Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-13, 20:43   #1
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default distanta electrozi bujii

am vazut pe autodata ca distanta dintre electrozi la cielo e de 0.8 . un mecanic a zis ca e distanta prea mare pentru GPL si mi i-a reglat la 0.6. dupa o zi a inceput sa nu mai mearga rotund, se aude in toba un zgomot ca si cum merge in 3. intrebarea mea este : oare e de la bujii problema, sa fie distanta prea mica ?
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 21-06-13, 21:11   #2
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: distanta electrozi bujii

Asa, pur si simplu, sau a marit si avansul ? In sfarsit, nu am mai auzit de o asemenea solutie tehnica. La motorul 1,5 SOHC este indicat de producator un gap de 0,8 inclusiv la cele care au inst. GPL montata din fabrica. S-ar putea ca in realizarea acestei performante mecanicul sa fi intrerupt si vreo fisa.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 21-06-13, 21:14   #3
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: distanta electrozi bujii

cand a montat delco`ul l-a reglat sub semnul dat de mine si la turatii sub 2000 abia tragea, l-am reglat eu cum era inainte, fisele sunt puse bine, nu e nimic oxidat/ o sa scot dimineata bujiile sa le reglez la 0.8 cum erau
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 22-06-13, 20:22   #4
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: distanta electrozi bujii

am gasit problema. la relanti se auzea un suierat, se rupsese o bucata din oring`ul de la un injector .cand am curatat injectoarele le-am dat cu vaselina dar se pare ca unul l-am intepat. le-am schimbat , merge ca noua
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -