Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-04, 15:47   #1
atzone

Stage 3
 
atzone's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 90
Default Imi e frica de zapada

Am permisu de conducere din luna mai a acestui an. De cand am luat permisul m-am obishnuit sa merg foarte tare, daca mashina nu pleaca de pe loc cu scartz inseamna ca nu sunt eu la volan. Problema cea mai mare e ca la iarna o sa inceapa cu ghiatza, zapada alte alea. Imi datzi vre'un sfat? sau ar trebui sa nu conduc iarna asta?
shtiu ca e un pic stupid, dar chiar imi e frica!
__________________
NeedForSpeed until crash!!!
atzone is offline   Reply With Quote
Old 11-10-04, 16:28   #2
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

1. nu mai forja masina tot timpul, ca are si ea o limita, si dup-aia o sa te intrebi de ce s-a stricat
2. daca are ABS, ASR, ESP astea te pot ajuta, dar nu in f mare masura...daca n-ai cauciucuri macar all-season sau winter, atunci nu te prea ajuta...sistemele astea sunt folositoare la viteze mici, de pana in 100, mai ales in conditii de iarna
3. daca nu are ABS, etc., atunci tb sa conduci f f prudent, folosind cat mai mult frana de motor(decelerare prin introducere in trepte inferioare treptat) concomitent cu \"ciupirea\" franei...Nu baga \"tzaranu\" in frana, ca te vei duce sanie...de fapt nici la masinile cu ABS si celelalte sisteme nu este indicat sa bagi talpa in frana, pt ca, asa cum am zis, au si alea o limita
4. verifica starea cauciucurilor, vezi cat de mult sunt uzate, cu un cauciuc prea uzat poti avea si mama sistemelor de protectie, ca derapezi de nu te vezi
5. pastreaza distanta fata de ala din fatza, cel mai important! In eventualitatea unor franari brushte, sa poti sa ai loc...
6. in eventualitatea in care masina iese de sub control nu te panica si mai ales nu baga picioru in frana pana la fund, ciupeste frana si lucreaza cu piciorul(frane succesive si scurte, ca un fel de ABS)...

Cam atat din ce stiu eu...am mers asta iarna aproape 1000km in 3 zile pe zapada aia infernala care blocase moldova si o mare parte din tzara si mi-a cam ajuns...insa orice experienta are si invataturile ei...
  Reply With Quote
Old 11-10-04, 18:05   #3
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

A zis bine Bogdan, dar eu iti recomand ca inainte de a intra in trafic pe drumuri cu zapada, sa incerci sa vezi cum e pe zapada intr-un loc fara circulatie, vreo parcare goala ceva... si sa smucesti de volan, sa pui frane sa vezi care e senzatia de pierdere a aderentei... si sa incerci redresearea masinii
Astfel nu vei fi surprins in trafic in caz de derapaj...

mentiuni: chiar daca ai ABS... tot e recomandat sa folosesti pe cat posibil frana de motor... pentru ca doar cu ABS vei obtine neblocarea rotilor deci posibilitatea mentinerii directiei... dar distanta de franare tot mare va fi...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 11-10-04, 21:12   #4
atzone

Stage 3
 
atzone's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 90
Default

Faza e ca am o dacie, deci nu am ABS, ASR, ESP care sa ma ajute! Nu shtiu de ce dar imi place condusul sportiv, asha m-am obishnuit sa conduc, shtiu ca nu e bine dar nu ma pot abtzine. Chiar daca e dacie \"scot untu' \" din ea, am dat-o pe ulei de 2 ori shi dupa o cursa mai puternica cu ea mi-a dat uleiu pe la chiuloasa. Pana in iarna vreau fac un burnout beton. Va multzumesc pentru sfaturi, dar mai ashtept shi alte pareri shi sfaturi.
atzone is offline   Reply With Quote
Old 11-10-04, 21:29   #5
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Daca ai dacie... foloseste ABS-ul saracului!!! adica: apesi tare frana si ii dai drumul rapid (apasare scurta) dupa care imediat apesi frana usor si treptat.... pana opresti !!
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 11-10-04, 23:42   #6
atzone

Stage 3
 
atzone's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 90
Default

Pai dupa apasarea aia brusca nu cumva o sa pierd controlul mashinii? Logic se blocheaza rotzile, nu? vrei sa inceapa shtirile de la ora 5 cu mine?
Un set de lantzuri pentru rotzi cat costa?
atzone is offline   Reply With Quote
Old 11-10-04, 23:48   #7
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

dar daca mergi usor .... ce are? ce lanturi and shit .. mergi usor .. cand vezi ca e goala soseaua ... ii mai dai o jbinga ceva ... dar te asiguri ca n-ai ce sa patesti .... where`s ya selfcontrol ?
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 12-10-04, 00:08   #8
atzone

Stage 3
 
atzone's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 90
Default

Asha am zis mereu pana sa ma urc in mashina: \"merg incet shi nu mai dau viteza\" sau plecam de la sala sporturilor olimpia din ploieisti (baietzii shtiu cam ce se petrece acolo) shi am zis mereu: \"azi nu ne mai alergam\" shi uite ca de fiecare data trebuia sa ii dau pana la fund, NU POT SA MA ABTZIN (nu ca ash vrea) vrei sa ajung ultimu' acasa?
atzone is offline   Reply With Quote
Old 12-10-04, 00:19   #9
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"atzone\"
Pai dupa apasarea aia brusca nu cumva o sa pierd controlul mashinii? Logic se blocheaza rotzile, nu? vrei sa inceapa shtirile de la ora 5 cu mine?
Un set de lantzuri pentru rotzi cat costa?
Pai nu, ca o faci foarte scurta.....
Incearca si ai sa vezi cat de bine opresti avand in acelasi timp controlul masinii!!!
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 12-10-04, 00:44   #10
atzone

Stage 3
 
atzone's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 90
Default

maine o sa incerc pe o bucata de pamant ca shi asha a plouat shi e pamantu identic cu zapada de alunecos, shtiu ca azi era sa raman blocat in noroi.
sper sa functzioneze!
vezi topic Masini & Tuning am pus o mashina frumoasa acolo
atzone is offline   Reply With Quote
Old 12-10-04, 00:49   #11
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Nu e nevoie de lantzuri, ca rupi articulatiile, un set de cauciucuri bune, de iarna macar pe fatza, face minuni(am avut pe un Cielo o pereche de Michelin de iarna si efectiv n-am avut probleme)...
Cat despre ABSul saracului, este exact cum spune Rosonic, ciupesti frana, ii dai drumul, si asta o faci repejor nu cu incetinitorul...
Daca totusi Doamne fereste se intampla vreo tamponare usoara, nu te speria, nu e nici o problema, atata timp cat nu se lasa cu victime, toata lumea a patit-o macar o data in viata...Sa ai neaparat si asigurarea facuta la zi, ca daca te proptesti intr-un A6, dup-aia tb sa-ti vinzi masina ca sa-i platesti un spoiler...Si nu mai rupe masina fara motiv, ca e doar o Dacie, saraca!
  Reply With Quote
Old 12-10-04, 01:01   #12
atzone

Stage 3
 
atzone's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 90
Default

tzin sa spun ca de la scarzturi pe uscat cauciucurile mele de pe fatza sunt mai mult slikuri (daca am scris corect) shi sper sa le schimb cu ceva klumea pana vine frigu shi zapada. Tocmai ca e dacie o rup! ca daca era ceva mai spuma (ceva low rider, americanesc) nu ash fi inchins-o doar daca era ceva frumos in 2 ushi shi ceva tuning atat la cosmetizare cat shi la motor!
gasesc ceva american in romania? Ford Grand Torrino sau ceva de genu ala? oricum asta e un topic nou de discutat (mashini americane in romania)
atzone is offline   Reply With Quote
Old 12-10-04, 14:35   #13
bobbyadr

Stage 4
 
bobbyadr's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 252
Default

cel mai frumos este iarna...si sa stii ca iarna inveti soferie....
bobbyadr is offline   Reply With Quote
Old 12-10-04, 14:53   #14
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

stai ma fara griji... eu abia astept sa vina zapada.. n`am mers niciodata pe zapada.. eu tot asa am permis din iunie da astept sa vina zapada sa ma dau cu mashina.. ca, cu sania m`am saturat :P
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 26-10-04, 19:10   #15
sonnya

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 199
Default

si mie imi e frika de zapada )))))) dar din alte motive :P :P :P

ZoliaT: bine ca mi-ai spus O sa primesti din cauza off-topicului acea zapada de care iti e frica
__________________
Prioritatea de dreapta (optionala) - se aplica numai in cazul in care tu esti cel care vine din dreapta.
sonnya is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -