Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-12, 10:40   #1
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Question probleme claxon cielo!

nu-mi functioneaza claxonul...la contactele de la volan m-am uitat e ok...cand apas nu se aude tacanitul de la releu,nu face nimic,care releu este pt claxon? siguranta 18 am verificat-o e buna,se poate sa nu aiba releu pt claxon?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 20:16   #2
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: probleme claxon cielo!

Salut ! Nu are releu. Verifica goarna, conectorii la goarna, daca nu cumva exista cabluri innadite artizanal.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 19:54   #3
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by B53UMI View Post
Salut ! Nu are releu. Verifica goarna, conectorii la goarna, daca nu cumva exista cabluri innadite artizanal.
ok..multumesc..maine o sa verific..am vazut ca sunt 2 goarne..o sa verific contactele le si curat cu spray de contacte poate or fi oxidat
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 16:31   #4
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
ok..multumesc..maine o sa verific..am vazut ca sunt 2 goarne..o sa verific contactele le si curat cu spray de contacte poate or fi oxidat
am verificat goarnele sunt ok...le-am dat cu spray pe contacte...totusi eu cred ca este de la releu..ca siguranta18 am verificat-o si e buna..la volan totul e bine..acum nu stiu care o fi releul
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 19:37   #5
tannyto

Stage 2
 
tannyto's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
am verificat goarnele sunt ok...le-am dat cu spray pe contacte...totusi eu cred ca este de la releu..ca siguranta18 am verificat-o si e buna..la volan totul e bine..acum nu stiu care o fi releul
Salut,incearca sa dai cu schmilgher ( nu stiu daca am scris corect ) , pe papucii aia de la claxon.
tannyto is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 21:11   #6
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: probleme claxon cielo!

Normal, nu poti gasi ceea ce nu exista. Consulta si schema electrica. Verifica si cablajul ce duce la claxon (in fata, in zona inferioara radiatorului). Exista jonctiuni cu cleme stranse care se corodeaza in timp de la agentii externi. Asa spun cei care au mai patit acest necaz.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 07:12   #7
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by tannyto View Post
Salut,incearca sa dai cu schmilgher ( nu stiu daca am scris corect ) , pe papucii aia de la claxon.
o sa dau cu spray si acolo...la volan...colegul de mai sus zice ca nu exista releu pt claxon si cred ca are dreptate,siguranta 18 e buna,goarnele sunt bune,undeva la fire cred ca e problema..o sa le verific cu atentie!
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 08:10   #8
IF-26-CRD

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 803
Default Re: probleme claxon cielo!

omule problema e foarte simpla vorbesc din proprie experienta urca masina pe trotuar inasa fel incat botul sa iasa in strada sa poti sa te bagi sub ia desfa grila radiatorului desfa instalatia din protectia de copex si undeva sub radiator o sa gasesti o inbinare din care pleaca firele separat pt fiecate goarna in parte desfa acolo si o sa gasesti buba pt izolare gasesti in comert varnis pt izolati electrice care il incalzesti cu bricheta si se strange pe inbinare spor la treaba si ne mai auzim
IF-26-CRD is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 20:15   #9
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: probleme claxon cielo!

eu am 2 sfaturi referitor la claxon.in primul rand poti verifica in manunchiul de fire care trece prin fta radiatorului.claxonul trece pe acolo si are un fir verde.unde face bucla manunchiul de fire acolo se intrerupe firul verde.tragi de el putin si posibil sa se rupa in mana.il pansezi"" si rezolvi treaba.sau solutia 2 sa verifici in spate la volan.acolo e un ax dintr-un material care se toceste.cand axul ala se toceste nu mai ai minus la claxon.axul ala atinge un minus in claxon in volan.la o anumit a perioada se schimba modulul ala cu tot pt ca axul se toceste prea tare.
daca nu vrei sa schimbi axul poti sa ii cositoresti de exemplu o bucatica de cupru,prelungind astfel axul ......si ai rezolvat problema.
spor la treaba.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 20:46   #10
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by freefly View Post
eu am 2 sfaturi referitor la claxon.in primul rand poti verifica in manunchiul de fire care trece prin fta radiatorului.claxonul trece pe acolo si are un fir verde.unde face bucla manunchiul de fire acolo se intrerupe firul verde.tragi de el putin si posibil sa se rupa in mana.il pansezi"" si rezolvi treaba.sau solutia 2 sa verifici in spate la volan.acolo e un ax dintr-un material care se toceste.cand axul ala se toceste nu mai ai minus la claxon.axul ala atinge un minus in claxon in volan.la o anumit a perioada se schimba modulul ala cu tot pt ca axul se toceste prea tare.
daca nu vrei sa schimbi axul poti sa ii cositoresti de exemplu o bucatica de cupru,prelungind astfel axul ......si ai rezolvat problema.
spor la treaba.
sa inteleg ca trebuie sa dau volanul jos sa verific acolo?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 12:13   #11
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: probleme claxon cielo!

poti sa dai volanul jos si sa faci scurt cu un fir intre firul care intra in boltul ala care face contact pe volan si masa masinii.si ar trebui sa claxoneze.si daca claxoneaza atunci boltul tau este prea tocit si nu mai atinge pe volan.sau am observat ca daca te impingi in volan(apesi pe el)si claxonezi in timp ce apesi , e posbil sa atinga putin boltul ala si asa iti dai seama fara sa il dai jos daca e boltul sau nu.la mine de exemplu mergea daca apasam pe volan si claxonam.dar poti sa pui un multimetru la goarne sa vezi daca ai tensiune cand claxonezi.eu unul as face asa:1) vezi daca iti vine tensiune la goarne 2)alimentezi goarnele pe direct cu un fir de la plus baterie sa vezi ca merg 3)vezi releu sau siguranta in panou 4) vezi firu verde din manunchiul de fire care trece pe langa radiator.tragi de el putin si daca e impuscat o sa cedeze.o sa se rupa 5)dai volan jos si vezi boltul.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 08-04-12, 11:55   #12
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by freefly View Post
poti sa dai volanul jos si sa faci scurt cu un fir intre firul care intra in boltul ala care face contact pe volan si masa masinii.si ar trebui sa claxoneze.si daca claxoneaza atunci boltul tau este prea tocit si nu mai atinge pe volan.sau am observat ca daca te impingi in volan(apesi pe el)si claxonezi in timp ce apesi , e posbil sa atinga putin boltul ala si asa iti dai seama fara sa il dai jos daca e boltul sau nu.la mine de exemplu mergea daca apasam pe volan si claxonam.dar poti sa pui un multimetru la goarne sa vezi daca ai tensiune cand claxonezi.eu unul as face asa:1) vezi daca iti vine tensiune la goarne 2)alimentezi goarnele pe direct cu un fir de la plus baterie sa vezi ca merg 3)vezi releu sau siguranta in panou 4) vezi firu verde din manunchiul de fire care trece pe langa radiator.tragi de el putin si daca e impuscat o sa cedeze.o sa se rupa 5)dai volan jos si vezi boltul.
goarnele le-am verificat direct pe baterie si functioneaza..acum vreau sa iau firele la verificat..si sa vad de unde este,revin cu raspuns ms pt sfaturi !
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 00:54   #13
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: probleme claxon cielo!

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
goarnele le-am verificat direct pe baterie si functioneaza..acum vreau sa iau firele la verificat..si sa vad de unde este,revin cu raspuns ms pt sfaturi !
eu am rezolvat problema foarte simplu. am tras un cablu de la plusul de la baterie la claxon. merge perfect. in 5 minute am avut claxon, dupa 2 ani de liniste https://forum.4tuning.ro/images/smilies/icon_smile.gif
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -