Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-11, 08:53   #1
Defined_Art

Stage 2
 
Defined_Art's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 26
Unhappy Plasticuri interior Cielo

Banuiesc ca nu sunt singurul care intampina aceasta problema. NU ma pricep mai deloc la mecanica asa ca din cauza tapiteriei din plastic ce trancane pe drum de tara, am schimbat amortizoare, bucse ... Si am observat cu stupoare ca nu era de la ele.
Torpedoul bate,tapiteriile usilor lafel, bordul s-a lasat in colturi, iar cand am pus pe cineva sa conduca si am stat in spate am observat ca si plasticurile de pe stalpii ce fac legatura intr-e pavilion si bancheta, sa zic asa... bat. prin portbagaj lafel, plasticurile de pe pereti bat.
Le-am impanat o data toate cu hartie ) si-mi era mai mare dragu de ea, nu mai troncanea.
Bineinteles ca nu asta vreau sa fie solutia.
Inca o chestie ar fi ca mai nou intra sunetul motorului in masina, daca schimb chederele are vre-un rezultat de antifonare ? Ce e de facut ?
Defined_Art is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 10:13   #2
iulian2010

Stage 3
 
iulian2010's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 80
Default Re: Plasticuri interior Cielo

sall, vezi ca exista in comert niste panza care izoleaza fonic foarte foarte bine, dar acum imi scapa nujtiu cum ii zice.se lipeste pe fetele de usi cu perlandez.dar poti intreba la orice magazin de piese auto...iar in legatura cu cealalta problema (cea cu plasticurile din interior) nu stiu cam ce sfat sa ti dau.
iulian2010 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 11:53   #3
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Plasticuri interior Cielo

Poti incerca cu aluband in usi , se lipeste la rece. Trebuie sa izolezi zona de foc sa nu mai intre zgomotul motorului in habitaclu.
Am pus burete adeziv intre fier si plastice si chiar functioneaza cat de cat.
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 21:54   #4
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Plasticuri interior Cielo - Perete de foc

Care-i peretele de foc ? Am mai auzit spunandu-i-se Firewall.
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 09:42   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Plasticuri interior Cielo - Perete de foc

Quote:
Originally Posted by andreiorga View Post
Care-i peretele de foc ? Am mai auzit spunandu-i-se Firewall.
E partea care desparte compartimentul motor de interior, de habitaclu. Peretele de care sunt prinse pedalele, ca sa-ti dai seama mai usor. Se mai numeste si perete ignifug.
La mine e izolat destul de bine La modelele mai vechi nu mai retin daca erau izolate...
Pt plasticele din bord, si nu numai: desfacute, curatate (ce rost are sa nu le cureti daca tot sunt demontate?!), facute mici reparatii unde e nevoie (la prinderi, imbinari... e plastic, se mai rup clemele si urechiusele unde se prind)... la montaj poti sa pui banda dublu adeziva intre ele, sau purfix mai moale si subtire. Eu am pus la rama de la ceasuri banda dublu adeziva si nu mai scartaie. Cand se incalzeste, urmeaza sa desfac tot bordul si sa-l reasamblez.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -