Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-08, 11:54   #1
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default cauciucuri golf 4

salut!

am o intrebare:ce semnifica notatia "M+S" pe cauciucuri...pentru ca am fost la o vulcanizare,am cerut cauciucuri universale (iarna-vara),si el mi-a prezentat un model Infinity continental pe 15" la 170 ron bucata ...i-am cerut sa-mi arate unde scrie ca sunt universale si el mi-a aratat acea notatie...aucma eu va rog pe cei care stiti,sa-mi comunicati si mie,daca aceasta notatie semnifica intradevar ca acele cauciucuri sunt de iarna-vara...sau doar vrea sa si le vanda baiatu...ms mult
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 20:19   #2
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: cauciucuri golf 4

mazga + zapada = M+S
M= mud ; S= snow
Anvelopele de iarna cu calitati deosebite dovedite (sau modele premium) au pictograma unui munte si un cristal inscriptionat pe ele, simboluri care completeaza informatia M&S. Informatia M+S este suficienta pentru a indica faptul ca respectivele anvelope sunt de iarna sau/si "all season". Gripul oricarei anvelope de iarna se caracterizeaza prin asa-numitele "Lamellen" (crapaturi fine, pentru o mai mare aderenta pe zapada). Te poti orienta si dupa acest aspect, pentru ca la anvelopele de vara nu apare aceasta caracteristica sub nici o forma. Mai sunt si alte caracteristici care deosebesc anvelopele in functie de sezon, dar astea sunt suficiente pentru a stabili ochiometric ce fel de anvelope sunt.
Dar poti sa te uiti la modelul de grip al anvelopelor pentru a sti daca sunt de vara, de iarna, sau "all season".
Dedesupt ai in ordine: de vara, mixt si iarna (marite pozele, pot fi observate acele "Lamellen" la cele cu profil mixt si de iarna).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Sport maxx.jpg
Views:	200
Size:	24.6 KB
ID:	721540   Click image for larger version

Name:	continental-ts810.jpg
Views:	238
Size:	100.0 KB
ID:	721541   Click image for larger version

Name:	blizzaklm22_ci2_l.jpg
Views:	212
Size:	15.2 KB
ID:	721566  


Last edited by iulian2476; 07-12-08 at 22:09.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:39   #3
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: cauciucuri golf 4

ms mult...apreciez sfatul...mi-am achizitionat 4 cauciucuri mixte Continental infinity exact ca si modelul din mijloc...ms inca o data...
marius1984 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -