Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-09, 21:16   #1
adriano_ady

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 15
Default intretinere golf 4

sal,am un golf 4 1.6 16v model aus din 2001,am facut circa 5000 de km cu el si as vrea sa stiu dak ar trebui sa mai schimb ceva pe la el...(filtre,bucse) pt ca eu nu ma pricep...ast cateva sfaturi in leg cu intretinerea..
adriano_ady is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 21:18   #2
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: intretinere golf 4

cand e de schimbat filtre si ulei iti apare in bord cand pui contactul mesajul " Service " clipeste de 3 ori parca ... cam atat ...
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 21:25   #3
adriano_ady

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 15
Default Re: intretinere golf 4

sal...vrioam sa intreb si chestia asta...eu am schimbat uleiul si filtrul de ulei cand am cumparat masina...ieri mi-a aparut in bord mesajul cu service in 3000 km...ce treb sa fac
adriano_ady is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 21:32   #4
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: intretinere golf 4

eu am un golf exact ca al tau si acelasi an ma refer la motorizare faza cu SERVICE IN 300 km nu cred k o sa ii apara exact cand trebuiesc schimbate filtrele si uleiul, mie mi`a aparut c`am dupa vreo 5000 km de la revizie iar acum cad am schimbat uleiul am restartat si faza aceea cu SERVICE IN sa imi apara cand trebuie. De schimbat schimbi uleiul filtrele distributia daca e cazul, verifica bucsele pe fata placute si c`am atata daca masina merge perfect:P
Sa o stapanesti sanatos si la cat mai putine gropi:>
__________________
Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine!!!
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 21:44   #5
adriano_ady

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 15
Default Re: intretinere golf 4

ms pt sfaturi...dar mai am o problema si nu am idee ce treb sa fac...cutia de viteze imi cam face figuri...intra greu in R,in prima treapta si in a 2 a...cateodata merge bine...dar mi se intampla destul de des lucrul acesta...iar cand merg mai sportiv parca mi se blocheaza maneta si treb sa o las sa scada turatiile pt ca sa pot schimba...aveti vreo idee ce paoate fi?ar trebui schimbat uleiul de la cutie?
adriano_ady is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 21:49   #6
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: intretinere golf 4

la cutie nu am nici o idee ce sa faci .
la faza cu SERVICE IN 300 Km am vazut ca ai apostat aproape odata cu mine ca sa resetezi mesajul apesi pe butonul de sub kilometrii din bord apoi bagi cheia in contact si pui contactul iar cu mana libera rasucesti butonul de la ceas spre stanga(daca nu merge la stanga incerci la dreapta dupa aceea ca nu mai stiu exact) si il tii 3-5 secunde rasucit apoi scoti cheia din contact o bagi iar si vezi daca mai apare mesajul la punerea contactului, sper ca am fost destul de explicit daca nu reusesti da`mi un PM mie sau lui Iulian !
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 22:14   #7
adriano_ady

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 15
Default Re: intretinere golf 4

k ms pt tot...
dak are cineva idei cu cutia...intra greu in R,in prima treapta si in a 2 a...cateodata merge bine...dar mi se intampla destul de des lucrul acesta...iar cand merg mai sportiv parca mi se blocheaza maneta si treb sa o las sa scada turatiile pt ca sa pot schimba...aveti vreo idee ce paoate fi?ar trebui schimbat uleiul de la cutie?
adriano_ady is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 12:55   #8
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default Re: intretinere golf 4

eu cand am adus golful din germania am schimbat toate consumabilele(ulei motor, filtru benzina, aer, habitaclu, curea+ role distributie).
nu ma tin minte daca am schimbat si uleiul de la cutie...
oricum in mers abia i-mi intra treapta 1 de viteza (cred ca e din constructie asa), dar cel mai bine e sa te duci la un service pentru asa ceva, poate fi vb doar de un surub slabit.

toate cele bune
__________________
m-am saturat....
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 20:32   #9
dorumito

Stage 5
 
dorumito's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 305
Default Re: intretinere golf 4

cind bagi cheia in contact iti apare SERVICE IN NUMAI DACA la un schimb anterior de ulei si filtru ti-ai bagat cu VAG- ul aceasta optiune de a te avertiza ca mai ai x km pina la urmatorul schimb.eu asa am facut.
dorumito is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 23:50   #10
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: intretinere golf 4

Si te avertiza numai in km sau si in cate zile mai ai pana la urmatorul service? Unde ai facut treaba asta, in Romania?

Last edited by iulian2476; 12-09-09 at 00:01.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 14:47   #11
beetle

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: intretinere golf 4

salutare ...pentru cei care au probleme cu cutia de viteze... sa va spun ce am facut eu.... mi`am luat acum 3 luni un golf 4 1.9 tdi 90 cp... i`am facut toate cele schimburi filtre ulei motor... si aceiasi problema o avem intra greu in Reverse(marsarier) ..merge greu gearboxu...si am cautat peste tot... toata lumea imi zicea ca ulei din cutia de viteze este cu nustiu ce minerale si este garantat pe viatza.... am fost la cineva priceput bine aici in CT si mi`a zis sa stau cu el sa vad cate minerale are uleiu ala... si cand a scos uleiul din cutie... daca nu stiai ca e din cutie ziceai ca este pipi... scuzti`mi expresia... si mi`am schimbat ulei din cutie si merge brici.. va sfatuiesc sa mergeti undeva la cineva cunoscator sa sa schimbe uleiul
beetle is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 23:35   #12
adriano_ady

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 15
Default Re: intretinere golf 4

sal...poti sa-mi spui si mie unde ai fost in c-ta?vreau sa rezolv si eu problema cu cutia...ms mult
adriano_ady is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 20:59   #13
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: intretinere golf 4

si eu am aceeasi problema la cutie
shrek05u is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 20:12   #14
beetle

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 14
Default Re: intretinere golf 4

Quote:
Originally Posted by adriano_ady View Post
sal...poti sa-mi spui si mie unde ai fost in c-ta?vreau sa rezolv si eu problema cu cutia...ms mult

la chealsea in drum spre ovidiu cand iesi din cta este un service auto fac de toate aia acolo ... acolo am schiombat ulei si merge struna ..
beetle is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 20:28   #15
shrek05u

Stage 3
 
shrek05u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 90
Default Re: intretinere golf 4

frate si eu am schimbat ulei si nimic. la mine sigur e timoneria
shrek05u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -