Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-07, 01:10   #1
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Consumul mediu TICO...???

sal..
Deci mi-am luat un TICO sl din 1998...are 106000KM...super masina ...tot e oke...
DARRRRRR...are un consum de 9.5%.!!!!!!!!!!!!!!!!!
am fost la unu service DAEWOO si areglat putin carburatorul si aschimbat pompa benzica ca iesea fff putin picaturele de benzina...si acuma i-am pus full...si am mers 220KM si mai are cam 25% benzina...
asa ca cine stie ce consum are TICOLINUL lui sa posteze PLZ...

multumesc...si bafta...si sa nu beti la volan :P
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 02:20   #2
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Consumul la tico variaza din multe chestii...in primul rand verifica clapeta de la adminisia de aer sa fie pe modul winter. Apoi conteaza foarte mult cat de truat sau subturat mergi...o sa observi ca ai un consum mai mic in a 3-a la 50 decat daca esti in a 4-a...totul depinde de cat de brusc accelerezi. Nu te lua dupa indicatorul de benzina de la bord...nu e prea exact, cu tico-ul meu (cand il aveam) am mers 107km de la limita superioasa a liniei rosii pana am ramas fara benzina (aveam un bidon de 5l in bortbagaj)...
Uiti totusi o chestie circuli in traficul de rahat din Bucuresti...este aproape imposibil sa scoti consumuri bune...de exemplu cu Suzuki-ul pe care il am acum am avut un consum ce a variat de la 10,5 la 8,3 si tot asa, in functie de "zonele" din oras pe unde saream si eu in aglomeratie; in conditiile inc are am pus benzina de la aceeasi pompa...

Daca vrei sa faci consum da o "fuga" inafara localitatii si emrgi vre-o 200km pe cat posibil cu o viteza constanta si nu mai mare de 90KM\h.

Al meu consuma in oras intre 6,4 si 9, iar in afara localitatii cel mai mic consum l-am avut de 3L (cu vant puternic din spare) insa media era de 4,5....maxim etra mi-a luat 7 in conditiile in care am mers cu 150 toata autostrada A1 (cat de inconstient am fost)...
__________________
Nu m-as inscrie intr-un club care accepta pe cei ca mine membrii.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 18:34   #3
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

mdea...multiumesc mult pt informatie...bine scopul nu era sa stiu cat consuma exact...si daca e normal un consum de 9.5% in aglomeratie hai sa zicem 50% ca stiu scurtaturile si scap mai repede de exemplu de la cora pana la ASE(romana) 7KM aproape o fac intre 30-40 minute...
multiumesc orcum...
astept si alte pareri...
bafta...si sarbatoare fericite
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 22:11   #4
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

la meu consuma 7-8 pana sa ii reglez carburatoru acum pe undeva pe la un 4-5
aikman is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 16:40   #5
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

mdea...nashpa...atuncea nu pot sa imi explic de ce consuma asa de mult!!!!!!!!!

poate din cauza benzina????adika eu bag benzina EURO 4 de la rompetrol...

voi ce benzina bagati ???? ca poate din cauza la benzina CRED...!!!
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 09:38   #6
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Daca tie iti consuma tico-ul 4-5 in oras vin acum cu banii si ti-l paltesc dublu...hai sa fim seriosi...inteleg ca esti inconstanta dar scuza-ma tu ai acolo consum de merg pe autostrada cu 90...
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 12:27   #7
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by Leutzu_ View Post
Daca tie iti consuma tico-ul 4-5 in oras vin acum cu banii si ti-l paltesc dublu...hai sa fim seriosi...inteleg ca esti inconstanta dar scuza-ma tu ai acolo consum de merg pe autostrada cu 90...


eu mi-am facut consumu si atat a fost .. nu stiu ce mashina ai tu , dar acum tu ma faci mincinos ... am tico si consuma 4-5 litri la suta ... nu incerc sa il vand (cu toate ca am vrut) .. adica sa ii fac reclama ... si parerea mea e ca mai bine intreaba si tu alti oameni inainte sa acuzi
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 13:11   #8
sirsq

Stage 2
 
sirsq's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 54
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

nu stiu despre voi (din buc) dar si mie (in constanta) imi consuma 5.5 acum cu frigu..

sunt sigur de consumu' asta ca la 2 zile dupa ce am luat masina nu mi-a mai indicat in bord nivelul la conbustibil si merg dupa km.
sirsq is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 15:38   #9
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

) noi in constanta suntem favorizati ... pana si mashinile consuma mai putin decat la altii ) multumesc sirsq ....
aikman is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:05   #10
sirsq

Stage 2
 
sirsq's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 54
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

n-ai de ce sa-mi multumesti si nici de ce sa mint tu nici atat. asta-i adevaru'.
sirsq is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 22:00   #11
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by Leutzu_ View Post
Daca tie iti consuma tico-ul 4-5 in oras vin acum cu banii si ti-l paltesc dublu...hai sa fim seriosi...inteleg ca esti inconstanta dar scuza-ma tu ai acolo consum de merg pe autostrada cu 90...


deci dai si tu un 5.000 de euro pe ticozauru meu ? ) sau te spun la lume ca postezi aiurea pe aici ) noi in constanta daca zicem ceva incercam sa si facem ... voi in bucuresti ?
aikman is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 09:06   #12
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Am avut tico timp de 5 ani si cel mai bun consum a fost de 6,4%. Ia baga si tu un ochi pe www.daewooclub.ro oricum consumul tau sfideaza pana si specificatiile producatorului...
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 09:14   #13
sirsq

Stage 2
 
sirsq's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 54
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Ca si aici in poll-ul de pe daewooclub predomina voturi pt 5-5.99
sirsq is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 09:31   #14
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by Leutzu_ View Post
Am avut tico timp de 5 ani si cel mai bun consum a fost de 6,4%. Ia baga si tu un ochi pe www.daewooclub.ro oricum consumul tau sfideaza pana si specificatiile producatorului...


daca 2 oameni iti spun ca esti beat te duci si te culci ... o vorba veche dar buna ... eu atat am consumu la tico ... la consum 7-8 iti iei matiz ... tico este apreciat pentru ca are consumu mic ( 7 la suta nu e mic deloc) si e mashina mica ... A SI PENTRU CA E TICO (vezi tico squad )
aikman is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 09:47   #15
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

a si Leutzu_ .. aici se vorbea de benzina nu de gepele ) culmea zgarceniei ))



In conditiile de trafic din bucuresti GPL-ul pe tico se merita din plin. Am facut astazi din nou plinul si la consum mi-a iesit fix 7l la suta pe gpl asta inseamna o economie de 100mii la suta de km (benzina fata de gpl). Ieri vorbeam cu un amic caruia cu ceva timp in urma ii spusesem ca ma bate gandul sa imi cumpar un scuter pentru ca nu mai suportam sa vad cum stau in aglomeratie si cum se duce benzina si a spus ca asa este mult mai rentabil decat cu un scuter...merg aproape la fel de ieftin ca si cu el dar este si mai confortabil si pot merge si pe frig/ploaie. Este una dintre cele mai bune investitii (alaturi de frane) pe care le-am facut pana acum in masina.

un post de al tau pe de daewoo.ro .... si cum toti stim ca pe gepele iti haleste mai mult .. ai ajuns la ce spuneam noi ... multumim ... am incheiat pledoria )) fac concurenta lu alex )

Last edited by aikman; 18-12-07 at 09:49.
aikman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -