Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-10, 09:35   #1
trotilat

Stage 3
 
trotilat's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 79
Default PLACUTE FRANA GOLF 4

SAL AM SI EU O NELAMURIRE SI MAI MULT DEKAT ASTA UN STRES. AM SCHIMBAT RECENT PLACUTELE DE FRANA PE FATA SI PE SPATE P FATA SUNT FERODO.MI-A ZIS MECANICUL K O SA MAI SCARTAIE PANA S TOCESC PUTIN AM MERS CAM 1500 KM DAR MA DEJA MA STRESEAZA SCARTAITUL ACELA CE E DE FACUT ASA FAC SAU MA DUC INAPOI SA VAD CARE-I PRB?? MS MULT E PRIMA OARA KND LE SCHIMB DE CAND AM LUAT MASINA
trotilat is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 16:17   #2
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

Si eu am aceeasi problema. Si am facut un schimb de ulei cu ele (15000 km), tot FERODO. Au scartait o perioada, apoi nu am mai avut probleme si acum au innebunit iar.
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 06:27   #3
trotilat

Stage 3
 
trotilat's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 79
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

nus sunt insuportabile mi-a zis k pana s toceste calumea k e si discu d vina si la urmatorul schimb va trb sa schimb si placute si disc
trotilat is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 12:12   #4
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

Spunei mecanicului tau la ureche ca daca discul e deja tocit trebuie pilite marginile placutelor si cele ale discului...si asta de la inceput si nu dupa ce se tocesc un pic Marginile sunt cele care fac galagia . Dar sa ii spui la ureche sa nu il faci de ras
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 18:53   #5
trotilat

Stage 3
 
trotilat's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 79
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

pai akm kred k deja s-au tocit putin si na ....azi am mers k masina si knd am venit de la servici nu mai faceau nimik am fost sa spal masina si dinou s aud e un stres ahhh...
trotilat is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 08:35   #6
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

Cam asta e problema la Ferodo (nu stiu daca la toata gama Ferodo). Scartaie Eu am Ferodo SL pe ea si la fel am zis ca o sa "taca" dupa vreo 500 de km, dar nu e chiar asa. Au momente cand fac precum marfarul cand opreste, au momente cand nu le aud. Oricum, in afara de scartaitul lor destul de enervant, sunt placute bune (parerea mea). Cand sunt incinse destul de tare masina franeaza foarte bine, fata de alte placute care dupa ce se incing te opresti ca trenul.

@mobiles_de: multumim pentru pont
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 08:39   #7
trotilat

Stage 3
 
trotilat's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 79
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

pe spate am bosh au scartait 200 km max mi se par mai ok nu o sa mai iau ferodo data viitoare ma axez p altceva poate veniti si ku pareri d firme care sa nu "scartaie" atat d mult
trotilat is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 08:53   #8
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

Firme bune care produc placute de frana ar fi ATE si TRW.Am auzit ca si Zimmerman ar fi bune. Acum la partea cu scartaitul nu stiu cum sunt. Pe spate am TRW, pe fata Ferodo. Din spate nu se aude nimic de la placute. Probabil e de la caz la caz, nu stiu.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 09:01   #9
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

Noi punem 90% numai jurid si pana acum am avut 2 sau 3 reclamatii cu scartaitul la cateva sute sau mii cate am pus. Acum depinde si de mecanic (cum am scris mai sus ) si de discuri...alea se mai schimba si ele nu se folosesc pana se crapa Poate e si diferenta de material intre marfa care se vinde la magazin si marfa care se livreaza la firme.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 13:01   #10
trotilat

Stage 3
 
trotilat's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 79
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

s-ar putea sa fie si discu orikm am zis k le las asa pana la urmatoru schimb si le matrasesc p aman2 si iau cv mai calitate...unele mai bune kam la ce preturi sunt ce aveti voi p masini?
trotilat is offline   Reply With Quote
Old 27-09-10, 20:36   #11
sorincel

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 104
Member of:
[VW]
Default Re: PLACUTE FRANA GOLF 4

Mi-am schimbat placutele acum 20000 km, fata spate am cumparat TRW nu am pilit nimic nici la placute si nici la disc dar nu am probleme la franare si vad ca se comporta bine ,pe viitor la fel o sa-mi pun tot TRW
sorincel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -