Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 08:53   #1
comy_mvp

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Member of:
[DAEWOO]
Default ajutor claxon cielo

va rog frumos sa ma ajutati si pe mn cu urmatoarea problema:
claxonul la cielo nu mai merge.in momentul cand apas pe claxon(volan) se aude un tacanit dar nu claxoneaza.tin sa precizez ca goarnele merg deoarece le am pus pe direct la baterie cu 2 fire si merg iar siguranta nu este arsa.
ce ar putea fi?releu ceva?sau s a intamplat ceva la volan si trebuie desfacut?
comy_mvp is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 12:49   #2
kex_85

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 66
Default Re: ajutor claxon cielo

trage de capacul de la volan,iese foarte usor si verifica lamelele din spatele lui.vezi sa nu fie oxidate si sa aiba firele prinse de ele(de lamele).daca nu merge cu firele atinse unul de altul inseamna ca e intrerupt in alta parte.succes
kex_85 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:32   #3
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: ajutor claxon cielo

Du-te la un electrician de daewoo si-ti rezolva problema. Eu nu stiu sa-ti explic cum trebuie dar o sa incerc in cateva cuvinte ... undeva pe traseul de cablu este o imbinare cu mai multe cabluri, undeva pe langa sistemul de inchidere al capotei ... in timp, intra apa acolo, cablurile se corodeaza si nu mai fac contact ... in 10-15 min si cu o mica atentie de vreo 10-20 de lei se rezolva.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 20:52   #4
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: ajutor claxon cielo

mai incearca una .... ia vezi la panou de sigurante cum stai cu sigurantele?? se prezinta bine??? adica cea a claxonului este intreaga???
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 22:01   #5
IF-26-CRD

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 803
Default Re: ajutor claxon cielo

salutare intra pe id danyboy_78 si te rezolv cu problema ta la claxon
IF-26-CRD is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 07:52   #6
comy_mvp

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ajutor claxon cielo

multumesc tuturor pt ajutor dar am rezolvat partial....am curatat lamelele de la volan dar se aude numai o goarna....e bine si asa...o sa verific si firele la imbinatura aia sa vad daca e ceva acolo.
comy_mvp is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 11:03   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ajutor claxon cielo

Curata si contactele de la goarne. Acolo mereu e umezeala si oxideaza, e posibil ca din cauza asta sa nu-ti mearga cea de-a doua goarna.
Un sfat: nu le pune cu gura in sus, va intra apa in ele.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 16:32   #8
comy_mvp

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ajutor claxon cielo

azi am constat cu stupoare ca iar nu mai merge claxonul......ma dispera...
comy_mvp is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 16:15   #9
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: ajutor claxon cielo

daca zici ca merg goarnele,sigurantele sunt bune, si releul se aude, daca ai curatat toate contactele la papuci poti sa mai incerci ceva.la radiator adica intre radiator si motor e furtulu ala negru prin care trece instalatia electrica.il desfaci si din cate stiu la mine firul de la claxon e verdein zona pe unde fac bucla toate firele astea firul ala de la claxon impusca si nu mai face contact cum trebe.eu asa am patit si mai stiu care au patit la fel din cauza la asezarea firelor in zona aia acolo.si verifici firu verde daca mai e intreg tragi incet de el daca e impuscat se rupe.
alta problema e ca daca dai volanul jos intre volan si bord acolo sunt iar niste lamele e un cui care sta mereu si face contact cu volanul.ala in timp se toceste si nu mai face contact.poti incerca sa invarti volanul sa incerci sa claxonezi in diferite pozitii ale lui si apasa pe volan inspre bord(cand apesi se mai apropie volanul de cuiul ala de care iti ziceam mai inainte.daca iti claxoneaza cand apesi pe el inseamna ca e cuiul tocit si tre sa schimbi ansamblul ala din spatele volanului.
bafta!
freefly is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 17:04   #10
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: ajutor claxon cielo

Daca s-a uzat contactorul de cupru ce actioneaza pe butucul volanului, poti fileta si pune adaos. Contactele claxonului le verifici sub buclierul fata, pe instalatia electrica, contactoare situate intre deflectorul de aer pe trager-ul inferior si radiatorul de AC. Trebuie desfacuta izolatia si vei gasi ca un cuplaj de plastic unde intra si iese spre claxon, cablajul. De regula acolo oxideaza si nu mai face contact. Este indicat sa anulezi cuplajul (tai firele, arunci cuplajul, faci legatura firelor si izolezi bine).

Last edited by nt98adu; 18-10-09 at 17:06.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 09:03   #11
comy_mvp

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ajutor claxon cielo

in final am curatat si strans bine contactele la lamelele de la volan si la goarne(mergea decat 1) am tras 2 fire spe cealalta,le am izolat si se pare ca functioneaza!sper sa nu mi mai faca probleme!
multumesc tuturor...chiar mi au fost de folos toate sfaturile primite!
comy_mvp is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 17:40   #12
tiganu85

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 7
Default Re: sal lumini

cine ma poate ajuta ?am un cielo '96 si nu imi mai merg luminile,faza lunga si faza scurta .mentionez ca am verificat sigurantele si releul si sunt ok
tiganu85 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 20:07   #13
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: ajutor claxon cielo

posibil bloc lumini ...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 21:19   #14
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: ajutor claxon cielo

Nu posibil, ci sigur Asta doar daca nu are becurile arse....
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 07:05   #15
tiganu85

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 7
Default Re: ajutor claxon cielo

becurile sa stiti ca leam verficat si nu sunt arse iar blocul de lumini lam schimbat deja.alta este problema repet nu am faza lunga si nici faza scurta ,pozitiile si proiectoarele merg
tiganu85 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -