Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-08, 11:40   #1
dmitheone

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default alimentare casetofon matiz

Salutare!Am si eu o problema cu alimentarea casetofonului de pe matiz in sensul ca nu nu am 12v pe firul de alimentare!Am verificat segurantele si sunt bune!
Ma puteti sfatui de unde as putea sa il alimentez sau ce sa mai verific?
Va multumesc!
dmitheone is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 15:07   #2
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: alimentare casetofon matiz

ai verificat si cu contactul pus?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 17:30   #3
dmitheone

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: alimentare casetofon matiz

de fapt alimentarea pentru casetofon e formata din 2 fire!unul care are plus cand pun contactul si unul care ar trebui sa aibe plus permanent(banuiesc).Eu am legat ambele fire de alimentare al casetofonului pe cel de alimentare cand pun contactul si merge acum!dar dupa ce iau contactul nu mai imi retine posturile deoarece ramane fara alimentare!
Treaba e ca vreau sa iau un alt + permanent sau de unde vine acest fir de alimentare al casetofonului permanent pt a verifica traseul!
Pe siguranta de sub bord de audio am tensiune!
dmitheone is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:35   #4
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: alimentare casetofon matiz

Quote:
Originally Posted by dmitheone View Post
de fapt alimentarea pentru casetofon e formata din 2 fire!unul care are plus cand pun contactul si unul care ar trebui sa aibe plus permanent(banuiesc).Eu am legat ambele fire de alimentare al casetofonului pe cel de alimentare cand pun contactul si merge acum!dar dupa ce iau contactul nu mai imi retine posturile deoarece ramane fara alimentare!
Treaba e ca vreau sa iau un alt + permanent sau de unde vine acest fir de alimentare al casetofonului permanent pt a verifica traseul!
Pe siguranta de sub bord de audio am tensiune!
+permanent poti sa iei de la cutia de sigurante de unde vrei (consumul fiind neglijabil) doar sa fie + permanent ceea ce verifici la iesirea din sigurante cu contactul scos folosind o lampa de control.
galen is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 12:38   #5
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: alimentare casetofon matiz

Vezi ca la matiz sunt 2 plusuri' si unu din ele stiu eu ca e portocaliu celalalt nu imi aduc aminte.Uitate bine daca nu ai curent pe fir cel mai simplu e direct de la contact desfaci carcasa si iei de la cel permanent.

Last edited by Robert_MNW; 07-01-09 at 12:42.
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -