Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-10, 18:14   #1
CRISTI 67

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default probleme cutie viteze golf 4

salut.am si eu o problema cu un golf 4 1.9 tdi.in momentul in care sunt in treptele 1.2.3.si accelerez apoi dezaccelerez se simte o lovitura la masina ca si cum m-ar lovi cineva din spate.odata cu acesta problema a aparut si alta in momentul cand masina este subturata adica dau o viteza mai mare decit ar fi trebuit vibreaza foarte tare,va multumesc si va rog mult ajutati-ma.
CRISTI 67 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 19:15   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

De cand ai masina? Si daca ai mai condus inainte diesel? Poate nu te-ai obisnuit inca cu ea si ai condus inainte masini pe benzina. Treptele inferioare sunt foarte scurt traduse, si prin urmare, daca esti obisnuit cu masini pe benzina sa ai aceasta senzatie. Important e sa nu ai senzatia ca agata la intrarea in viteze, in rest numai de bine.

Last edited by iulian2476; 27-04-10 at 19:18.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 06:33   #3
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

cred ca e vb de un tampon.... deschida capota .. tragi frana de mana si tinzi sa pleci de pe loc..... si vezi cum se bataie motorul
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 15:21   #4
CRISTI 67

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

Va multumesc frumos pentru ajutor!Masina o am de 3 ani,si pana acum vreo jumate de an cind foloseam frana de motor nu se simtea acest soc.Mentionez ca bratul antibasculare (sper asa sa se numeasca) a fost schimbat de scurt timp intr-adevar cel vechi era uzat.Mai astept unele sugestii de la voi.
CRISTI 67 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 21:51   #5
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

Am si eu o problema la cutie. De la un timp imi cam agata in viteze, intra cam greu. Si cand schimb din viteza superioara in una inferioara se aude un fluierat la ambreiaj ca si cum s-ar freca fier pe fier.
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 11:23   #6
ovi89s

Stock
 
ovi89s's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

Quote:
Originally Posted by CRISTI 67 View Post
salut.am si eu o problema cu un golf 4 1.9 tdi.in momentul in care sunt in treptele 1.2.3.si accelerez apoi dezaccelerez se simte o lovitura la masina ca si cum m-ar lovi cineva din spate.odata cu acesta problema a aparut si alta in momentul cand masina este subturata adica dau o viteza mai mare decit ar fi trebuit vibreaza foarte tare,va multumesc si va rog mult ajutati-ma.
acelasi lucru il am si eu la o BORA doar ca nu mi se pare ca vibreaza aja rau ..
ovi89s is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 20:43   #7
SoulTrain

Stage 4
 
SoulTrain's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 266
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

ovi89s eu la o bora cand acceleram aveam o vibratie in maneta scimbator si am schimbat kit ambreiaj (parca asa) pt ca era volanta blocata.Sper sa nu fie asta pt ca eu acum 4 ani am dat 18 mil

Numai bne
SoulTrain is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 21:29   #8
ovi89s

Stock
 
ovi89s's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5
Default Re: probleme cutie viteze golf 4

Quote:
Originally Posted by SoulTrain View Post
ovi89s eu la o bora cand acceleram aveam o vibratie in maneta scimbator si am schimbat kit ambreiaj (parca asa) pt ca era volanta blocata.Sper sa nu fie asta pt ca eu acum 4 ani am dat 18 mil

Numai bne
nu vibreaza nimik la masina majoritatea au zis ca r fi rulmenutu dar pana nu o desfac...... sper sa nu fie
ovi89s is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -