Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-10, 20:07   #1
marius21

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 46
Unhappy Problema Inchidere Centralizata

Am si eu o problema cu inchiderea centralizata de pe punto. Am inchidere centralizata pusa de un electrician anul trecut, masina neavand din fabrica inchidere nici macar pe cheie.
De saptamana trecuta am o problema la usile din spate, cand apas pe butonul de la telecomanda sa se deschida...se deschid toate usile. Problema e la inchidere...se inchid doar cele de pe fata. Am dat panoul de la usa spate jos si din cate am vazut eu, panoul forteaza tijele de la inchidere iar acestea nu se mai misca usor.

Am o rugaminte catre cei care si-au montat inchidere centralizata, daca au cumva poze ( sau orice alte imagini cum se monteaza corect o inchidere centralizata pe punto 5 usi cum au pus actuatoarele si cum le-au legat de tija originala de la usa sau ceva sfaturi cum ar trebui puse in asa fel incat dupa ce pun panoul la loc sa nu preseze tijele. Ma intereseaza pentru usile spate, pentru cele de pe fata nu am nici o problema.
Asa arata inchiderea la usa din spate. Acolo unde este incercuit, daca pun panoul la loc pe usa, acesta preseaza legatura celor 2 tije, blocand astfel deschiderea/inchiderea usii spate.
Care si-a mai montat inchidere rog sa imi spuna daca actuatorul este montat cum trebuie, daca nu, care ar fi pozitia ideala sau solutia pentru a face functionala deschiderea/inchiderea usii. Partea electrica si actuatoarele functioneaza perfect.

Astept ajutor
Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza1.JPG
Views:	123
Size:	376.9 KB
ID:	1273307  
marius21 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 14:46   #2
Slevin
Fiat Driver

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 70
Member of:
[Fiat]
Default Re: Problema inchidere centralizata

Quote:
Originally Posted by marius21 View Post
Am si eu o problema cu inchiderea centralizata de pe punto
Astept ajutor
Multumesc
..incearca sa muti legatura dintre tije..mai aproape de locul unde tija de la manerul usii se indoaie in sus...
Slevin is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 14:55   #3
marius21

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 46
Smile Re: Problema inchidere centralizata

Ok....o sa incerc sa fac ce mi-ai spus...sambata ma apuc de ea.

ms mult
marius21 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 15:18   #4
marius21

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 46
Smile Re: Problema inchidere centralizata

Ms mult Slevin. Am facut exact cum mi-ai zis, in plus am renuntat la toare "distantoarele" de pe usa si totul functioneaza perfect.

Ms inca odata.
marius21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -