Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-05, 00:15   #31
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Pai hai sa continuam aici
de ce nu ?
Referitor la Atlantida ....
1st of all , Atlantida s-a scufundat , a fost un mic continent , da, a fost o civilizatie mult superioara tuturor civilizatiilor de pana acum , dar ..ce-i mult strica , din cate stiu s-au cam autodistrus , cert e ca acest continent zace in nush ce mare, mi se pare ca mediterana ... : /
anyway , interesanta rau de tot treaba
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 12:01   #32
BIZ

Stage 5
 
BIZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 333
Default

pai ar fi si asta o ipoteza santos ...... cum ca ar fi fost undeva intre egipt si insula santorini ( care a pierdut partea centrala din cazua unor eruptii in lant ale vulcanului care era pe ea ..... 3-4 la rand ) si din cauza asta ar fi fost creat un val uiras, gen tsunami ( care a dus la scufundare Atlantidei), dar ce este ciudat e ca perioada in care s`a intamplat asta coincide oarecum cu exodul din egipt al lui moise .... multi spunand ca defapt din cauza asta a avut loc si despartirea Marii Rosii ( pe vremea accea era o legatura intre ea si mediterana, asa se pare )

Cert este ca dupa eruptiile de pe insula Santorinii, partea ei centrala s`a scufundat din cazau greutatii vulcanului ( insula azi are forma litereii C ).

am sa vin cu niste poze scanate dintr`un atlas sa vedeti .... trb doar sa il gasesc
__________________
BIZ is offline   Reply With Quote
Old 21-07-05, 20:43   #33
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default

Unii cercetatori sunt de parere ca Atlantida ar fi existat cu multe milenii in urma in zona actualului ocean Atlantic.

Masuratorile facute de oceanografi au inregistrat un uscat prabusit. Relieful submarin este foarte divers: munti inalti, vai adanci aflate in prelungirea uscatului actual, etc. Avem la baza relatarile lui Solon ( 640-558 i.H.), ilustrul om politic care facuse o calatorie in Egipt in anul 560 si aflase de la preotii egipteni drama Atlantidei.

Platon (427-347 I.H.) unul dintre cei mai mari filosofi ai antichitatii, preia informatiile si scrie dialogurile \"Timaios\" si \"Critias \" sau \"Atlanticus\".

In lucrarea sa \"Timaios\", el se refera la un continent-insula, iar in celelalte doua relateaza despre arta, istoria, comportamentul si obiceiurile oamenilor Atlantidei.

In \"Timaios\", Platon prezinta un popor de razboinici care a aparut din apele Atlanticului, navalind cu furie si ostilitate peste intreaga Europa si Asia. Despre Atlantic se spune nu numai ca era navigabil, dar mai exista si o insula in locul numit de greci \"Coloanele lui Hercule\".

Insula aceasta este descrisa de Platon ca fiind mai mare ca Libia si Asia la un loc, si permitea trecerea catre celelalte insule invecinate, fiind usor de trecut pe continentele ce-si aveau tarmurile la Atlantic.

In lucrare mai aminteste faptul ca metalele erau extrase din diverse zone ale insulei, fiind considerate cele mai de pret. Padurile insulei furnizau materialul necesar pentru consrtuctii. Existau pasuni, paduri, izvoare astfel incat se gasea hrana pentru toate animalele.

Legendele din America Centrala povestesc despre faptul ca o parte din continentul american s-a intins mult in oceanul Atlantic, aceasta zona fiind distrusa mai tarziu de o serie de cataclisme repetate la anumite intervale de timp.

__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 21-07-05, 20:45   #34
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default

In urma cu doua mii patru sute de ani, in dialogurile Timeu si Cristias, Platon a evocat fabuloasa istorie a Atlantidei.
De atunci, acest subiect pasionat a fost abordat in peste zece mii de texte plasind continentul pierdut in peste saizeci de locuri de pe glob - din Oceanul Atlantic pina in nisipurile Saharei si la Poli.
Partizanii teoriilor teozofice si ezoterice au intrat si ei in scena, alimentand rezervele si suspiciunile lumii stiintifice. Recurgind la descoperirile recente ale geologiei, oceanografiei si vulcanografiei, facind apel la astrologie si geofizica, Pierre Carnac (pseudonim al cercetatorului roman D.Todericiu) isi propune si reuseste sa faca, cu o incontestabila eruditie, autopsia mitului Atlantidei, pentru a extrage adevarul ascuns in miezul legendei.
Ilustrata cu numeroase desene si harti, aceasta pasionata ancheta in spatiu si timp deschide surprinzatoare perspective celor sedusi de un mister milenar.
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 21-07-05, 20:48   #35
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default







ce destept sunt!!!!
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 22:43   #36
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

....un mesaj catre toti ... care este si care bantuie pe aici pe forum
In 5 ore plec la mare ...dar ma intorc ...
Acum vedeti poate faceti haos pe aici \"ca-cand\" o sa ma intorc o sa sterg toate topicurile .....Hai k nu lipsesc mult,nici nu o sa va dati seama ......doamne mai am mult pana fac 4 randuri ??
....sper sa fie vreme frumoasa la mare ...dar mai ales fete frumoase.....
inca un mesaj aiurea si inutil a luat sfarsit



moderator on vacation....
__________________
I figured...If i study high!!...Take the test high !!...I get high scores!!

F.Focus II Sea Grey 1,4 16v 80HP:

Folie Llumar 50%F 80%S
Jante aliaj R16 model ST

alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 09-08-05, 23:27   #37
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

wb alex_maxx s`a intors moderatorul baietzi...gata ascudetzi cocaina...fumatzi iarba...si bagatzi la rece berea ca am dat de dreaq ) ...si cum a fost in vacanta ?? unde ai fost ce ai facut ?? femei ? soare ? distractie ?? batai ?? ) masini ?
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 09-08-05, 23:56   #38
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Bag **** in Atlantida (acu am vazut ca trebuie minim 4 randuri)

Pai de ce bag eu **** in Atlantida? In primul rand bag pt ca s-a scufundat, apoi bag pt. ca s-ar putea sa fie un mit, cum draku nimeni nu gaseste nimik concret, sa spuna sigur, ba aici ii the shit? apoi bag **** pt. ca asa imi place mie sa-mi bag **** in mici continente, iar in sfarsit bag **** in Atlantida deoarece nu am avut ocazia sa-mi bag **** in ea cand exista, s-o scufund, si si-a bagat altu (mama lui de nesimtit) care a murit intre timp, asa ca imi bag **** in Atlantida in memoria lui.

P.S> do not delete
__________________
luca is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 12:00   #39
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Dar cu ce ai ajuns pana la epava, ca eu vroiam sa inot pana acolo dar mi-au spus oamenii sa stau cuminte ca e mult. Voi ati inotat?
luca is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 13:50   #40
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

am mers la inceput dar ne-am lasat k erau pietre pe la fund si am inotat da...



asta e de la un topic pe care l-ai facut tu :

Quote:
Originally Posted by \"luca\"
Ieseam dintr-un magazin (pe BD Timisoara) cand aud niste sirene, nici nu apuc sa misc si vad cum trec pe strada o masina de politie, urmata de o dupa de jandarmi, urmata de un TIR imens alb care era urmat de alta duba de jandarmi, fara nici o gluma dar mergeau cam cu 90-100 la ora si distanta dintre ele era de maxim juma de metru, parca era o scena dintr-un film, am ramas masca ceva timp dupa ce au trecut, inca mai vedeam imaginea lor in minte.
Ati mai vazut asa ceva? nu coloane normale cum a fost aia cu Bush and shit dar din astea de efect.
Deci asta puteai sa juri ca e din film, daca se intampla ceva nu prea avea tiru cum sa opreasca, se auzea cu vuia vantul pe sub el, prea tare a fost.
trebuia sa scrii aici nu sa faci topic special :P
alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 13:51   #41
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

si ce a zis madskilz

Quote:
Originally Posted by \"madskilz\"
mistooooo...banuiesc k a fost super faza.....am ratat-o...in schimb tare a fost aseara..la poiana...U stii unde luca...trec 2 motoare in viteza...shi la cateva secunde cica trece fara sirene si lkj-u..sau seu-u(astea sunt 2 din patrulele de pe dr taberei)..nu stiu care era...oricum tare faza..aia erau deja departe....
alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 20:14   #42
BIZ

Stage 5
 
BIZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 333
Default

cat timp v`a luat sa inotati pana acolo
BIZ is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 21:49   #43
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default

lol man da nu e mult...daca nu te crezi in stare ia-ti o minge sau o saltea si acolo chiar joc este(respectiv era ) loc unde poti sa le pui...e super misto pe epava...sper sa fie si la anu sa mai pot sari
asa imi e de ciuda ca am venit de la mare, mai vreau!!! e cel mai tare loc din romania asta si diso tineretului e cea mai mijto!!!!!
acuma vreau sa va spun si eu ce am patit la \"agatat\" prin tineretului....eram eu acolo singurel si am ochit-o pe una care dansa acolo sus langa boxe(pentru cunoscatori ) si m-am uitat eu bine am vzut ca e singura(adika fara prieten) doar cu o prietena si prietenul lui aia...noh si ma duk eu la ea si ii fac semn sa vina jos...fata face semn ca nu, si se coboara prietenu lui prietena-sa(ce penibil suna) si imi:\"ma vezi ca are prietena\" eu am crezut ca nu aud bine, si ii fac semn ca nu am inteles..da asta repeta acelasi lucru, si cand ma uit sus astea 2 se sarutau de zor...am ramas ...am stata asa vreo 10 sec, am facut stanga imprejur fara sa zik nik, am iesit afara din disoteca. m-am pus pe plaja si dupa vreo 10 min am realizat ce am patit...si dupa aceea m-am gandit:\"ai fu*** de femei perverse...a...ce bine era de ma bagam intre ele...ma faceam cu 2 femei....\"
ma rog am lasat-o pe aia in pace si mi-am gasit alta...da pe aia nu o sa uit, nu pt cum arata ci din cauza faptului ca e prima data cand am patit asa ceva.... sper ca am aberat mai mult de 4 randuri
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 21:54   #44
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default

si acuma completarea: dupa ce am ajuns acasa am contemplat bine le implantare si am zis mah...daca tipu a zis defapt ca are prieten si cand m-am uitat eu sus alea vorbeau defapt, ca dar ce draku toata discoteca le vedea daca se mozoleau si acuma noh...nu in fiecare zi vezi 2 care isi fac treaba dezor nu ? ma rog....eu inca caut cineva cu cine sa ma mai duk la mare dar nu prea imi gasesc cu cine ca toti is plecati sau au planuri sau zik ca m-am trezit pre tarziu..dar acuma pe cand era sa imi gasesc pe cineva cu cine sa ma duk am a intervenit ceva si nu cred ca mai pot sa ma duk...asa rau imi pare...o sa ii duk lipsa marii....
p.s. ce norocosi sunteti care stati aprope de mare...si nu la 700 de km ca mine
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 21:57   #45
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"alex_maxx\"
Am fost in Costinesti
A fost cea mai tare vacanta de pana acum..adik cel mai tare concediu am stat 4 notpi si am schimbat 2 cazari de la prima ne-a dat afara dupa 2 nopti din cauza ....va dati si voi seama ...haos ce a fost si am fost 4 baieti.....bine k acolo ne-am intovarasit cu inca 6 din Galati + unii din Satu Mare ne-am facut brigada si am facut haos,discoteca ,fete super tare ....am fost cazat langa Calibra aia Rosie cu super paintjob am vb cu proprietarul {el a vopsit otate cele 4 calibra de BH (cred k le stiti)} ...k ne-am dus sa vedem masina de aproape si ne-am dat la vb mai era cu un tovaras cu o astra ...care o sa fie o mare surpriza cum o sa arate nu va spun....dar ce am vazut in porbagaj WOW!! .... super tare a fost!!..... in 5 zile am dormit 20 ore total si \"treaz\" nu am fost niciodata! :P ...super tareeee!! am beut de cand am plecat pana am ajuns inapoi in Bucuresti in fara casei

De vreme nu mai zik k a fost super cald ..Luni cand am plecat a inceput furtuna de nisip poate ati vazut pe la TV in rest doar sambata noaptea a plouat ...parca..

De fete nu mai zik...ne-am facut si prietenie pe acolo ..super tare!!
Baie noaptea..baie la rasarit...am sarit de pe epava ...ce sa mai zic am facut tot ce se putea face ...


aha....si dc aveai telefonu inchis poti sa imi zici si mie?
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -