Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-10, 20:18   #1
siLViKoo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Smile Linea - Sfaturi

In data de 16.04.2010 (adica azi ) am intrat in posesia unui Fiat Linea nou nout,luat de la reprezentata AutoItalia din Bucuresti. Obtinerea masinii a fost partea mai ciudata, fiind castigata la o promotie . In fine,modelul e 1.4 Active de 77 CP. Masina e de culoare alba.

Urmeaza sa fac 18 ani peste 4 luni. Tatal meu isi doreste o skoda octavia tour diesel . Intotdeauna l'am auzit de atatea ori laudand-o incat am ajuns sa imi placa si mie masinile din grupul VAG,in special : golf VI, seat leon, octavia 2 si audi a3. La mana a doua sunt sigur ca as gasi oricare din modelele acestea pe la 8000,9000 de euro.
Eu sper la octavia 2 cu motor 2.0TDI. si 150k kilometrii daca are, ala e abia rodajul la skoda ) . Ce parere aveti,sa incerc sa vand masina si sa obtin o skoda? sau chiar sa o dau la schimb? nu are nicio zgarietura, 150 de km doar (de la bucuresti la pitesti). astept pareri. revin maine cu poze,acum se plimba mama mea cu ea,a lasat cee'du in parcare )
siLViKoo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 18:15   #2
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Smile Re: Linea - Sfaturi

Am Fiat Linea de aproape 3 ani si cunosc bine agregatul , ca sa nu avem discutii pentru cele scrise mai jos :

Da-o ! Fara retinere !

Desi nu stiu cati bani poti scoate pe ea ... dar macar iti vei lua ceva ce iti place.

Incearca un Buy-back la dealer-ul Skoda , si vezi ce iti ofera.
Daca incerci sa o vinzi oricum nu cred ca vei scoate o diferenta mare, asa macar poate nu-ti mai bati capul cu anunturi si mers prin targuri.


Eu personal sunt multumit de Linea mea , dar multi colegi de club sunt extrem (E X T R E M) de nemultumiti de masina si de astia de la Fiat.

Nici nu are rost sa iti dau link cu problemele avute de colegii de forum cu modelul Linea, dar si cu problemele avute cu service-urile Fiat ca te inchini cu doua maini.

Service-urile Fiat sunt de rahat ... nu le pasa , nu-si dau interesul , ii doare-n cot , adica isi bat joc de proprietarii care isi cumpara si / sau service-aza masinile la ei.

Sa ai vreo problema cu masina .... " Doamne apara si pazeste ! "


Eu unul nu mai recomand Fiat Linea si nici Fiat in general.

M-a vrajit o data Linea , mi-am luat tzeapa si gata. Pana aici !

Si nu sunt singurul , majoritatea colgilor cu Linea de pe Club sunt ca mine.


Acum am mai luat un Golf 6 in familie , sa vedem cu o fi si cu astia.
Mitul masinii germane a lu' peste prajit.


Sper sa te bucuri de ea , daca faci greseala sa o tii , sau spor la vanzare si sa iti cumperi masina pe care ti-o doresti.

Ozzy buna !
__________________
Dacia 1310 L 1.4 62cp - 1999 - Argintie

Pasionat w124 : Mercedes w124 blog
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 19:53   #3
siLViKoo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: Linea - Sfaturi

Ok man,am gasit niste octavia 2 pe net si incerc sa o dau la schimb. crek ma duc si la dealeru skoda din pitesti sa incerc,poate iese ceva. mersi de raspuns, pana acum nu s'a sinchisit nimeni sa zica "da-o ba" sau "tine-o". si devreme ce n'am dat niciun ban pe ea,n'o sa regret prea mult. cand am fost sa o iau am luat cu mine 3000 de euro,ma gandeam sa iau un bravo diesel..dar actele erau pregatite deja,nu prea am avut de ales
siLViKoo is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 10:07   #4
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Smile Re: Linea - Sfaturi

Quote:
Originally Posted by siLViKoo View Post
Ok man,am gasit niste octavia 2 pe net si incerc sa o dau la schimb. Crek ma duc si la dealeru skoda din pitesti sa incerc,poate iese ceva.

... nus'a sinchisit nimeni sa zica "da-o ba" sau "tine-o".
Lasa ca iti zic eu : da-o ba !!!

Serios.

Macar sa iti cumperi ce iti doresti , preferabil altceva decat Linea sau Fiat in general.


Ar fi bine daca ti-ar accepta la buy-back + diferenta pentru Octavia 2.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 13:47   #5
rAdU87

Stage 5
 
rAdU87's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 894
Member of:
[Fiat]
Default Re: Linea - Sfaturi

da o !!
rAdU87 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 12:53   #6
siLViKoo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Default Re: Linea - Sfaturi

Quote:
Originally Posted by rAdU87 View Post
da o !!
Cui? Nu prea gasesc doritori de Linea, si as fi de acord cu un schimb, + diferenta din partea mea. Dar pur si simplu nu se gasesc doritori. Asta inseamna un singur lucru,masina nu prea e cautata.
siLViKoo is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 17:51   #7
rAdU87

Stage 5
 
rAdU87's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 894
Member of:
[Fiat]
Default Re: Linea - Sfaturi

bag o si tu pe autovit.. plm ..nus ,dute in targ cu ea
rAdU87 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -