Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-10, 23:27   #1
Dedebz

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 25
Default Probleme Cielo GPL !!!

salut baieti...mi-am montat si eu de 2 sapt inst de gaz pe cielo ....si am bagat de un milion 300 gaz si am fakut 200 de km numai prin orash cu mashina ...eu cred ca am foarte mare consumu din ce cauza o fi ....am fost cu ea la gaz unde am montat`o si mi-a zis ca e ok....ca e inst noua....dar tot consuma dc oare....
cineva mi-a zis ca e inst noua si k are aer in ea si e normal sa iti consume ashea la inceput ....dar totusi vad prieteni cu dacii baga de 20 de lei se plimba o sapt si eu cu ma plimb cu un milion si ...doar 200 de km...
Dedebz is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 15:42   #2
Raavi

Stage 2
 
Raavi's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

aseara am bagat gaz de 30ron si m-am plimbat in jur de 130 km prin oras (tot din buzau sunt) . Consumul mi se pare foarte exagerat , chiar daca este instalatie noua.
Raavi is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 20:34   #3
eugen_pustiu

Stage 5
 
eugen_pustiu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 477
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

Mergi la ei sa ti regleze cum trebuie instalatia.Eu cu nubira 1.6 16v 28l gaz fac intre 200-230 km numai in oras!!
eugen_pustiu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 22:07   #4
Dedebz

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 25
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

ma duk la aia la vernesti sa mi-o puna pe tester ....sa imi zica exact care e treaba de imi consuma atat toata lumea mi-a zis ...un prieten cu cielo ca al meu cu 400 de duce la bucuresti ...cu ea in pana mea ..si mie imi da dauna totala inst aici in orash...am fost la ei mi-au zis ca li se pare ok inst trebuie sa mearga ca e noua...
Dedebz is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 20:21   #5
BaNaNuTzA

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 8
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

prietene eu mi-am pus instalatie noua la buzau.....la iesirea spre vernesti si de noua mi-a consumat cam 10l/100km.....in conditiile in care daca sunt in 2500rot nu schimb viteza.....si merg cu el destul de agresiv si tinut in ture...si fac urziceni-bucuresti regie dus intors cu 30-35 ron. si nici nu se cunoaste foarte mult diferenta dintre gaz si benzina (nu am strans-o de gat).....nu exista faza cu este instalatia noua sau ca ai aer in butelie......eu zic sa le dai cu butelia in cap.....bafta!!
BaNaNuTzA is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 20:35   #6
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

Quote:
Originally Posted by BaNaNuTzA View Post
prietene eu mi-am pus instalatie noua la buzau.....la iesirea spre vernesti si de noua mi-a consumat cam 10l/100km.....in conditiile in care daca sunt in 2500rot nu schimb viteza.....si merg cu el destul de agresiv si tinut in ture...si fac urziceni-bucuresti regie dus intors cu 30-35 ron. si nici nu se cunoaste foarte mult diferenta dintre gaz si benzina (nu am strans-o de gat).....nu exista faza cu este instalatia noua sau ca ai aer in butelie......eu zic sa le dai cu butelia in cap.....bafta!!
Si eu m-am speriat ca imi consuma foarte mult gaz la primul plin, dar am lasat sa termine tot gazul din rezervor si pe urma am calculat si mi-a iesit undeva la 11.5 consumul.
La al 2-lea plin mi-a consumat undeva la 12.5 dar inca nu am terminat tot gazul si nu prea imi dau seama cat mai am dupa ledurile din bord sau dupa acul de la butelie.
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 20:57   #7
BaNaNuTzA

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 8
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

depinde de la butelie la butelie si de la instalatie la instalatie...mie cand imi intra pe rosu mai fac 100km mai am intre 8-10 litri ca marja ......trebuie pusa pe tester sau sa o mai strangi din gaz dar nu va mai fugii.......sau vezi cum se comporta dupa prima revizie...1000-1500km cand trebuie curate filtre si reglata...oricum cielo consuma mai mult in comparatie cu alte masini
BaNaNuTzA is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 21:22   #8
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

cielo al meu automat consuma normal 12% maxim 15% in conditii de trafic intens in bucuresti. Daca aia nu sunt capabili sa iti regleze masina pentru un consum decent gaseste pe altii. Nu toti mecanicii sunt competenti sa regleze instalatia de gaz, multi regleaza dupa ureche. Mai conteaza si gazul pe care il bagi, eu recomand rompetrol, chiar daca e putin mai scump, nu am probleme de filtre infundate sau becul "check engine" aprins.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 20:00   #9
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

Quote:
Originally Posted by Dedebz View Post
salut baieti...mi-am montat si eu de 2 sapt inst de gaz pe cielo ....si am bagat de un milion 300 gaz si am fakut 200 de km numai prin orash cu mashina ...eu cred ca am foarte mare consumu din ce cauza o fi ....am fost cu ea la gaz unde am montat`o si mi-a zis ca e ok....ca e inst noua....dar tot consuma dc oare....
Cineva mi-a zis ca e inst noua si k are aer in ea si e normal sa iti consume ashea la inceput ....dar totusi vad prieteni cu dacii baga de 20 de lei se plimba o sapt si eu cu ma plimb cu un milion si ...doar 200 de km...
Daca totul e in ordine cu masina, adica daca consuma 7litri de benzina afara si 10-12 in oras, consumul de gaz este de 10-11 litri afara (la mers 90-120) si cam 14-16 in oras. Asa dar in oras trebuie sa faci cam 300km iar afara cel putin 400 cu cei 45 de litri de gaz disponibili.

In caz contrar du-te cu ea inapoi sa-i regleze instalatia. Inca ceva: consumul asta e valabil pt gaz rompetrol, daca iei de la rusi(lukoil) consuma cu 1-2 litri mai mult, vorba aia dabai ceasu!

uita-te si la ceasul de temperatura: e iarna acum si daca faci drumuri scurte nu se incalzeste motorul si ai impresia ca s-a mutat un hot in rezervor: daca ceasul ala nu ajunge la mijloc dupa 5 minute de mers, pune cartoane la radiator
galen is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 07:11   #10
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme Cielo GPL !!!

am si eu gpl pe un Pick-up 1,6 din 2006 butelie GPL de 60 l . consum benzina 10 - 11 % in oras , exterior 8,5 -9 % . Consumul pe gaz cu 2% mai mult la fiecare . zilele trecute am inceput cu un consum de 20 % gaz in oras . Am fost in service au reglat ei pe acolo ceva (mi-au scazut turele la relanti) dar si-a revenit la normal consumul . Asa ca GO in service !
__________________
• Cea mai mare plăcere în viaţă e să faci lucrurile despre care oamenii spun că nu ai voie să le faci
AdrianSB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -