca la multi dintre voi sa va frece roata pe fata in suspensie dupa montare lor chiar daca aveti roti pe 16", 17" chiar si pe 18" lucrul acesta se datoreaza faptului ca suspensiile reglabile ajung sa aiba arcul si piulitele de reglaj la nivel cu roata iar daca roata nu are ET-ul potrivit (mai mic 35, stoc e 38 ) sau daca cauciucul este prea lat (sta balon pe janta) va freca in ele. Lucru acesta nu se intampla la suspensiile stoc pentru ca arcul era tot timpul deasupra rotilor. Ca solutii ar fi:
1) roti cu ET-ul mai mic de 35 si cauciuc cel mult cat roata de lat (sa nu stea balon)
sau
2) distantiere incepand cu 5mm bineinteles grosimea lor difera in functie de ET-ul jantelor
86DRN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -