Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-12, 20:30   #16
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: trepidatii volan golf 4

am schimbat bucsele de la directie si cap planetara stanga dinspre cutia de viteze si nu imi mia joaca volanul la accelerare...joaca doar la franare...discurile de frana au fost schimbate...sapt asta verific si fuzetele de la roti si etrierele...sper sa rezolv problema ca ma confrunt cu ea de 4 ani )
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-12, 13:48   #17
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: trepidatii volan golf 4

miam schimbat acuma toate bucsele,capatul de planetara de pe stg,fuzeta+rulment roata stanga,discuri frana ...si toto imi joaca volanul...umreaza sa le schimb si pe dreapta si nu mai stiu ce ar mai putea fi...
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 23:28   #18
fratiq

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1
Default Re: trepidatii volan golf 4

ai rezolvat pana la urma?cred ca numai asa putem scapa de vibratiile din volan .https://www.youtube.com/watch?v=SSxCNbjKi-0
fratiq is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 09:14   #19
molda_9mm

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 18
Default Re: trepidatii volan golf 4

saluare.aceasi problema o am si eu.schimbat rulment dreapta fata inlocuit discuri placute noi fata spate dupa circa 2 sapt ce am schimbat rulmentul.roata fata incepe sa scartie intrerupt.o dau jos de 3 sau 4 ori curat verific pistonas era curat ca lacrima.invart de disc si se vede cum intr-un anumit punct freaca in placuta ca si cum ar fi ovalizat.il duc inapoi la piese auto baieti mil schimba imi da o cutie sigilata sa imi aleg eu altu il montez dar exact aceasi problema.are portiunea aia unde freaca in placuta.care sa fie problema?poate fi de la butucu pe care sta discu?va multumesc tin sa precizez ca simtomele sunt scartaitul ala de metal si trepidatii la franare.daca ating usor pedala in mers nu mai scartaie daca franez usor la o trecere de pietoni trepideaza daca franez brusc nu se simte si trepidatia asta e tot mai tare tinand cont ca atunci cand leam schimbat se simtea foarte putin
molda_9mm is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 16:36   #20
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: trepidatii volan golf 4

Discurile de frana sunt ovale , am patit exact asa la Honda
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 09:39   #21
molda_9mm

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 18
Default Re: trepidatii volan golf 4

nu cred.in decurs de o luna am schimbat 2 noi pe aceasi roata si tot asa sunt simptomele.doar aia scartaie si suna cu 2 discuri diferite.asa am crezut si eu ca e ovalizat si lam schimbat iar.poate fi din butuc?ms
molda_9mm is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -