Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-11, 13:15   #1
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Caseta Directie Golf 4

Am un golf 4 1.9 TDI si mi-a "cazut" caseta de directie, cel putin asa mi-a spus mecanicul unde am fost. Imi pierde ulei pe la semeringuri. Mi-a zis ca nu am ce sa ii fac, cel mai bn sa caut una SH. Ideea este ca am gasit pe cineva care imi poate aduce un kit de semeringuri undeva la 50 de euro. Sa incerc sa o repar pe cea veche sau sa caut una SH? multumesc
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 10:32   #2
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Ia alta noua...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 09:12   #3
sorincel

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Re: Caseta Directie Golf 4

eu as zice sa incerci ,daca iei o caseta sh nu stii cati km are doar ca iti zice vanzatorul ca e ok ca e blabla,si dupa cateva luni iti pica ca are n'spemii de km, acum sfatuiestete cu un mecanic care sa te ajute by
sorincel is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 09:50   #4
florinppp

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 52
Default Re: Caseta Directie Golf 4

O caseta de directie noua (de fapt reconditionata de firme de renume, in strainatate, gen TRW) costa in jurul a 1700 lei.

O poti reconditiona pe a ta - sa ii schimbi garniturile - cu conditia ca axul cremalierei sa nu fie ciupit de rugina. Atunci se complica treaba....adica degeaba ii pui garnituri noi, ca le va ciupi si pe alea.

Si axul se poate reface, dar te costa mult mai mult.

P.S. - vezi ca sunt mai multe firme care reconditioneaza, printre care si Trami
florinppp is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 11:59   #5
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Quote:
Originally Posted by florinppp View Post
O caseta de directie noua (de fapt reconditionata de firme de renume, in strainatate, gen TRW) costa in jurul a 1700 lei.

O poti reconditiona pe a ta - sa ii schimbi garniturile - cu conditia ca axul cremalierei sa nu fie ciupit de rugina. Atunci se complica treaba....adica degeaba ii pui garnituri noi, ca le va ciupi si pe alea.

Si axul se poate reface, dar te costa mult mai mult.

P.S. - vezi ca sunt mai multe firme care reconditioneaza, printre care si Trami
Am luat o caseta reconditionata , am platit 1130. Deocamdata merge, nu imi face probleme, am si garantie la ea 6 luni. Se mai aude cateodata un uruit usor, dar nu cand sunt pe loc, cand sunt in treapta 1 si virez stanga. Cineva mi-a zis ca este de la pompa, dar deocamdata nu mai am bani sa bag in ea ))
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 14:35   #6
florinppp

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 52
Default Re: Caseta Directie Golf 4

e ok pretul. Unde e reconditionata ?
florinppp is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 23:47   #7
kenwoodboss

Stage 5
 
kenwoodboss's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 419
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Quote:
Originally Posted by shrek05u View Post
Am luat o caseta reconditionata , am platit 1130. Deocamdata merge, nu imi face probleme, am si garantie la ea 6 luni. Se mai aude cateodata un uruit usor, dar nu cand sunt pe loc, cand sunt in treapta 1 si virez stanga. Cineva mi-a zis ca este de la pompa, dar deocamdata nu mai am bani sa bag in ea ))
verifica cureaua sa nu fie slaba
kenwoodboss is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 23:55   #8
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Quote:
Originally Posted by florinppp View Post
e ok pretul. Unde e reconditionata ?
Undeva in ungaria. Este un baiat in C-ta care se ocupa cu asa ceva si le trimite in Ungaria. Cel putin asa mi-a spus el. Imi spusese si ce kit are pe ea dar nu am bagat de seama.
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 16:52   #9
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Mă bag si eu in seama ... la mine la magazin caseta ( noua) costa 1000 lei cu 12 luni garantie.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 02:49   #10
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
Mă bag si eu in seama ... la mine la magazin caseta ( noua) costa 1000 lei cu 12 luni garantie.
Noua sau reconditionata?
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 13:34   #11
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Quote:
Originally Posted by shrek05u View Post
Noua sau reconditionata?
Este de la Spidan si toate casetele sunt reconditionate ... singura diferența este ca este reconditionata de fabrica si nu de un ,, nea" sau de vreun SRL de 2 bani.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 14:03   #12
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: Caseta Directie Golf 4

daca imi scriai mai devreme o luam de la tine, si asa am cautat 2 saptamani si nu gaseam nimic, am incercat toate anunturile de pe 4tunning si erau numai tzepe, in afara de cel de la cluj, care s-a oferit sa imi trimita dar nu eram eu incantat de distanta (era cam departe sa am incredere in garantie, eu sunt din constanta).
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 13:20   #13
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Salut si eu sunt tot din judetul C-ta si chiar ma intereseaza si pe mine o caseta de directie la pretul asta daca e noua si are garantie la 1000Ron, ca eu am gasit pe la 700-800ron dar din dezmembrari si tot asa ma gandesc si eu ca imi trimit oferte sa nu iau teapa, ei zic sa sunt bune si la cateva luni te lasa si asa pierzi si banii si timp.Lasa-mi si mie un numar de telefon sau o adresa de unde esti si sa te contactez daca zici ca ai caseta noua si 12 garantie e vorba de un golf4,1,6i,din 2003.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 08:04   #14
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Nu lua caseta de directie din dezmembrari. Sansele sa gasesti una in stare buna fara sa fie ruginita cremaliera sunt foarte mici. Mergi la un meserias si scoate pe a ta de pe masina, oricum trebuie sa o schimbi si demonteaza-o, daca cremliera nu e uzata, sau ruginita poti comanda un kit de semeringuri si o faci singur , daca nu o faci inapoi si o dai la schimb pe aia reconditionata.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 19:09   #15
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Caseta Directie Golf 4

Salut mersi de sfat dar sincer nu ma pricep sa o repar insa am vorbit cu cineva si o sa iau una reconditionata cu a mea la schimb si 1000ron deci eu cred ca e cel mai bine si da si garantie 12 luni.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -