Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-10, 21:41   #1
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default amortizoare si/sau arcuri

salut. vreau sa bag tico in service, si vreau sa-i schimb amortizoarele pt ca trancane rau! ideea e ca nu stiu daca sa schimb si arcurile sau doar amortizoarele.... se poate sa trancane doar de la arcuri? sau e posibil sa fie aceiasi senzatie naspa daca nu schimb si arcurile? ca pret n-ar fi cine stie ce, daca tot dau un ban, sa fie confort... plus ca tot o dezmembrezi deci? sa schimb si si arcurile? eu le-as schimba, asa pt siguranta si pt linistea mea sufleteasca...
multumesc anticipat.

Last edited by B-99-SAA; 24-02-10 at 21:43.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 09:05   #2
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: amortizoare si/sau arcuri

Nu cred ca troncane nici amortizoarele nici arcurile... nu prea se schimba amortizoare la tico... arcuri niciodata...

amortizorul troncane daca e curs si nu mai are ulei in el... (sau daca are joc in tija... dar nu face rau)...

parerea mea ca la tine troncane basculele (pivot probabil) sau capete de bara...
fa o constatare intr-un service mai intai... nu schimba aiurea...
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 10:11   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: amortizoare si/sau arcuri

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
Nu cred ca troncane nici amortizoarele nici arcurile... nu prea se schimba amortizoare la tico... arcuri niciodata...

amortizorul troncane daca e curs si nu mai are ulei in el... (sau daca are joc in tija... dar nu face rau)...

parerea mea ca la tine troncane basculele (pivot probabil) sau capete de bara...
fa o constatare intr-un service mai intai... nu schimba aiurea...
idee e ca nu este deloc confort in masina... cand iau o groapa sau trec peste sina de tramvai, o simt pana in creier (si nu e o obsesie de a mea). am mers cu alt tico, si se simt total diferit... d-asta zic de amortizoare... evident, mai intai voi face si constatare, ca poate mai sunt si altele de schimbat dar in principiu cred ca amortizoarele sunt duse (uzate).
daca mai are cineva alte pareri...
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 19:24   #4
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: amortizoare si/sau arcuri

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
idee e ca nu este deloc confort in masina... cand iau o groapa sau trec peste sina de tramvai, o simt pana in creier (si nu e o obsesie de a mea). am mers cu alt tico, si se simt total diferit... d-asta zic de amortizoare... evident, mai intai voi face si constatare, ca poate mai sunt si altele de schimbat dar in principiu cred ca amortizoarele sunt duse (uzate).
daca mai are cineva alte pareri...
Salutare,

Una e comfortul si alta e troncanitul. Asculta sfatul lui @XoRRo ca stie ce spune, poti chiar si tu sa desfaci roata si sa dai bascula jos sa verifici bucsile, pivotii etc. Cand am lucrat la ALE (din pacate nu mai e) motivele cele mai principale la mine, care "trancanea" masina la anumite gropi, au fost din pricina:
- bucselor de la bascule + pivotii care erau uzati
- suportilor motor care erau dusi, si aici ma refer tot la zona de cauciuc.
- flansele de la amortizoare, unde se prind de caroserie.

Verifica mai intai acestea si apoi sa deduci cum vrei sa "investeti" in ea.

Numai bine!
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 08:33   #5
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: amortizoare si/sau arcuri

De obicei amortizoarele se schimaba dupa 50k km (o masina cu amortizoarele terminate este f periculoasa ),poti sa faci un test de amortizoare la un service ,troncanitul este din alte motive ,mai bine mergi la un service Daewoo daca nu te pricepi si-ti spun ei ce ai de schimbat !
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -