Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-09, 12:08   #1
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default demontare bara de protectie spate

Doua probleme am, una acuta si alta mai mult de nuanta. In primul rind in urma unui buf cu spatele pe trotuar la coborirea de pe superbordurile care se fac mai nou, s-a spart suportul de plastic pe care pare ca culiseaza bara spate, in partea stinga, iar sectiunea laterala a barei atirna in consola si a inceput sa crape. Am prins-o provizoriu cu power- tape dar e clar ca va trebui sa dau jos bara ca sa remediez suportul. Cum se da jos bara? Stie cineva? E vre-o capcana, ceva de stiut?
In plus a venit vremea sa schimb uleiul din motor. Am dat search dar nu m-am lamurit pina in final ce ulei necesita cielo? 5w-40 sau 10w-40 ? Deci full sintetic sau semisintetic si ce marca se recomanda? Mai ales in conditiile cind masina mea merge aproape tot timpul pe GPL? Multumesc anticipat
galen is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 13:09   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: demontare bara de protectie spate

Pt bara spate dai jos prima data consola aceea de sub portbagaj si stopuri. Are 3 suruburi daca nu ma insel, le vezi cu portbagajul deschis intre stopuri, in partea de jos. bara e prinsa si pe pasajul rotii si pe dedesupt.
Pt ulei depinde cati km are masina ta. Daca e mai uzat motorul... 10w40.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 13:54   #3
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: demontare bara de protectie spate

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Pt bara spate dai jos prima data consola aceea de sub portbagaj si stopuri. Are 3 suruburi daca nu ma insel, le vezi cu portbagajul deschis intre stopuri, in partea de jos. bara e prinsa si pe pasajul rotii si pe dedesupt.
Pt ulei depinde cati km are masina ta. Daca e mai uzat motorul... 10w40.
Am vazut o parte din suruburi. Presupun ca iese apoi fara alte smecherii (cleme ascunse, imbinari de tip click si alte surprize de plasticarie). Respectiv se trage catre spate si iese? Motorul este foarte putin uzat, 75 mii reali si merge perfect. Nu stiu ce ulei avea cind l-am luat, doar ca era ca mierea , asa ca l-am lasat 7000km. Nici acum nu arata rau si nu a scazut de loc nivelul. Doar ca vreau sa-l schimb mai mult pentru siguranta. In special ca umblu doar pe gaz. Am vazut in Selgros un schimb de ulei imbuteliat la BV parca taxi-gaz ii spune si fara sa intentionez sa-mi iau de acela, m-a pus totusi pe ginduri. Trebuie folosit un ulei special pentru gpl? Altii imi recomanda Castrol Magnatech. In fine de care sa iau? sintetic sau semisintetic ? Si inca o intrebare, filtrul e special de cielo ?sau standard de dacie?
galen is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 15:38   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: demontare bara de protectie spate

Si eu tot Castrol Magnatec am pus si sunt multumit... 5w40 pt un motor de ~36.000 km. Cred ca si la tine ar merge 5w40, dar daca incepe sa scoata fum si sa consume ulei... il treci pe 10w40.
Legat de bara spate... nu stiu sa-ti spun ce fel de cleme o mai avea, tip click sau stiu eu ce... nu am dat jos decat bara fata, la cea spate nu am umblat pana acum. In principiu, daca seamana sistemul cu cel de la cea de fata... ar trebui trasa inspre spate ca sa iasa de pe ghidaje...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 15:35   #5
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: demontare bara de protectie spate

Quote:
Originally Posted by galen
Motorul este foarte putin uzat, 75 mii reali si merge perfect.
Trebuie folosit un ulei special pentru gpl? sintetic sau semisintetic? ?
Daca motorul nu are uzura si km sunt reali, poti folosi cu incredere
full-sintetic SAE (5W40, 5W30).
Marca uleiului o alegi in functie de resursele financiare..
personal folosesc Castrol, insa posibilitati sunt multiple:
Motul, Mobil, Total, etc...

Quote:
Originally Posted by galen
...filtrul e special de cielo?sau standard de dacie?
Normal ca filtrul este special pt Cielo (recomand Mann)
RD-Woo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -